| Mayhem666 a întrebat:

Conform wikipedia, la inceput nu au fost Adam si Eva, ci Adam si Lilith. Lilith a fost prima sotie a lui Adam. Eva a venit doar dupa ce Lilith a plecat (a fost alungata). Cu toate acestea, Lilith nu apare in Biblie.

Lilith dorea egalitate intre sexe, dar Adam nu a fost de acord, si cumva, Lilith a fost izgonita din gradina Edenului, si apoi a fost creata Eva.

Intr-un final Lilith l-a luat de sot pe Satana, dar asta e irelevant.

De ce a fost Lilith nedreptatita si de ce nu s-a oferit egalitate intre sexe cand ea a cerut asta?
De ce a primit ca si pedeapsa alungarea sa prin simplul fapt ca ea dorea egalitate?
De ce nu a fost mentionata in Biblie?

Mi se pare putin ciudata toata treaba asta. Mai intai Lilith a fost alungata pentru ca a cerut egalitate intre sexe, apoi Eva a fost cea care a mancat din mar, si a devenit pacatoasa. De ce s-a pus vina pe femei in poveste, huuuuuh? De ce Adam, singurul barbat din poveste e bun, iar ambele femei, Lilith si Eva sunt cele rele in poveste?
De ce sunt femeile denigrate in poveste? Chiar atat de misogini au fost autorii povestii pe atunci de au avut atat tupeu sa faca asta?

Ah da, am uitat sa mentionez. O alta varianta ar fi fost ca Adam si Lilith ar fi fost gemeni, dar din nou, Lilith a cerut egalitate si pentru asta a fost pedepsita prin alungarea sa.
In ambele cazuri, Lilith a fost alungata.

Nu stiu de voi, dar eu sunt aici de partea lui Lilith.
You go girl!

P.S. Pentru nestiutori, Lilith e un demon care mai pe scurt omoara bebelusii.

24 răspunsuri:
| ania a răspuns:

TI-a spus Creatorul ca El se revelaza prin wikupedia?

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Este o interpretare evreiască având la bază o citire foarte atentă și meticuloasă a Genezei cap. 1 și cap. 2. Deci da: nu scrie că o chema Lilith, dar scrie de o femeie dinaintea Evei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 explică (pentru ania):

"TI-a spus Creatorul ca El se revelaza prin wikupedia?"

Ti-a spus tie ca se reveleaza prin altceva?

| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Credința noastră în Dumnezeu nu trebuie să se bazeze pe Wikipedia, ci pe Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 explică (pentru anonimg):

Nu am spus nimic de credinta, eu vorbeam in general de poveste. Daca nu poti sa raspunzi pe subiect, nu raspunde deloc.

| Mayhem666 explică:

Nimic din toata povestea nu e rational.
Ce vrei sa spui prin asta?

| SG1995 a răspuns:

Ce place că ai scris conform Wikipedia. Nu conform apocrifelor biblice. laughing

| Mayhem666 explică (pentru SG1995):

Nu am mentionat de Biblie, pentru ca acolo nu apare nimic care sa mentioneze specific acest lucru, doar arata "hint-uri".

| CostinAlamariu a răspuns:

>foloseste neironic Wikipedia ca o sursa validă de informații veridice

Bruh. Lmao. Lol.

| Cretinul112 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Wikipedia e de rahat. Mi am luat ban fara motiv pentru ca cream niste pagini normale. E o porcarie site ul ala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cretinul112):

Logic ca e o porcarie. La facultate primesti nota 4 la lucrare daca sursa ta e Wikipedia. Dar desteptii de 11 ani de pe TPU au impresia ca pot sa ia ceva de pe wiki si gata, e automat adevarat. Oamenii precum Wisdominthedark au nevoie sa se maturizeze și să înteleaga cum functioneaza lumea reala

| Digikey a răspuns:

Oricine poate sa scrie ce vrea pe Wikipedia.
Sa nu auda Steregoi si Jasmina ca se duce naibii si Wikipedia.

| Mayhem666 explică (pentru Digikey):

Am spus conform wikipedia, dar am cautat si pe alte site-uri, si pe toate scria acelasi lucru. Am spus wikipedia pentru ca e site-ul pe care toata lumea il cunoaste.

| SingleForOne a răspuns (pentru Mayhem666):

Vorbești de 2 religii similare, dar diferite.

| chuckmanson a răspuns:

Acum ca să fim sinceri, povestea asta a apărut prin 700-1000 după hristos mult după terminarea bibliei.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Da, dar ea este doar o interpretare care lămurește ce scrie la Cartea Facerii. Altă soluție este să conchidem că primele două capitole din Biblie se contrazic ca la ușa cortului.

| chuckmanson a răspuns (pentru doctorandus):

Păi se contrazic. Nu văd ce e așa mare șoc. Sunt povești scrise de oameni care au trăit acum peste 2 milenii care încercau disperați să găsească o explicație pentru lumea din jurul lor. Să nu mai vorbesc că aceste povești au fost copiate la greu din poveștile popoarelor vecine, transmise oral pentru secole înainte de a fi scrise, traduse și retraduse și compuse pe vremea când marea majoritate a populației nu știa să scrie sau să citească. Nu cred că e așa mare șoc că aceste povești se contrazic între ele.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Da, dar nu e singura interpretare...

| Antisistem11 a răspuns:

Si omul a zis:iată in sfarsit aceea care este os din oasele mele si carne din carnea mea.pentru mine acest verset e revelator. face aluzie la faptul că a existat o femeie înaintea lui eva dar care nu era făcută din carnea lui.dar de ce biblia nu o identifica in mod explicit pe lilith nu stiu.si da autorii erau misogini.noul testament are si el autori misogini gen "apostolul pavel.

| Cretinul112 a răspuns:

Mai cauta si pe alte site uri, nu doar pe wikipedia.