| micutsa19 a întrebat:

nu stiu cum sa incep,,,poate pare o intrebare aiurea pentru unii din ziua de azi,dar totusi am sa o adresez pentru cei ce pot raspunde, nu sunt cine stie ce „maicuta", totusi nah ca orice om am momente cand as vrea sa fiu aproape de D-zeu si avand in vedere ca sunt intr-o tara straina si nu cunosc limba imi e mai greu, am fost de 3 ori la liturghie insa nu intelegeam mai nimic si evident nu puteam tine pasul cu ceilalti si mai erau si persoane care se uitau ca la masini botite la mine si nah ma simteam oarecum aiurea.Intrebarea mea e daca mi-as face rugaciunile acasa si nu as mai merge la biserica ar fi ok? se spune ca D-zeu e prezent peste tot, totusi voi ce parere aveti
ps:daca nu raspundeti ce/cum trebuie nu va mai obositi sa va pierdeti timpul aiurea, nu vreau decat raspunsul la intrebarea mea

Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Sfanta Evanghelie dupa Matei
Capitolul 6 Versetele 5 si 6

5. Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.

LINK: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6

43 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Bai omule, esti intors tare! I-a o Biblie si citeste primul verset din Ioan Capitolul 1 ( uite si-un link : http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/35/Ioan ), ca sa vezi indicatia lui Dumnezeu pentru Biblie, apoi citeste si restul! Si te rog, nu mai polua atmosfera de pe internet degeaba, du-te la munca!

Edit: Apostolii sunt ai lui Isus, Fiul lui Dumnezeu!

Sincer, un ateu e mai sus decat tine pe scara spre cer, ipotetic vorbind!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru micutsa19):

Lasa-l draga, e scapat cred de la numarul 9, Balaceanca sau de pe la Socola!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Cum ai putea sa spui ca Apostolii au primit putere de la Dumnezeu sa lucreze "cu" diavolii si nu impotriva lor!
Daca ai fi cercetat cu adevarat Biblia nu ai mai vorbi asemenea aberatii!

Matei 12:25 - "Isus, care le cunostea gandurile, le-a zis: "Orice imparatie dezbinata impotriva ei insasi este pustiita; si orice cetate sau casa dezbinata impotriva ei insasi nu poate dainui"

PS: Du-te domnule si i-ati pastilele, schizoferenia se trateaza!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Timotei doi, sunt baiat, proaspat absolvent de medicina! Te rog, i-ati pastilele, o sa te faca sa te simti mai bine! Deasemenea iti recomand un consult la medicul tau psihiatru! e cat de cat posibil sa iti fi gresit dozele! Termina cu jignirile si limbajul asta de mahala, cu teorii stupide, ca nu vreau sa trec din nou prin procesele de raportare/banare a user-ilor "nerusinati"

Răspuns utilizator avertizat
| Essencest11 a răspuns:

Nu prea stiu ce rost are biserica. Adica te poti ruga si acasa Dumnezeu e peste tot nu doar in biserica.

| micutsa19 explică (pentru PanaceuUniversal):

Nu inteleg unde vrea sa ajunga, a studiat a studiat si iar a studiat, ok si ce vrea sa dovedeasca?
probabil prin faptul ca jigneste il face sa para mai mare/interesant, in mintea lui...saracul,ce se mai bate el cu pumnii in piept ca doar el are dreptate si altii deloc

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru micutsa19):

Mai sunt si din astia din Broscauti, care au ramas cu minte de brotac!