| Fineness a întrebat:

Ma macina curiozitatea...Lumea a fost creata prin explozia aceea numita Bin Bang sau de catre Dumnezeu? Si noi provenim din maimute sau suntem urmasii lui Adam si Eva? Eu nu stiu ce sa cred! Voi ce ziceti? Prin metoda stiintifica sau cea religioasa?

Răspuns Câştigător
| n0matterman a răspuns:

Ce conteaza ce spunem noi? Nu mai baga toti papagalii in seama pe aici (vine acum Ema si ne spune ca doar bunul Dumnezeu exista si bla bla bla).Cel mai bine, daca chiar te intereseaza asa mult, citesti carti/vizionezi documentare despre ambele idei si mai apoi vezi ce ti se pare mai logic.

27 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Bing-bang.
Nu maimute, homosapiens.
Stiintifica.

| KlaraWeiss a răspuns:

Citeste, te rog, ce i-am scris lui "nesuferit". Explica intrebarea ta.

| KlaraWeiss a răspuns:

In plus la ce am zis mai jos:
"The Design Inference (Deducerea existentei unui Plan) de William A. Dembski, profesor de matematică si filosofie si proaspăt convertit la crestinismul ortodox. Intemeindu-se pe probabilitatea matematică, Dembski demonstrează în chip hotărâtor că niste cauze naturale nedirijate nu pot da seamă de complexitatea biologică."
Deci... cititi, oameni buni, si o sa vedeti ca cei mai multi savanti contesta minunata teorie darwinista!

| KlaraWeiss a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/67448981/Adam-Eva-si-Noe-fata-in-fata-cu-genetica
http://www.scribd.com/doc/24332315/Zece-greseli-ale-lui-Darwin
Deci... care metoda "stiintifica", cand cei mai multi savanti sunt de acord cu teoria "creationista" si nu cu aia"evolutionista"?

| KlaraWeiss a răspuns:

O sa vezi in ce ti-am trimis ca insusi Lois Pasteur nu era de acord cu ce scria Darwin! Si ca viata e mult mai complexa decat ceea ce si-a imaginat Darwin. Ca celula nu e atat de simpla pe cat se credea pe vremea lui, s-au mai facut descoperiri de atunci, pe vremea lui Darwin nu se stia ce informatii si in ce cantitate se afla in celula. Si se pare ca Darwin si-a formulat ideile despre selectia naturala pe baza observatiilor asupra selectiei artificiale. De pilda, el a observat ca crescatorii de porumbei au produs o mare varietate de porumbei. Insa, sa nu uitam, toti sunt inca porumbei! El a crezut că, pornind de la această varietate, dacă am vorbi de perioade foarte lungi de timp, porumbeii ar putea deveni la un moment dat un alt tip de păsări, de pildă vulturi şi, treptat, chiar alte creaturi, cum ar fi lilieci, care sunt mamifere.
Si nu mai scriu, ca ar fi foarte mult de scris, citeste linkurile pe care ti le-am trimis, mai ales pe cel cu "cele 10 greseli ale lui Darwin". Scuza-ma pentru multele mesaje, dar chiar ma enerveaza cand unii isi dau cu parerea la intrebari puse sincer si spun numai prostii, ca ori stiinta, ori religia, cand insisi mare parte din oamenii de stiinta (savanti) accepta ca exista Dumnezeu si neaga teoria darwinista! Cele 2 NU se bat cap in cap! Dimpotriva, evolutionismul NU explica nimic, dupa cum am mai scris, cei care studiaza genetica moleculara si embriologia nu prea au ce face cu o asemenea "stiinta". Numai bine!

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Iertare, din graba am scris "Lois Pasteur" si nu "Louis Pasteur"

| KlaraWeiss a răspuns:

Citete, te rog ce am raspuns lui "nesuferit" si lui "gand ratacitor" si o sa vezi ca majoritatea savantilor contesta teoria darwinista... multi dintre ei sunt, culmea, crestini! Probabil ca sunt niste savanti inculti... cam asa ca Louis Pasteur (parintele Chimiei biologice si al Microbiologiei, care ne-a lasat marturie: "Notiunea si respectul de Dumnezeu ajung in mintea mea pe cai tot atat de sigure ca acelea care ne conduc la adevaruri de ordin fizic".) sau ca Nicolae Paulescu (descoperitorul insulinei, care, la randu-i, spunea: "A demonstra existenta unei cauze prime a vietii, imateriala, unica si infinit-inteleapta; iata limita sublima la care ajunge fiziologia. Aceasta cauza prima este Dumnezeu".) Dar de, ei erau cam tampiti inculti de felul lor. Si ti-am numit numai 2 dintre marii savanti; mai sunt sute.

| Rapunzell a răspuns:

Tu ce simti? Ca esti urmasul unei maimute fara ratiune sau ca esti creatia iubirii lui Dumnezeu? Toate sentimentele pe care le ai, toate trairile, durerile si bucuriile, pot fi urmarea unei explozii materiale sau in tine salasluieste duhul lui Dumnezeu? Te simti gol sau te simti plin?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Rapunzell):

Te rog, citeste cartile /articolele pe care le-am pus in linkuri la raspunsurile date celorlalti, sunt foarte interesante!

| Rapunzell a răspuns:

Dimpotriva! Sunt om liber, rational, ce il recunoaste pe Dumnezeu si creatia Sa.

| Ecea a răspuns:

Sa vedem care suna mai bine si mai real.
O explozie,care a creat universul si miliarde de ani de evolutie.
Sau un pocnit din degete,niste pamant,un adam,apoi o coasta rupta,apoi femeia,apoi incest.
Maria naste pe Iisus desi ea este virgina...
Hm.
Stai sa vedem,nici nu stiu in ce sa cred.
Sa fie big bang,sa fie adam si eva.
Grea decizie.

Apropo,nu ne tragem din maimute,nu stiu de unde toata tampenia asta cu maimutele.
Intr-adevat,suntem tot animale,si avem o oarecare asemnare cu maimutele,dar nu avem nici o legatura.
Am evoluat altfel.
Gandeste si tu logic,si vezi care ti se pare mai normal.
Daca tu crezi ca toti suntem frati si suntem facuti din pamant,ok.
Daca tu crezi ca suntem o evolute,si mai ok.

Mai citeste o carte,mai vezi un documentar,o stire, ba chiar poti sa citesti biblia.
Biblia este cartea care te face sa spui "DA, sunt Ateu."

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu provenim din maimuţe, asta-i clar.
La fel cum foarte clar e că omenirea nu se trage din relaţii incestuoase repetate (consecinţa logică directă a afirmaţiei "suntem urmaşii lui Adam şi Eva").

Că avem un strămoş comun noi şi primatele, aia-i cu totul şi cu totul altă poveste şi ţine de teoria evoluţiei prin selecţie naturală.

Salut.

| nesuferit a răspuns:

Tie ce ti se pare mai plauzibil, magia sau stiinta?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru nesuferit):

In plus la ce am zis mai jos: "The Design Inference (Deducerea existentei unui Plan) de William A. Dembski, profesor de matematică si filosofie si proaspăt convertit la crestinismul ortodox. Intemeindu-se pe probabilitatea matematică, Dembski demonstrează în chip hotărâtor că niste cauze naturale nedirijate nu pot da seamă de complexitatea biologică." Deci... cititi, oameni buni, si o sa vedeti ca cei mai multi savanti contesta minunata teorie darwinista!

| Pomar a răspuns:

1. Este Big Bang, nu Bin Bang
2. Teoria evolutionista nu sustine ca ne tragem din maimute, ci ca avem un stramos comun.
3.Metoda? laughing poate teoria.
Eu cred in toriile stiintifice, nu in abureli pentru tarani prosti care au nevoie de dumnezeu.

| Pomar a răspuns:

@ nu ne tragem din maimute cretinule,avem un stramos comun, esti cel mai prost om de care am dat astazi, felicitari.
Big Bangul a"aparut" acum 15 miliarde de ani si daca te intereseaza poti citi mai mult desi ar fi pacat ca o persoana ca tine sa atinga o carte in care sunt scrise lucruri atat de complexe si interesante.
Mai bine du-te la biserica aia pentru tarani indobitociti de care isi bat joc preotii si le iau bani ca acolo tie locul.

| NoKidding a răspuns:

Cum spune si primul raspuns. Mai intai documenteaza'te, priveste atent cele doua teorii, apoi vezi care e mai logica. Daca stai de vorba cu un crestin...o sa te traga imediat spre el cu promisiuni si abureli.Cati nu se rugau din 5 in 5 minute la zeul biblic pentru o bucata de paine(oamenii strazii) si ii gaseau lumea morti din cauza infometarii.
Eu merg pe calea stiintei.

| geockk a răspuns (pentru NoKidding):

Lumea a fost creata de catre Dumnezeu...

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Deci hai sa lamurim lucrurile! Dumnezeu a creat lumea iar noi suntem urmasii lui Adam si Eva...Adam si Eva au fost primii oameni creati de Dumnezeu si stii cand le-a spus sa nu manance din acel mar ca vor fi trimisi pe pamant! Atunci diavolul s-a transformat in sarpe si ia amenintat sa manance din mar si ei asta au si facut iar Dumnezeu si-a tinut promisiunea si ia trimis pe pamant si au traiat ca niste oameni obisnuiti si ei au facut copii si tot asa s-a inmultit lumea! De aceea se spune ca sarpele este blestemat de Dumnezeu pentru ca de acest animal s-a folosit diavolul intruchipat in sarpe sa-i ameninte pe adam si eva sa manance din mar. Si este adevarat ca este blestemat fiindca sarpele nu este un animal normal el nu are coloana vertebrala deci nu poate sa stea drept, nu are picioare deci nu poate merge si se taraste! Deci adevarul este prin metoda religioasa!

| lucianal a răspuns:

Daca omul provine din maimute, maimutele din sobolani, sobolanii din ciorapi murdari pusi intr-o vaza? si vaza de unde a aparut? cum puteti crede asa prostii? omul a fost creat din maimuta blablabla e ridicol si absurd sa crezi ca un om a fost maimuta! de ce sa se traga din maimute si nu din mamuti? ce prostii de ce nu au evoluat toate maimutele... cum credeti asa absurditati si big-bangul cand a aparut? daca universul era strans intr-un spatiu asa mic, sau cum o fi, toate corpurile ceresti din univers erau intr-un punct, de unde au aparut ele in punctul ala din care blablablabla a aparut universul blablabla e absurd! nu vreti sa credeti ce e adevarat si inventati tot felul de prostii "stiintifice" ABSURDE

| Alexakos a răspuns:

1. ne tragem din maimute: daca maimutele seamana cu noi nu inseamna ca noi ne tragem din maimute. si din cate stiu nu e nici o religie in care spune asta.

2. explozia: adica suntem extraterestri? cum s-a nascut superman din meteorit?

3. adam si eva: eu cred ca ar fi asta, o spun aproape toate religile. insa daca e asa, am fost toti frati si surori, dar dupa aia a venit potopul, si a ramas numa noe cu a lui, deci tot frati si surori suntem. istoria lumii este de fapt o minciuna peste minciuna. numa dumnezeu stie ce si cum.

se spune ca inainte erau dinozaurii, dupa aia au cazut meteoritii, si dupa aia ne-a facut pe noi, oamenii, prima data era adam si dupa aia a facut-o pe eva, daca ai sti anatomie, ai vedea ca barbatul si femeia sunt facuti anume... adica barbatul cu ale lui si femeia cu ale ei, si amandoi sunt "puzzle-ul" completat. deci nu ne tragem deloc din maimute. organismul/corpul omului este facut cu cap. cum ar fi sa ne tragem din caini? stai linistit ca faza cu maimutele nu e decat o aberatie. pentru ca vezi doamne oamenii preistorici erau cum erau, dar asta nu inseamna ca erau gorile. si mai este si faptul ca maimutele sunt animalele cele mai asemanatoare omului.

daca citesti istoria lu ceausescu o sa auzi 50 de idei. asa ca...

| Prieten a răspuns:

E clar ca Dumnezeu a facut lumea si suntem urmasii lui Adam si Eva no fii atent atunci cine a creat maimutele? Nu Dumnezeu.Ba da

| nesuferit a răspuns (pentru Prieten):

E clar ca ai fumat ceva si esti vesel tare acum big grin. ASta e poporul roman, crede in fantastic, in fabulos, in defavoarea stiintei.

Dc daca ma rog la dumnezeu sa-mi creeze o naveta de bere acum MA REFUZA? el a avut puteri magice o singura odata, acum gata nu mai creeaza nimic. Cu ce ganditi fratilor?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru nesuferit):

Se cunoaste ca habar nu ai despre ce vorbesti. Ascult-o pe Rapunzell, ca bine zice. Dumnezeu nu a avut si nu are "puteri magice" cum zici tu. Magie e ce face mama omida El este omniprezent si atotputernic, atotstiitor, Creatorul a tot ceea ce exista. Am impresia ca il vezi ca pe o fiinta localizata undeva in spatiu, care sta si se uita la fiecare in parte ce face... sau ca in viziunea ta asa este Dumnezeu in conceptia crestinilor. Iar cat despre stiinta, multi dintre marii savanti ai lumii, unii si laureati ai Premiului Nobel credeau in Dumnezeu. Si, pentru cine are ochi de vazut si minte de priceput, stiinta se impaca cu Dumnezeu (nu vorbesc aici de unele teorii absurde ca cea a evolutionismului care, daca mai citesti, a inceput sa fie contestata de multi oameni de stiinta). Eu personal nu consider ca ma trag dintr-o maimuta sau vreun stramos al acesteia.
"După cum am văzut, în prima jumătate a secolului douăzeci savantii se fereau să pună la îndoială modelul evolutionist. Testau orice altă ipoteză, în afară de aceasta - căci pe ea se sprijineau toate celelalte, întreaga clasificare a notiunilor lor. Cei câtiva savanti - printre care unii foarte însemnati - ce îndrăzneau să submineze această dogmă erau socotiti „eretici" si pusi pe lista neagră. Dupa anii cincizeci situatia a început a se schimba. Unul câte unul, „opozantii tăcuti" pomeniti la Centenarul Darwin începură să iasă la iveală. Savanti reputati începură să ridice serioase îndoieli asupra evolutiei, si erau de-acum prea multi pentru a mai fi redusi la tăcere. Progresele „stiintelor grele", ale geneticii moleculare, embriologiei etc., puneau mari dificultăti savantilor în a împăca datele lor cu modelul neodarwinist. Au apărut cărti stiintifice ce criticau teoria lui Darwin, printre care Implications of Evolution (Implicatiile evolutiei) (1961) de G. A. Kerkut, profesor de fiziologie si biochimie la Universitatea Southampton, Anglia, si L'Evolution du vivant (Evolutia organismelor vii) (1973) de Pierre P. Grasse, unul dintre cei mai mari biologi în viată, fost presedinte al Academiei Franceze de Stiinte. Dr. Grasse îsi încheia cartea cu acest nimicitor rechizitoriu al evolutiei darwiniste:
„Prin uzul si abuzul unor postulate ascunse, al unor îndrăznete si ade sea neîntemeiate extrapolări, s-a creat o pseudo-stiintă. Ea prinde rădăcini în chiar miezul biologiei, făcând să rătăcească numerosi biochimisti si biologi, ce cred în mod sincer că acuratetea conceptelor fundamentale a fost demonstrată, ceea ce este departe de realitate." "
Deci, teoria lui Darwin e considerata ratacire de tot mai multi savanti... am inteles cumva ca aceasta teorie a fost si scoasa din manualele de studiu? Caci tot mai mult se indoiesc de acuratetea acestei teorii. Daca ceea ce sustine ea ii pune in dificultate pe cei care studiaza embriologia, genetica moleculara si altele si care nu prea sunt de acord cu ea?

| nesuferit a răspuns (pentru KlaraWeiss):

"Am impresia ca il vezi ca pe o fiinta localizata undeva in spatiu, care sta si se uita la fiecare in parte ce face" aaaa... am inpresia ca nu exista nicaieri
"Iar cat despre stiinta, multi dintre marii savanti ai lumii, unii si laureati ai Premiului Nobel credeau in Dumnezeu" Pai nici nu ar trebui sa fie un razboi intre sttinta si religie

Sincer nici eu nu cred ca ma trag dintr-o maimuta, dar sa cred ca am fost creat de o divinitate, asta e absurditate

| loismaf a răspuns:

Citeste din Biblie si cu siguranta vei da de raspuns. Biblia a fost scrisa cu multi ani inaintea lui Hristos si este adevarata in totalitate, chiar daca multi incearca sa vina cu niste teorii in scopul de a o contrazice si a atrage tot mai multi. In Biblie scrie atatea lucruri adevarate, cum ar fi despre taierea imprejur...De ce crezei ca Dumnezeu a poruncit evreilor ca dupa nasaterea unui copil, in ziua a 8 -a acesta sa fie taiat imprejur? Pentruca s-a aflat (deesigur asta nu demult) ca in ziua a 8-a sangele se coaguleaza cel mai bine. Asta inseamna ca Dumnezeu ne-a creeat si stie totul despre noi. Suntem oameni, nu animale... avem ratiune. Si in plus, te-a salutat cineva cu "Buna ziua doamna\ul maimuta?", sau ti se pare ca suntem la intamplare? Nu este deloc intamplator faptul ca suntem pe o planeta perfecta, unde avem tot ce nu trebuie: apa, aer, mancare etc.