| micutsa19 a întrebat:

nu stiu cum sa incep,,,poate pare o intrebare aiurea pentru unii din ziua de azi,dar totusi am sa o adresez pentru cei ce pot raspunde, nu sunt cine stie ce „maicuta", totusi nah ca orice om am momente cand as vrea sa fiu aproape de D-zeu si avand in vedere ca sunt intr-o tara straina si nu cunosc limba imi e mai greu, am fost de 3 ori la liturghie insa nu intelegeam mai nimic si evident nu puteam tine pasul cu ceilalti si mai erau si persoane care se uitau ca la masini botite la mine si nah ma simteam oarecum aiurea.Intrebarea mea e daca mi-as face rugaciunile acasa si nu as mai merge la biserica ar fi ok? se spune ca D-zeu e prezent peste tot, totusi voi ce parere aveti
ps:daca nu raspundeti ce/cum trebuie nu va mai obositi sa va pierdeti timpul aiurea, nu vreau decat raspunsul la intrebarea mea

Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Sfanta Evanghelie dupa Matei
Capitolul 6 Versetele 5 si 6

5. Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.

LINK: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6

43 răspunsuri:
| micutsa19 explică:

Scuzati greselile dar ma grabeam...happy

| R0BERTT a răspuns:

Eu unul, imi spun rugaciunea in fiecare seara inainte de culcare, sincer la biserica nu prea merg, decat de sarbatori, dar asta nu inseamna ca nu sunt un om credincios..Deci e bine si acasa, parerea mea!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu la popa te rogi, ci la Dumnezeu!
popi doar te ajuta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca esti asa de credincioasa inseamna ca tu crezi in Dumnezeu, nu ar fi normal ca existenta lui sa nu depinda de o cladire si un angajat al statului?

| micutsa19 explică (pentru PanaceuUniversal):

E ok ceea ce ai spus...asta ma gandeam si eu dar nah cica daca mergi la biserica e mai bine
ps:daca era o biblie catolica era si mai bine happy

| micutsa19 explică (pentru suntserios):

Bine dar porucile zic altceva...asa gandeam si eu, insa ma gandeam ca poate e cineva mai „invatat" ca mine tocmai de aia am vrut si parerea altora

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se bucura cand noi ne rugam lui, oriunde ne-am afla, El ne aude si este alaturi de cei care-l cauta in mod sincer si-l cheama pe nume.

| victoreanu a răspuns:

Exista biserici si biserici.
Am fost in multe atat la catolici cat si la ortodocsi.Si eu am fost in situatia ta.
Dar energia care se simte in interiorul anumitor biserici si in mod special in anumite momente ale slujbei religioase, nu ai cum sa o recreezi acasa nici daca te rogi non-stop cateva zeci de ani.
Cel putin la inceput ai nevoie de energia respectiva.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru micutsa19):

Draga micutsa, bibliile sunt la fel, singurul motiv pentru care ti-am dat din biblia ortodoxa e faptul ca am banuit ca esti de religie ortodxa :)

Iata si din Biblia catolica:

"Despre rugãciune
5. Iar când vã rugati, nu faceti ca ipocritii pentru cã lor le place sã se roage stând în picioare în sinagogi si la colturile pietelor ca sã fie vãzuti de oameni. Adevãr vã spun: si-au primit rãsplata.
6. Tu, însã, când te rogi, intrã în camera ta si, închizând usa, roagã-te Tatãlui tãu care este acolo, în ascuns, si Tatãl tãu, care vede în ascuns, te va rãsplãti.
Matei Cpitol 6: 5-6

Link: http://www.bibliacatolica.ro/Biblia.php

Răspuns utilizator avertizat
| micutsa19 explică (pentru PanaceuUniversal):

Am zis de biblie pentru ca as vrea sa o citesc nu doar pentru diferenta dintre cele 2 citate...cand eram in tara aveam cartea dar nu m-a atras, aici am, insa tot intr-o limba straina si as vrea sa o citesc dar nu inteleg prea multe...

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru micutsa19):

Citeste pe internet! E mult mai simplu! Si e foarte frumos!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru micutsa19):

Eee pai daca asa spun poruncile intoarce te in tara si mergi in fiecare zi la biserica

| micutsa19 explică (pentru PanaceuUniversal):

Am reusit sa o descarc in pc...mc mult happy

| micutsa19 explică (pentru suntserios):

Nu am zis ca in tara mergeam in fiecare zi,,, doar ca nah mai simte si omul nevoia...de asta am si apelat la voi

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru micutsa19):

Domnul sa te binecuvanteze cu credinta si adevar!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

T2, taci mic acolo si vezi-ti de viata ta! Nu te mai include in discutii despre care stii mai putin decat despre ce ai mancat azi dimineata la micul dejun!
O zi buna, domnule!

Răspuns utilizator avertizat
| micutsa19 explică (pentru timoteidoi):

Imi pare rau ca te contrazici singur avand in vedere primul tau raspuns cand te rogi nu te rogi pentru a fi apreciat de altii ci te rogi pentru tine si ce ar fi fost stiinta fara D-zeu? in fine fiecare cu ce-l doare...

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Vai, ma amuzi intr-un mod teribil! Dar Biblia, ai citit-o vreodata?
»Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facându-Se blestem pentru noi, pentru ca este
scris: „Blestemat este oricine este atârnat pe lemn."«
Galateni 3, 13

Legea e un blestem pentru om, deoarece nu legea nu te opreste din a pacatui ci doar iti arata pacatul si mai apoi te judeca dandu-ti pedeapsa! In schimb prin Mantuitor vom primi iertare, fiind astfel scapati de pedeapsa!

| micutsa19 explică (pentru timoteidoi):

Nu crezi ca ai ajuns cam departe? eu am cerut doar un simplu raspuns nu sa jignesti pe cei ce imi raspund...si unde e minciuna in tot ce spune?

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Omule, esti departe de adevar :
Citeste Faptele Apostolilor capitol 16 - versetele 30-31 si Matei capitol 19 -versetele 16 pana la 26

| micutsa19 explică (pentru timoteidoi):

Asta e parerea ta cum am mai zis nu sunt cine stie ce credincioasa dar judeci cam aspru ceea ce face EL, nu cred ca el e in spatele minciunilor in cazul in care ai uitat sunt 2 „tabere" BINELE si RAUL si e decizia fiecaruia unde alege sa mearga, el nu e absent in biserica asa il simti tu pentru ca nu te intereseaza ce vrei sa vina sa te traga de manuta „hey sunt aici cu tine.ma vezi?"nu e chiar asa, trebuie sa vrei sa ii faci simtita prezenta

Răspuns utilizator avertizat
| micutsa19 explică (pentru timoteidoi):

Nu am zis ca M-AI jignit, stai linistit ca nu visez, dar totusi se ajunge cam departe nu am zis sa dezbati raspunsurile altora fiecare raspunde dupa parerea lui si mi se pare corect nu am cerut un raspuns comun ci pareri impartite, daca vrei sa dezbati problema asta du-te linistit in alta parte sunt atatea site-uri si topicuri pentru problema ta
o zi buna in continuare...