| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, POVESTEA " ANANIA ȘI SAFIRA " din capitolul 5 din FAPTELE APOSTOLILOR ( Fapte 5 : 1 - 11 ) din BIBLIE este adevărată, reală, adică povestea s - a întâmplat cu adevărat, în realitate sau este doar o poveste fictivă, o plăsmuire a imaginației autorului, adică o pildă, o învățătură?

42 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Te miri că i-a ucis pe cei doi. Ia citește aici Deut. 20:16

| RAY a răspuns:

Povești fictive, dar in Ro cum nimeni nu gândește empiric este adevărat, romanul nu caută dovezi și doar crede atât, el nu are curiozități sau întrebări iar răspunsul e mereu Dumnezeu, nici nu înțeleg de ce se mai face școală daca sunt născuți cu tot adevărul absolut

| anonimg a răspuns:

Este o faptă reală. Gravitatea faptei/situației duce la o pedeapsă mai mică, mai mare sau la una drastică în cazul de față. Omul trebuie să cunoască că nu se poate juca cu Dumnezeu. Omul poate să facă ce vrea cu mintea, cu trupul și sufletul lui; poate să-și calce conștiința în picioare și poate să se lipsească singur de respect. Într-un anumit aspect îi este îngăduit să facă asta și cu alți oameni. Dar nu se poate și cu Dumnezeu.
Mai sunt cazuri în Biblie când oamenii au mințit pe Dumnezeu și nu au murit. Dar nebunii (așa îi numește Biblia pe cei care în mod voit caută să distrugă autoritatea lui Dumnezeu, autoritatea Aceluia ce îi ține în viață) nu știu să facă diferența dintre a minți pe Dumnezeu ca Persoană, și a minți pe Duhul Sfânt.

Trebuie să înțelegem că Duhul Sfânt este absolut Singura Persoană a Dumnezeirii prin care omul poate să fie legat de Dumnezeu. Toți oamenii de pe pământ (fie atei, fie ce-or fi vrut ei să fie -chiar și aceia care vor fi mântuiți și n-au auzit niciodată de Dumnezeu, deci absolut tot ce s-a numit om și se va numi până la sfârșit, și mai departe) toți aceștia care vor fi mântuiți vor fi mântuiți DOAR prin Duhul Sfânt, chiar dacă ei nu sunt conștienți de prezența Lui. Un om fără Duhul Sfânt ajunge în aceeași natură morală ca și diavolul -fara posibilitatea de a mai putea fi mântuit. (Și ateii de astăzi au Duhul Sfânt, chiar dacă ei nu sunt conștienți de prezența Lui).
Dumnezeu a dat sentința lui Anania și Safira prin Petru, fiind inspirat de Duhul Sfânt. Dacă cei doi ar fi continuat să trăiască, ar fi adus o imagine lui Dumnezeu batjocoritoare prin însăși viețile lor. În contextul respectiv, toți ucenicii, toți creștinii își vindeau averile și puneau banii la grămadă sub influența Duhului lui Dumnezeu. Au făcut lucrul acesta și Anania și Safira, dar cu jumătate de inimă, și nu au adus toți banii, ci o parte i-au lăsat pentru ei. Când toți își aduc inimile lor lui Dumnezeu, vine Anania și Safira și aduc fiecare din cei doi câte o jumătate de inimă. Păi la fel cum a spus Petru, nu puteau ei să vândă moșioara lor și să facă ce vor cu banii luați de pe ea? Și trăiau liniștiți și fericiți până la adânci bătrâneți. Dar ei credeau că poate să mintă pe ucenici.
În timpul lui Elisei, Ghehazi a fost un caz fericit și s-a ales doar cu lepră atunci când a mințit pe Duhul Sfânt, deoarece influența sa era mai mică.
Dar în cazul lui Anania și Safira, Duhul Sfânt Se manifesta puternic, vizibil printre cei credincioși. Influența lui Anania și Safira era mare: și după ce au murit, și deci cu cât mai mult dacă ar fi trăit.

Eu cred că soții Anania și Safira au venit la credință datorită influenței credincioșilor, și au zis că este bine să fie și ei creștini, măcar de ochii lumii; că dacă toată lumea din jurul lor s-a creștinat, ei de ce să se facă de râs și să nu fie și ei creștini. Inimile lor erau egoiste mai dinainte, caracterul lor necinstit nu s-a format atunci, ci era deja format. Influența Duhului Sfânt manifestat cu putere în jurul concetățenilor lor ar fi trebuit să le schimbe inimile, dar ei au continuat să trăiască în minciună cu Dumnezeu în mod voit și direct.
Să nu uităm că Dumnezeu va aduce toate lucrurile la judecată. Vom vedea adevăratul caracter al oamenilor și al lucrărilor lor ascunse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Este Adevărată ca nu-l poți minți pe Dumnezeu. 100%la100%

| Magie2525 explică (pentru anonimg):

Tot nu cred că povestea este adevărată, ci este doar o pildă pentru oameni / creștini, pentru ca oamenii să nu îl mintă pe Dumnezeu. Dumnezeu este bun, iertător și iubitor, de aceea eu cred că Dumnezeu nu i- a ucis / omorât pe Anania și Safira.
Anania și Safira sunt niște personaje fictive / imaginare, care nu au existat cu adevărat, pentru că povestea este doar o pildă / învățătură scrisă de apostolul Luca.

| minrest a răspuns:

Este prezentata ca relatare, deci este ori un fapt real, ori o minciuna, nu poate fi o pilda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma duc sa citesc sa vad ce scrie și ce spune revin am sa citesc până înțeleg tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destul de..Greu. Și foarte ciudată...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia săți ardă ochi Satană
https://ibb.co/9hFjq3f
Dumnezeul nu ia Viața și da viața căci el este viata însuși. Și tu ești Satana ia săți ardă ochii ca vorbești asa de Dumnezeu și minți în numele lui https://ibb.co/9hFjq3f

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Faptele Apostolilor sunt interpretate, de-obicei, literal. Deci da, s-a-ntâmplat cu adevărat.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De ce Dumnezeu I- a ucis pe cei doi pentru minciuna celor doi - Anania și Safira?
Nu este Dumnezeu bun, iertător și iubitor?
De asta eu cred că povestea cu Anania și Safira este o învățătură / o pildă / o parabolă, nu este o poveste care s - a întâmplat cu adevărat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Sunt de acord cu tine 100%la100%.

Dumnezeul n-ar lua viața unor oamenii pentru nimic în lumea asta eu cred ca ăia iau omorât "credincioși ăia" nu lea convenit bănuți la "sfinți preoți" eu cred în Dumnezeu nu în preoți și "sfinți" iau omorât pentru bani. "sfinți"

| KovacsB a răspuns (pentru Magie2525):

Primii parinti ai bisericii au avansat ideea ca au fost ucisi de Petru.Altii zic ca de Dumnezeu.
Morala, da toti banii la biserica si vei trai mai mult.

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

Crezi că doar anumite părți din poveste sunt adevărate sau crezi că toată povestea este inventată, este neadevărată, și este doar o pildă / învățătură / parabolă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Dumnezeul nu ia Viața nimănui ori care iar fi păcatul și fapta.

Eu nu cred în apostolli și nici profeți sau preoți de nici fel. Eu cred în Dumnezeu și atâta nu in criminali.

Omul care nu știe de frica lui Dumnezeu și n-are frica de Dumnezeu este în stare de absolut orice de "omul" ăla feriți-vă pentru ca genul ăla de "om" crede ca el deține Adevărul la tot și le știe pe toate și le poate face pe toate și se crede superior la tot și în tot fără de păcate și greșeli omul care se crede sfânt și fără de greșeli și păcate ăla nu-i "om"

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

Apostolii sunt ucenicii lui Iisus C/ Hristos!
Iisus C/Hristos este cel mai important om care ni - l descrie pe Dumnezeu!
Iisus C/Hristos este considerat cel mai important trimis al lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Lau bătut lau mințit lau trădat lau înlocuit lau vândut lau omorât într-un hal fără de hal el avea numai iubire Adevărată de oferit. Eu nu cred în niciun Apostol și nici preot. Dacă ma va judeca pentru asta eu îl lasă să face ce vrea cu viața care mi-a dat-o. lisus este fiul lui Dumnezeu eu cred cu toată inima și tot sufletul meu in amândoi. Nu preoți nu apostoli.

Nu ma consider în nici fel un om"bun" și eu sunt al dracu și plin de răutate în mine am și eu fapte și greșeli șii am mințit și eu la viața mea am mai făcut si eu rău la viață mea

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

Dar Iisus i - a trimis pe apostoli să răspândească Creștinismul, după ce El - Iisus C/ Hristos a înviat din morți!
Nu sunt apostolii cei care au scris tot despre viață, spusele și faptele lui Iisus C/ Hristos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Eu cred doar în el în Dumnezeu altora încredere Adevărat de oferit nu mai am căci mieste teamă!

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu crezi în apostoli și sfinți?
Tu nu crezi în Biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Cred doar în Dumnezeu știu ca el nu-mi vrea răul și eu am grija la faptele mele față de El nu vrau să-l dezamăgesc amăgească să-l mint cu nimic sau orice altceva cei pot trăda încrederea si să-l umilesc să-l rănesc am grija pe unde ma duc și ce fac față de El și de oamenii.

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

Păi, tu de unde știi de Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Știu de la tatăl meu de mic. De unde crezi ca ași putea sa știu? dar prin faptele și greșeli mele l-am cunoscut pe Dumnezeu mia arătat și dovedit ce poate ajunge omul fără Dumnezeu. Tu ce crezi ca eu eram așa înainte? Eu eram un om fără Dumnezeu și frica de Dumnezeu. Eram un om cu figuri și aere și rău foarte rău. Până într-o zi când Dumnezeu mi-a dat o lecție foarte bună și mi-a arătat ca eu sunt un nimic dacă am impresia ca eu sunt "sfânt" și "om" "bun" ma înșel grav în privința asta rău de tot eu am făcut multe greșeli și rău la rândul meu la mulți oamenii am mințit am făcut rău și vrând și ne vrând am zi da și era nu și multe prosti și răutăți și Dumnezeu mi-a demonstra ca eu nu pot ajunge nicar ieri fără voia lui și fără sa meri cu Adevărat față de El ori cât de puternic ași fi și ce vreau eu... Fără el sunt nimic. Și eu fără el nu mai fac nimic. Ma simt foarte legat de el și știu ca dacă am să-l urmez și nu ma bucur la răul altora nu fac rău la nimeni și nu îmi bat joc de viața nimănui atunci pot săi demonstrez ca mam schimba datorită greșelilor mele și faptelor mele greșite și datorita lui Dumnezeu.

| Magie2525 explică (pentru anonim_4396):

Adică Dumnezeu te - a ajutat să îți schimbi viața din rău în bine?

| KovacsB a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a ucis documentat in Biblie peste 20 milioane de persoane, diavolul ZERO.
https://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magie2525):

Nici nu știam sa ma rog la el mi-era și teamă să mă apropi căci eu nu am învățase biserica de la nimeni doar ce știam de la tata atâta și nu știam cum sa ma apropi de Dumnezeu cum săi vorbesc mai sincer mai din toată inima sa ma înțelegă în felul meu în care sunt eu ca eu nu știu sa ma exprim bine și am crezut ca poate nici el nu ma va înțelege și mi-era și frica rău să mă apropi de el mi-am prins puțin curaj și am intrat acolo și mam Apropiat de el mi-era și mai mult frica ca știu ce fel de om sunt și ce fel de păcate am și greșeli mi-era frica și mai mare și știam unde sa ma asez sa ma pun aveam 2 bănci lângă mine stânga și dreaptă cum sa ma pun pe banca acum? Mi-era o asa frica ca... Știam ce rău sunt și ce păcate am de asta cum sa nu-ți fie frica? Și în fața lui sa fi ce vorbești boss abia mai aveam curaj sa mai mișc de acolo și m-am pus în genunchi în fața lui și mi-am aplecata capul jos și mi-am pus mâinile pe piciorele lui fără sa intraznesc nu aveam curajul sa ma uit la el mi-era frica sa ma uit la el mi-era frica ca poate fac ceva greșit și în acel moment și clipa spus tot ce avea pe inima și pe suflet fără sa mai opresc și plângea și râdeam laughing)) și spuneam la un moendată ceva eram ca frați nu mai mi-era asa frica puțin da tot mi-era frica îți dai seama în fața cui stăteam laughing) iese de acolo cu 2 piciore de stânga dacă îl minteam și ma prefăcea cu ceva i-am zis tot i-am ceru și putere și minte și sănătatea și răbdare merg la el mereu când am timp nu-l las căci dacă las ma pierd el ei fără Dumnezeu nu exist am plecat dupăia mereu la el și tot merg ba frate câteodată ma apuca un dor de el uneoori..Nu știu cum sa scriu să-ți explic în cuvinte...mare rău de tot merg îi cer sfaturi minte sănătatea nu vreau bani și nici bogați..Sa fie el cu mine ca bani fac eu am sănătatea da el muncesc ca un câine toată viața nu-mi este frica de munca acum știu de ce trebuie sa ma feresc în viața. Îi mulțumesc Petru tot ce mi-a dat și dăruit fără el ași un nimic pe pământul ăsta un mare nimic. Frica de Dumnezeu este o frica care te învață să fi om frica de Dumnezeu te face om omul fără frica de Dumnezeu ajunge foste rău și grav

| anonim_4396 a răspuns (pentru KovacsB):

Du-te ba Satana Dumnezeu nu ia Viața nimănui du-te dracu de aicia vorbește frumos de Dumnezeu ca te blestem. Satană ce ești cum ai văzut ca vorbesc de Dumnezeu vorbești minciuni în numele lui Dumnezeu.

| KovacsB a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie tot in Biblie.Se vede ca nu ai citit nimic.

| KovacsB a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat si link ca la copii daca nu stii unde sa cauti.
Ai citit si tu 3 pagini din Noul Testament ai vazut un film si crezi ca le stii pe toate.Nu stii nimic doar crezi asta.

| Magie2525 explică (pentru KovacsB):

Crezi că Anania și Safira au existat cu adevărat, au existat în realitate?

| KovacsB a răspuns (pentru Magie2525):

Cred ca da, doar imi amintesc ca am citit probabil in Confesiuni ale Sf Augustin unde zicea ca Petru i-a taiat cu sabia pe prapaditii aia doi ca au ascuns bani de biserica.

| Magie2525 explică (pentru KovacsB):

Tu ce crezi? Sfântul Apostol Petru I- a tăiat cu sabia pe Anania și pe soția lui - Safira?
Tu nu vrei să afli adevărul?
Nu ești creștin? Nu crezi în Dumnezeu / Allah?

| KovacsB a răspuns (pentru Magie2525):

Este mai complicat. Crezutul este una, faptele sunt altele.
Asa zisul zeu YHWH cel din VT nu are nimic de-a face cu adevarata divinitate.
Cu siguranta exista ceva mai presus de noi si exista in fiecare dintre noi indiferent din ce religie credem ca apartinem.
Pe Dumnezeu cel adevarat il doare undeva de religia noastra.
Conteaza doar nivelul nostru spiritual, nu daca credem sau nu intr-o fantoma.

| Magie2525 explică (pentru KovacsB):

Ce înseamnă YHWH?

| Magie2525 explică (pentru KovacsB):

Ce ai scris tu este foarte ciudat pentru mine, pentru că nu înțeleg ce vrei să transmiți?
Profeții care au scris Vechiul Testament nu sunt aleșii Divinității?

| KovacsB a răspuns (pentru Magie2525):

Hai s-o lasam balta, YHWH gasesti pe Google ce inseamna, ai terminat macar clasa a1-a?:

| anonym2024 a răspuns (pentru Magie2525):

Un fapt notabil în privința numelui "Iahve" în Biblia ebraică este că deși este considerat drept numele propriu al lui Dumnezeu.

| Magie2525 explică (pentru anonym2024):

Cred că nu ți - ai terminat răspunsul.

| anonym2024 a răspuns (pentru Magie2525):

Acesta nu este folosit de la
‎Iahve ca zeu asociat Soarelui

| T0Teu a răspuns:

Tot ce e scris în Biblie s-a întâmplat. Chiar și potopul, și despărțirea Marii Roșii, și urgiile din Egipt, și minunile pe care le-a făcut Domnul Isus pe pământ... toate sunt reLe

| Anonim027 a răspuns:

Totul din biblie este real si adevărat si vrednic de crezut