| AngelWhatt a întrebat:

Buna TPU
Tratati diferit persoanele de alta religie?
P.s:curiozitatewinking

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ii tratez pe toti asa cum ma trateaza si ei pe mine.

| costis a răspuns:

Pe toti agatatorii astia de pe strazi si sorcovitorii de pe la usi ii tratez la fel. Ii trimit la plimbare in regim de urgenta. Ortodox fiind, n-am intrat in biserica de alta confesiune, decat la Sf Petru. Insa cu placere m-as duce la Loretto, poate si in alte locuri pe unde au pasit sfinti.

| TheSoldier a răspuns:

Fiecare cu punctul lui de vedere. Fiecare isi alege religia, nu trebuie sa ii judecam.

| danay72 a răspuns:

Nu,toti suntem egali si un crestin care respecta Biblia nu are prejudecati fata de cei de o alta religie.

Răspuns utilizator avertizat
| OnuOnulică a răspuns:

Da, nu îmi plac atei.Şi mai ales ăia de 10 ani care nici măcar nu ştiu să scrie corect gramatical.

| cristimihailov a răspuns:

Da, personal le tratez diferit.

Nu poti sa ii pui unui musulman credincios carne de porc sau bautura fara acceptul lui direct de exemplu.

Nu poti de asemenea sa ii dai unei persoane de religie hindu numai fripturi de vaca.

Macar asa, chestii de baza, sa nu se simta jignit.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu am religie, deci pentru mine nu exista persoane de "alta religie", ci doar persoane religioase. Nu pot sa zic ca-i tratez altfel, pentru ca marea majoritate a oamenilor au o oarecare religie, si traind intr-o astfel de lume esti obisnuit cu asa ceva.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt de acord sa mai discut cu acele persoane din alta religie care vor sa ma converteasca! In rest am avut prieteni (fara sa stiu de la inceput ) din toate religiile stiute de mine.Religiile au un punct comun, moralitatea sub toate aspectele. Faptul ca au traditii diferite, este foarte normal, avand in vedere ca au locuit in zone diferite :culturale si geografice.Dar si temporale.
Adevarat ca nu suport, o spun deschis, capusarea religiilor, ma refer fara sa ma feresc la neo...pam, pam, pam.
Dar daca -si vad de treaba lor si ma respecta, ii respect si pe aia.Ii inteleg, deseori, din lipsuri si neantelegeri ajung sa se converteasca.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, nu ma intereseaza absolut deloc religia celorlalti atat vreme cat nu mi-o vara pe gat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fac diferente in functie de religie.
Evit sa discut cu persoane care nu merita acest efort indiferent de religie.
Viata este prea scurta.

| angus35 a răspuns:

Nu tratez diferit persoanele de alta religie. Oricum, putine persoane stiu ce religie am.

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

Majoritatea omenilor trateaza diferiti celelalte religii, ei cred ca religia lor este cea corecta iar restul sunt pacatoase, de aceea am decis sa fiu ateu, chiar daca sunt considerat satanist si chestii de genu acesta, prefer sa cred in stiinta