| cripsontyphoon a întrebat:

Revin cu o problema. Maine trebuie sa ma duc la biserica si sa ma spoveesc. Problema e ca anul trecut parintele m-a intrebat daca ma uit la filme deocheate, iar cum satul nostru e mic, preotul ii cunoaste pe toti, nu avem o incapere speciala unde se face spovedania si din motivul ca oricine putea auzi ce raspuns as fi dat am spus nu (evient am mintit ). Insa de data asta, cuprins de remuscari as vrea sa ii marturisesc, insa nu prea stiu cum sa fac. Mi-ati putea da niste sfaturi?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poti sa ii spui lui Dumnezeu ceea ce ai gresit si sa iti ceri iertare lui, apoi sa nu mai faci.

| anonimg a răspuns:

1. Nimeni nu are voie sa marturieseasca pacatele unui alt om.
2. Pacatele se marturisesc personal lui Dumnezeu.
3. Preotul este lipsit de respct crestin din pricina ca ii sileste pe oameni sa marturiseasca public pacatele lor.

Afla dar ca tu pacatuiesti impotriva lui Dumnezeu marturisindu-ti pacatele unui preot. Intreaba-l pe preotul acela la cine se spovedeau cei 12 apostoli cand Domnul Hristos nu mai era impreuna cu ei pe pamant. Preotii n-au nici o legatura cu Dumnezeu. Ei fac o slujba pentru bani si profita din plin de nestiinta oamenilor. De aceea pacatul lor care este mare nu poate fi iertat. Ei se pun in locul lui Dumnezeu iertand pacatele -de parca un om ar putea sa ierte pacatele. Numai Dumnezeu poate ierta pacatele. Si singurul mijlocitor dintre om si Dumnezeu este Domnul Hristos.

Citeste cartea "Calea către Hristos" de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html ca vezi cum stau lucrurile.

| milan9 a răspuns:

In primul rand, pe Moisie nu il cunosti dar e un anticrestin ce-si bate joc in ultimul hal de crestinism, el facand probabil parte din nu stiu ce secta a iudaismului sau islamismului...

| milan9 a răspuns:

Spovedania in care nu ai fost sincer si in care ai ascuns fapte nu numai ca nu ti-a folosit la nimic, dar dimpotriva a constituit un mare pacat.
Daca te spovedesti trebuie sa fii sigur ca nu vei mai avea retineri din cauza carora sa ascunzi fapte...
Nu te teme, daca tu marturisesti fapta parintele constientizeaza cainta ta si aproape sigur nu te mustra pentru ca tu singur o faci prin sinceritate si cainta.
Parintele iti va da doar sfaturi acolo unde considera ca este necesar.

| milan9 a răspuns:

Omul nu se rusineaza in fata psihologului atunci cand cauta consiliere (sau a medicului atunci cand cauta vindecare) si vine cu toate problemele sale mai mult sau mai putin jenante (si este chiar "fata in fata"), si atunci de ce ar resimti ca pe un obstacol manifestarea sinceritatii fata de o persoana prin care lucreaza harul lui Dumnezeu, o persoana pe care nu o poti impresiona prin nici o fapta pe care el sa nu o mai fi auzit deja la spovedanie...

| milan9 a răspuns:

Ce valoare poate avea gruparea adventista a lui @anonimg, cea care a abandonat invăţături lăsate de Fiul lui Dumnezeu bisericii Sale:
- unicitatea Bisericii (susţinută insistent de Hristos), transmiterea harului preoţiei (ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică), lucrările sacramentale ("sfintele taine"), Predania - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (de fapt chiar spaţiul în care a apărut biblia), legatura cu scrierile esenţiale în înţelegerea mesajului Scripturii, scrieri lăsate de episcopi primelor secole ale Bisericii?
Ce valoare poate avea o grupare in care Ellen White cu de la sine putere (acuzata de frauda si fals in declaratii) le promite oamenilor ceva...,
în timp ce Însuşi Fiul lui Dumnezeu Şi-a întemeiat o singură dată Biserica cu 1900 de ani înainte?

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| Sofer a răspuns:

Pur si simplu spui nu... daca tie rusine...

| Moisie a răspuns:

Iti dau sfatul sa te duci la popa la spovedanie, si sa minti cat poti, pentru ca nu este un pacat sa minti un excroc care culege date despre tine ca pe baza lor sa te toarne la SRI ca aia sa-ti faca un dosar cu profilul tau moral.
Daca te spovedesti sincer si spui rele despre tine, urmeaza ca pe baza spovedaniei tale sincere sa ti se faca un dosar cu un profil moral care te va incurca in viitoarea ta cariera.
Daca minti si spui numai lucruri bune despre tine chiar daca sunt minciuni vei avea un dosar pozitiv care te va ajuta in vaiata ta!
Asa ca minte cat poti numai lucruri frumoase despre tine.
Asa ca obligatia ta fata de tine insuti este sa te aperi de tradatorii ca popi care fac munca de securisti, adica strang informatii despre oameni le toarna la secu si impreuna cu ei va manipuleaza la vecernii despre teme ce la primesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu ii spui adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i adevaru ca pentru 5 lei te iarta el pentru toate

| RockOrNothin a răspuns:

Data viitoare răspunde-i preotului tare și clar să te audă bine că "Nu vrei să răspunzi". Dacă întreabă de ce, îi spui că deja i-ai mărturisit lui Dumnezeu tot ce aveai pe suflet (și dacă ești curajos, spune-i că te spovedești doar pentru a te împărtăși).
Dacă te dă afară din Biserică, nu pierzi nimic. Sunt mulți care nu se duc decât de Paște la Biserică ( exemplu chiar aici) și totuși trăiesc.