| Mogiojojo a întrebat:

Stiu ca in Biblie se vorbeste despre blesteme. Scrie ca un blestem nu se prinde de cineva fara motiv. Stiti vreun pasaj in care zice si cum sa scapi de blesteme?

9 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Crezi c-ai fost blestemată?
thinking

| Mircea08 a răspuns:

Nu este nici un verset care in care sa se spuna cum scapi de blestem, si asta deoarece Evanghelia este scrisa pentru crestini, iar acestia sunt aparati de orice atac al diavolului, deci si de blestem.
Pe de alta parte, blestemul nu afecteaza sufletul, deoarece diavolul nu poate actiona decat in plan materila. In plan sufletesc, tot ceea ce este rau apartine numai persoanei in cauza, chiar daca ceea ce a facut acea persoana, a fost datorita faptului ca a fost manipulata sau pacalita.

| Mogiojojo explică (pentru Mircea08):

Crezi ca crestinii sunt aparati in totalitate? Vezi ce spui.

| Mircea08 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Sunt aparati DE DIAVOL in totalitate.
Iacov 4:7 "Supuneţi-vă, dar, lui Dumnezeu. Împotriviţi-vă diavolului, şi el va fugi de la voi."
Efeseni 6:11" Îmbrăcaţi-vă cu toată armura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţine piept împotriva uneltirilor diavolului."
Daca crezi ca nu este bine cum am spus eu, spune tu cum este bine. A avertiza - "vezi ce spui", neargumentat nu inseamna nimic

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Blestemul nu se prinde de cei care sunt copiii Lui Dumnezeu.

Recomand : https://www.youtube.com/watch?v=XMsKBFPU8Wc&t=52s

Vorbeste despre blesteme.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Biblia este plina de blesteme aruncate asupra omenirii de oamenii lui Israel. Nu degeaba se spune ca biblia este o carte de vrajitorie. Cam tot ce vezi rau in lume, boli, foamete, crime, coruptie, isi au originea in blesteme biblice. Acest lucru are legatura cu modul in care oamenii lui Israel s-au folosit de puterea oculta furata de la pagani pentru a-i blestema.
http://crestinismulexpus.blogspot.com/......torie.html

Asta fac rabinii practic in timpul sarbatorilor ebraice, recita fara oprire pasaje din tora prin care ii blestema pe gentili (non-evrei).

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj