| adrianboss a întrebat:

Un prieten va cere ajutorul deoarece el nu are internet! Deci sa incepem! El s-a jurat pe icoana si a tinut degetele incrutisate! el crede ca daca a tinut degetele incrutisate nu i se va intampla nimic daca nu va respecta ce a spus! eu i-am zis ca nu are nicio legatura ca a tinut degetele incrutisate!(el are 12 ani)! Vreau raspunsuri serioase! MUltumesc!

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"S-a jurat". Biblia spune negru pe alb ca nu trebuie sa juri. Iar daca chiar o faci, sa te tii de juramintul facut. Dar nu ar trebui facut asa ceva, tocmai pentru ca exista o multime de factori care te pot impiedica sa iti tii juramintul.
"pe icoana". Crezi ca rezultatul era altul daca o facea si fara icoana? Odata ce ai jurat, juramintul ramine facut.
"degetele incrucisate". Bla-bla. Oricum ar tine degetele, daca nu respecta ce a spus, i se va intimpla ceva care il va afecta mai mult sau mai putin. Desigur ca se tine cont si de faptul ca e inca un copil. Insa daca a facut-o la modul cel mai serios, la 12 ani incepi sa ai discernamint, si poate fi o problema serioasa, deci ar trebui sa isi tina juramintul, chiar de nu ii e acum convenabil.

| Omulrational a răspuns (pentru cristi202):

Cum a zis si cineva mai sus, daca dumnezeu nu a oprit razboaiele si nu a ajutat lumea de ce copilul ala ar trebui sa pateasca ceva? Pentru ca a jurat X lucru pe un simplu obiect.

| cristi202 a răspuns (pentru Omulrational):

De ce copilul acela ar trebui sa pateasca ceva? Nu ar trebui, va pati. Nu ai patit niciodata sa zici doar un cuvint cuiva, doar unul singur, si mai apoi sa regreti amarnic ce ai zis, pentru ca acel cuvint a distrus ceva intre tine si acea persoana? Sau sa zici doar o vorba buna si sa ai numai de cistigat de pe urma ei? Puterea cuvintului rostit e fenomenala. Iar cind il mai si dai, sau, mai mult, te folosesti de o juruinta, lucrurile devin si mai grave, pentru ca fac sa se intimple ceva la nivel spiritual. Acel copil va avea probabil cindva o problema si nici nu va sti ca e efectul faptului ca a facut un juramint fara rost si nu s-a tinut de el. El doar se va intreba de ce are acea problema, fara a vedea substratul. Asta ti-o spun si din experienta personala, caci pina la 20 de ani eram un om care nu isi tinea cuvintul, care mintea si vorbea fara rost foarte des. Insa de cind am devenit credincios si am inteles valoarea a ceea ce spun, si am avut grija sa vorbesc doar ce trebuie (desigur ca am mai gresit, insa erau cazuri singulare), am descoperit ca acest lucru ma scuteste de multe probleme, ca viata ce o am e mult mai frumoasa si mai linistita.

| Omulrational a răspuns (pentru cristi202):

Da, sa pateasca copilul ala ceva, ba chiar sa primeasca pedeapsa cu moartea, nu ar fi bine? Dar de dragii nostri politicieni care se jura prin toate bisericile in campanie si apoi isi bat joc de oameni si fura de sting, aia de ce nu patesc nimic toata viata traiesc prin furt si minciuna bine? Aia sunt scutiti?

| Wehrmacht a răspuns:

Unu' mai rau ca altul...
1.Nu se intampla nimic daca a jurat pe icoana.Este un simplu obiect. Daca dz nu a oprit razboaiele si nu a ajutat lumea, de ce i-ar face ceva acelui copil?
2. Daca a tinut degetele in pozitia aia, este la fel ca #1. O alta tampenie.
3.Sunt niste simple cuvinte.Nu au nimic special.
4. Daca gandesti aiurea, daca stai cu teama ca o sa se intampla ceva pai o sa se intample, ca fara sa iti dau seama si fara sa vrei incepi sa fi sperat si incercand sa fi cat mai atent faci mai multe greseli. Te concentrezi prea mult la un lucru incercant sa faci ceva bine si nu mai esti atent la alte lucruri.

De exemplu, cineva iti spune ca de pe nu stiu ce cladire cad caramizi ca e prea veche. Tu, gandindute numai la asta, te concentrezi prea mult la chestia aia si incepi sa te gandesti daca cade, daca se intampla sa cada una cand treci pe acolo si patesti ceva...etc si fiind cu gandul numai la chestia aia, nu mai esti atent la ce se intampla in jurul tau si poti sa te impiedici de ceva, sa cazi intr-o groapa din neatentie....etcO chestie asemanatoare mi s-a intamplat mie.Nu aia cu groapa..etc, ceva asemanator.Ma gandeam prea mult la un lucru si faceam numai tampenii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu jurati pe nimic, de ce este in cer pe pamant si sib pamant.si sa nu va luati sarcini pe care nu le puteti duce.fiindca ziua de maine este a domnului nu a omului. si nu puteti face macar un fir de par alb sau negru pe capetele voastre.deci? cred ca e clar.

| Emma_9030 a răspuns:

Copilul nu va pati nimic! laughing Tu insa ai putea fi fulgerat daca il mai prostesti tongue Glumecs! laughing Nu, nu e bine sa juri, dar nici nu o sa patesti un lucru groaznic pentru ca ai facut-o. Eventual daca patesti ceva, e pentru ca te-ai gandit ca o sa patesti, nu neaparat ca o pedeapsa a juramantului tongue