| Anutzzzaaa a întrebat:

Stiti... acum ca vin sarbatorile de iarna as vrea sa ies cu colindul dar nu mai stiu in ce ordine si cand se spun fiecare... Ma puteti ajuta va rog? (vreau si cu ziua; ex : luni, marti, etc)

DAU FUNDITAAA

3 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Eu stiam ca se merge in ziua de ajun. Cand mergeam eu, spunea fiecare ce colinda vroia, care i se parea frumoasa, si nu prea greu de memorat.

| danay72 a răspuns:

Acestea au legatura cu obiceiurile, in Biblie nu vei gasi despre acest lucru.

| milan9 a răspuns:

Cand vrei tu...
Colindele - sunt cantari cu mesaj crestin, cu referire directa la Nasterea Domnului.
Colindatorii urmeaza exemplul crestin al celor care au venit sa-L vada pe Pruncul sfant in Betleem.

Ce suflet poate avea un om care luptă împotriva celebrarii unei astfel de bucurii - bucuria venirii în lume a Celui Care ne-a creat, a Celui care avea să-şi ofere şi viaţa pentru a ne deschide posibilitatea mântuirii? thinking