| Vikaa a întrebat:

se spune ca primii au fost Adam si Eva,dar de fapt inaintea Evei a fost Lilith,mai apoi alungata,deoarece nu era supusa lui Adam,iar din biblie a fost scoasa si mai apoi adaugata aceasta Eva,ca sa arate supunerea femeii fata de barbat. Chiar credeti ca in biblie gasiti adevarul suprem? Daca credeti in Dumnezeu,v-a ajutat vreodata,i-ati simtit prezenta? Daca da,in ce context? Cum puteti sa va incredeti in ceva ce pretinde ca un sarpe vorbeste,o virgina are un copil, un barbat mergand pe apa reprezentandu-l pe Isus si oameni care revin din moarte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniștită că asta nu este cea mai mare bazaconie.
Madame Blavatsky spunea că Dumnezeu ar fi cel rău și că ne-a păcălit să-l respingem pe satan care ar fi creatorul, cel adevărat în care ar trebui să credem.
Cred că o astfel de religie ar avea mai mare succes acum având în vedere îndobitocirea populației cu videoclipuri și informații inutile. Prea multă lume nu mai citește Biblia, din aceștia și mai puțini iau aminte la Cuvântul Său.
Apropo, că nu-ți dau explicații la toate neînțelegerile, o femeie poate naște singură prin ea însăși d.p.d.v. științific.

86 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna.
1-Se spune, dar nu este adevarat.
2-Dumnezeu m-a ajutat, cel putin la mine in familie, dar nu conteaza cum.
3-Sarpele era Satana, nu era un o fiinta hipnotizata asa cum vorbesc nestiutorii.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns:

Te avertizez sa stergi intrebarea pentru ca o sa fii bombardata cu insulte, filosofi care se contrazic intre ei si multi oameni,, destepti" cu aere de tip,, eu stiu adevarul"

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie asa ceva in Geneza si am citit-o. Daca ai fi amabil sa imi dai capitolul si versetul, ar fi foarte bine, iar daca nu, inseamna ca ceea ce ai scris este o minciuna si ca adaugi de la tine, asa cum ai mai facut si pe la alte intrebari.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aflam pe parcurs ce citim Biblia rolul lui Lucifer (fiinta dinainte de cadere, sa se inteleaga).

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a fost de a ispiti, doar de a se ingriji Pamant, atat.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Celcestietot):

N-ai cu cine...

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da, scrie ca a facut partea barbateasca si partea femeiasca, dar eu m-am referit la faptul ca nu a denumit Dumnezeu aceste parti Adam si Lilith sau mai bine zis, acest cuplul. Nu ai sa vezi in veci ca gasesti numele lui Lilith in Geneza.

| Celcestietot a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Macar am scris cum a stat treaba dpdv biblic happy.

| Algo098 a răspuns:

Eu am convingerea ca biblia e o fantezie in care adevarul e o specie rara, iar logica si coerenta nu sunt la ele acasa. Nu cred in Dz, iar absenta lui o vad nonstop, cand constat cu amaraciune ca asupra oamenilor aflati in suferinta nu se revarsa bunatatea, iubirea si puterea nemarginita a Dz-ului biblic.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Nemessys):

Hai sa zicem ca nu stim care e adevarul in privinta asta. Dar problemele textului biblic sunt reale si nu trebuie musamalizate.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu scrie negru pe alb, nu este adevarat. Noi vorbim despre ceea ce scrie in Biblie, nu despre subiecte tabu.

| Vikaa explică (pentru Algo098):

Nici eu nu cred in Dumnezeu, dar cred in Satan, m-a ajutat de multe ori, m-a ajutat de atatea ori de cate ori m-am rugat la el. Dumnezeu clar nu existahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Pai Diavolul este o fiinta cazuta a lui Elohim. Este ca si cum ai spune ca o casa s-a construit singura, iar asta nu este logic. Daca crezi in existenta Diavolului, automat crezi si in existenta lui Dumnezeu, ori daca nu crezi in Dumnezeu, nu crezi nici in Satana.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, a intrat la apa si exact numele lui Lilith a disparut... Dany, esti tare amuzant rolling on the floor!

| Algo098 a răspuns (pentru Vikaa):

Eu nu cred in nimic, doar ce vad si ce e plauzibil e ok happy Si Satan mi se pare tot un omolog al lui Dz, poate ca sunt si frati happy

| JicaContra a răspuns:

Balls
cred ca exista D-zeu
dar mai cred ca nu exista religie care NU E FALSA, si mai ales... NOCIVA, inclusiv religiile "bune"

budism = cea mai "buna" religie, daaaar au pacificat India, si asta a costat India 400 de ani de ocupatie engleza

inca odata, cred... ba nu, FALS, NU CRED,
STIU ca exista D-zeu, dar nu cred ca e iubitor, milostiv, si interesat de persoana ta ci doar de planul lui... MATRET!

iar toate religiile sunt false, MAI ALES CRESTINISMUL care este efectiv o religie copiata dupa Horus (google it), religie care a existat in Egiptul antic cu mii de ani inainte de familia romana care l-au inventat pe Hristos

| Vikaa explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeu NU exista, Iar Isus e o mare minciuna, nimeni nu poate confirma existenta lui Dumnezeu.Satan exista, demonii exista, marea majoritate l-au visat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Eu pot confirma existenta lui Dumnezeu. Daca ai putea sa raspunzi la o intrebare, ar fi minunat : cum au putut aparea demonii daca nu erau inainte de cadere ingeri creati de Dumnezeu?

| minrest a răspuns (pentru JicaContra):

Vezi mai, omule, ca budismul nu putea sa pacifice India (orice ar insemna asta), pentru ca indienii sunt in majoritate hindusi (ai ghicit, hindus si indian sunt cuvinte inrudite). https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_India. In rest, budismul se comporta ca orice religie, in Tailanda sustine pe rege si armata, in Birmania provoaca progromuri etnice, s-a. Ce famile romana zici ca l-a inventat pe Hristos?

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Nu ma mira ca unii cred ca sarpele vorbeste, iar oamenii traiesc trei zile in burtile balenelor, ca doar si tu crezi ca a exista Lilith, care nu a vrut sa faca sex in pozitia ''barbatul deasupra'' (asta a fost obiectia lui Lilith, in caz ca nu stiai), si a preferat sa iasa din scena definitiv. Crestinii cu legendele lor, voi wiccanii cu ale voastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Ai ma, tu chiar crezi in prostiile astea? Daca ai o problema mai nasoala, mori cu zile, si unde medicii nu pot rezolva. Sau diverse probleme. Nu am simtit niciodata nici o prezenta desi aveam mare nevoie de ajutor.
Iar aia care zic ca da, problemele lor oricum s-ar fi rezolvat, deci nu se pune. Ca-ti dau eu exemplu de situatii unde nimeni de pe glob nu a scapat de chestia aia, pentru ca nu se putea rezolva acea bala pe bune, nu ca se ducea oricum si au zis de la dumnezeu.

Ca sa nu iti mai zic ca daca era dumnezeu, nu mai ajungeai sa ai boala aia sau problema aia, ca facea sa nu se mai ajunga acolo, deci uite cum se rupe logica povestilor astea.
Biblia e o poveste facuta de cine conduceau, ca sa manipuleze pe fraieri sa nu le conteste asuprirea, ziceau ca imparatu e pus de dumnezeu acolo.
Vroiau sa arate supunerea femeii, ca asa a fost interesul sa fie si sa se creada. Dupa aia le-au dat drepturi si la femei ca sa ia voturi mai multe, nu ca s-au gandit la ele.
Femeia trebuia sa le faca copii, sa aiba cine sa le munceasca, si sa aiba soldati sa cucereasca alte tari, asa ca ele trebuiau sa se concentreze doar pe asta.
Vezi cum se leaga?

Cu Adam si Eva iar ilogic. A mancat ala din mar, si l-a pedepsit, dar de ce dumnezeu l-a proiectat pe ala sa vrea si sa-l tenteze sa manance din mar? Iata. Ca daca nu era asa, degeaba era maru, ca el nu era tentat sa muste.
Daca esti atenta, e dictatura in religie! "Sa faci aia, dumnezeu vrea aia, te pedepseste daca nu faci aia", adica vocea celor care au facut religia de fapt. Dar nimeni nu zice "si daca tu nu vrei? E normal sa nu faci ca ala, ai drept de ales".
O sa ti se zica "ba daaaa, ai drept de ales", dar de fapt ti se baga in cap ca alegerile tale sunt proaste unele care nu convin religiei! Si te poate face sa alegi fortat ce se doreste sa alegi. E perversa treaba.