| anonim_4396 a întrebat:

voi ce credeti ca este dupa moarte? ^^ astept pareri, spuneti ce credeti happy

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O viata mai buna.

| anonima01 a răspuns:

Dupa moarte clar se afla o lume mai buna, adica se stie ca iadul e pe pamant. Nu cred ca exista Iad, adevarul e ca sunt reticenta si in legatura cu Raiul, poate ma insel, nu stiu, poate voi afla cand voi murii. Nu ti se pare ca sunt suficiente nenorociri pe pamant? Adica ce ar putea fi mai rau? Da, in cazul in care te intrebi sunt genul ala de persoana care nu crede pana nu vede. Apropo de chestia asta, chiar azi, de fapt ieri happy am avut o discutie cu bunica pe tema asta, ma rog twma religie. Ma tot baraie la cap sa ma duc postul asta sa ma spovedesc si sa ma impartasesc ca nu am mai facut-o de la Craciunul trecut, nici nu o s-o fac nici postul care vine, ca cica ma va ajuta si imi va merge mai bine. Ma lasi? Adica eu cred ca norocul ti-l faci cu mana ta, nu este nimeni care sa te ajute. In fine, mi-a zis ca sunt pagana si alte chestii, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar reactiona daca ar afla ce parere am eu de viata de apoi, cred ca nu ar vrea sa mai vorbeasca cu mine. Scuze daca te-am plictisit, insa e ora 2 noaptea si eu nu am somn. laughing
Tu cum crezi ca este viata de dupa moarte? Tu ai vrut sa aflii parerile noastre asa ca si eu vreau sa aflu parerea ta.

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

laughing) Eu nu m-am spovedit niciodata, si mi se pare o porcarie chestia asta, sa stai sa ii zici unui preot ...care in ziua de azi preotii, majoritatea 97% sa zicem sunt niste javre care umbla dupa bani. Cred ca daca m-ar pune cineva sa fac asa ceva, i-as tranti in fata tot ce gandesc; bineinteles ca oamenii din ziua de azi nu accepta adevarul, ei traiesc in lumea lor ..si nu vor ca tu sa o distrugi cumva. Iti dai seama cat s-au chinuit ei, bietii, sa creada in asa ceva? cate realizari? Ma rog, revenim. Ce cred eu despre moarte? Pai ar fi cam 2 variante, ori nu e nimic.Si te duci si te mananca viermii. Ori, pur si simplu iesim din carapacea asta pe care o numim corp, si nu stiu sigur unde ne ducem, insa am cateva idei (deci cred mai mult ca sufletul nostru... daca exista se duce undeva). Oricum, cum i-am mai raspuns si mai sus lui luci. Nu cred ca Dumnezeu exista asa cum noi ni-l imaginam; cred ca este ceea din ce provenim, dar nu ca este viu, vorbeste sau ce mai isi imagineaza oamenii ( ne judeca, ne apara etc), oricum, daca exista ..nu am nimic cu el. In draci insa si,,, altele, cred ca o sa ti se para ciudat insa am avut destule experiente in care am dat de ei, deci da; in aia cred, insa nu stiu clar ce sunt, dar stiu ca exista. Studiez de fapt acest lucru, cu "Dumnezeu", sufletele si altele, de mult timp. Multi oameni de stiinta incearca sa vada ce este dupa moarte si sunt cateva chestii, insa nimic nu e sigur. Oricum, deja vad ca m-am dus de la un subiect la altul prea mult x.x, si nu e nimic daca scrii mult, chiar nu ma deranjeaza. Si eu fac asta, si imi place sa citesc asa ca nu m-a deranjat cu nimic laughing

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Si mai e o chestie dar asta ..nu stiu de ce nu prea m-a atras asa mult. Sa devii altceva. pisica, animal sau iar om. Ma rog asta e o chestie mai ciudata O.o dar cine stie...

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Da, reincarnarea, mama crede in asa ceva, cica avem 7 vieti, sau ceva pe acolo, in care trebuie sa ne spalam, ce cuvant am ales si eu happy, pacatele, si pentru a-ti da seama la a cata viata esti aduni cifrele din ziua ta de nastere, eu cica sunt la a treia dar sunt reticenta si la chestia asta.
La faza cu preotii sunt de accord cu tine, sunt si preoti de treaba, de exemplu preotul de la Biserica de langa mine este super de treaba, insa cunosc si alti preoti si daca ti-as spune ce pot sa faca te-ar bufnii rasul.
Cat despre Dumnezeu nu stiu ce sa cred, nu stiu daca chiar exista sau daca nu, nu simt nevoia sa merg la Biserica, profesoara mea de Religie spune ca nu are cum sa ne oblige daca vom simtii ne vom apropia singuri de Dumnezeu, a zis ca are si exemple, apropo de asta am vazut ca ai zis ceva si de profesorii de Religie, eu am avut niste super profesori, am avut una din a 5a pana in a 8a la orele ei aveam diverse discutii, si la liceu am o profesoara la fel, ea e cea care e-a zis ca nu are cum sa ne oblige. Sincer eu nu ma vad nici peste 40 de ani mergand la Biserica i tinand post. Cred ca daca ar vedea bunica ce am zis m-ar renega ca nepoata. laughing
M-ai facut curioasa, nu vreau sa te superi pe mine, tu chiar crezi in demoni? Adica, daca nu te supeei, imi poti spune si mie ce te-a facut sa crezi? Stiu ca curiozitatea a ucis pisica insa eu sunt sin fel curioasa, sunt cea mai curioasa persoana pe care o stiu. happy

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Hehe, si tu stai langa biserica? laughing) eu stau fix langa ea ..si totusi mi-am stricat recordu anul trecut.a trebuit sa intru pentru bunicul meu care a murit si na; oricum in rest la slujbe si altele nu ma duc. biserica asta saraca a suferit multe. Bine ca in cele din urma s-a fixat un preot. ca primul pe care il stiam si m-a botezat, si-a inselat nevasta si a fugit cu farmacista care e tot langa mine farmacia rolling on the floor)), venise preoteasa la farmacie si incepuse sa se ia la bataie cu aia rolling on the floor))... oamenii,,, dupa care a venit altul, pe ala nu l-am vazut decat de cateva ori, si acum avem unul care cere numai bani ..vine, da cu niste apa prin casa si trebuie sa scoti banii. E si familia mea,,,, ca il primesc, le-am zis ca nu are sens dar ei zic ca ne facem de ras sau altele rolling on the floor in fine, cand vine eu nici nu il salut sau sa ii pup icoana aia pe care a pupat-o toate babele din sat ..nu ma ating de asa ceva, si nici el nu trece pragul camerei mele laughing Cat despre demoni. e poveste lunga si daca e am sa o scriu, daca ai skype iti zic acolo mai multe lucruri; pe TPU nu prea pot, am obiceiul sa scriu mereu cu "...", -.- si dupa trebuie sa corectez tot ce am scris rolling on the floor

| Fintommi a răspuns (pentru Fintommi):

Oare ce a fost cu mine de am pus atata "rolling on the floor". hm, er...nu e genul meu >.<, poate de la muzica.

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Deci mor de ras =), la faza cu preotul si preoteasa si bataia de la farmacie, deci nu cred, am si eu una insa nu e asa tare decat a ta, la bunica la tara este un preot care ia tot ce prinde, ce iti spun acum s-a intamplatacum ceva ani, insa n-am uitat nici acum. Stii ca se fac pomeniri la cimitir si se cumpara colaci mai mari, bunica stia ca va lua colacul si nu voia sa i-l deie pe tot asa ca o matuusa de-a mea a zis ca taie o bucatica si va lua pe aia, da de unde, cand a venit a luat colacul si ne-a lasat pe noi cu feliuta. =) In fine, de atunci de cate ori merg la tara, ma rog bunicii mei nu stau acolo, eu cu mama facem misto de preot, bine nu sa ne auda, da radem de nu mai putem, mai ales ca cand mergem la tara e din cauza vreunei pomeniri sau ceva, cel mai recent a fost toama asta cand a trebuit sa merg ca facea strabunica 7 ani de cand a murit si faza criminala, la praznic preotului nu-i convine vinul si cere bere si du-te la magazin si cumpara bere laughing, nu mai spun ca a mai venit si cu fiica-sa. Si firar sa fie ca nu am skype si la sigur ratez o poveste buna, ador povestile care sunt adevarate si mai sunt si interesante. happy

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

laughing)))) vai.ce preot calic aveti, imi imaginez ca e un gras din ala rolling on the floor) care s-a facut preot doar pentru bani si mancare rolling on the floor n-avem skype? sad, lasa ca poate o sa-ti faci tu happy

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Sincer nu stiu cat e de gras, oricum suplu nu e happy, nu am fost prea atenta. Inca o faza criminla la preotul asta are o masina stil duba, ca sa poata cara mai mult, oricum pleaca cu o gramada de la orice praznic. laughing Deci nu pot sa cred de la ce a plecat subiectul si unde a ajuns. happy

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

laughing) Sunt o fire destul de vorbareata, si cand gasesc pe cineva care are chef de vorba cam asta se intampla rolling on the floor))Chiar daca uneori nu prea sunt in toane deloc, si in realitate nu am cu cine sa vorbesc ca prieteni nu am, colegii mei sunt... er, sa nu vb despre ei; si rar imi mai gasesc pe cineva cu care sa vorbesc laughing Ar trebui sa iti faci skype happy

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Glumesti? Asa sunt si eu. Nici eu nu am prea multi prieteni. Nu ai facebook?

| anonima01 a răspuns (pentru anonima01):

Tu ma faci sa-mi fac skype.

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

laughing) skype e mult mai bun decat messenger dupa mine

| Fintommi a răspuns (pentru Fintommi):

Si decat facebook *

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Stiu ca am avut odata cont, insa nu am mai intrat pe el de nu stiu cati ani.

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Nu te oblig sa-ti faci iar alt cont si sa descarci iar skype happy, asta doar daca vrei sa vorbim. deja am facut chat aici pe TPU rolling on the floor)

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Stiu ca am facut-o aici pe TPU doar ca acum sunt pe tableta si nu stiu daca merge skype pe android. Apropo, pot sa te intreb cum te cheama si cati ani ai?

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Iti raspund pe skype, si da exista si skype pe android ..am avut si eu pe tableta insa acum s-a stricat tableta si e la reparat sad

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Tot ma faci sa-mi fac skype.

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Am zis ca nu te oblig...

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Hai ca mi-am facut.

| Fintommi a răspuns (pentru anonima01):

Da-mi mesaj cu id'ul happy

| anonima01 a răspuns (pentru Fintommi):

Ti-am trimis.

| Theo94 a răspuns:

Nimic, dar sper sa nu fie asa.

| lalaballet a răspuns:

?(semnul intrebarii la tine)

| Fintommi a răspuns (pentru lalaballet):

La ce te referi?

| lalaballet a răspuns (pentru Fintommi):

In "'Ce urmeaza dupa moarte?" ai pus semnul intrebarii

| Albnegru10 a răspuns:

Judecata si de acolo rai sau iad. Parerea mea!

| MyGoodLife a răspuns:

Eu cred ca in rai, iar opinia lui Krasti e cam... ciudata si i-ma-tu-ra

| Fintommi a răspuns (pentru MyGoodLife):

Fiecare are opinia lui ^^

| Martina5 a răspuns:

Eu nu o sa mor niciodată

| DEOVERPASS a răspuns:

Dupa moarte
cred ca o sa ajung in iad ma rog depinde moartea nu este cel mai rau lucru sincer
dupa moarte cred " poti sa te transformi in ce vrei tu " eu as vrea sa ma transform in veverita cand o sa fiu mort da se pare ca nu stim cand ne va veni clipa sa ajungem sub 2 metri in pamant happy
ma rog asta a fost " opinia mea " moartea nu este cel mai rau lucru viata o continui si dupa moarte te transformi in cioara in veverita in capricorn " glumesc " ma rog moartea e o moarte c-am proasta

| luci12nf a răspuns:

Invata la religie!
Dupa moarte este judecata si apoii ajungi in rai sau in rai in functie de viata de aici...
Pilda Invierii lui Lazar dovedeste ca putem invia dupa foarte multi ani cand va veni apocalipsa

| Fintommi a răspuns (pentru luci12nf):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar religia din ziua de azi in scoli este o minciuna la fel ca istoria. chestii schimbate de oameni. Si nici nu poti sa stii cu adevarat ca te duci in rai sau iad, astea sunt... chestii pe care ti le zice profesoara de religie pentru ca asta e munca ei sa castige si ea o paine. O sa realizezi cu timpul ca nu se stie ce este dupa moarte. poate, o sa fie rai sau iad, insa serios acum ....reinviere? rai si iad? Dumnezeu? ..si daca nu exista lucrul asta pe care noi il numim "Dumnezeu", daca noi insine suntem creati din. ceva ce noi il numim asa, si noi suntem de fapt acel lucru. Cum iti explici ca unii oameni au puteri? Cum se zice despre Iisus, ei bine afla ca sunt oameni si in ziua de azi care cred ca au descoperit acea putere, insa nimeni nu stie de ei.

| AnneOkay a răspuns:

Eu una nu cred in reincarnare. Daca asta exista oricum nu are nici o relevanta. La ce ma ajuta?! Daca nu am simtit in viata asta ca am trait in cealalta, ce certitudine o sa am ca in urmatoarea voi simti? NU cred ca voi fi un spirt ratacit ce va putea merge unde are el chef si sa sperie lumea. Oricum o sa fim morti ce relevanta o sa mai aiba? laughing Totusi vazusem un raspuns " invata la religie "! Dupa cum se vede, sistemul nostru este egal cu 0. Daca am nota 7 inseamna ca sunt credincios de nota 7?! Si el vine si imi spune ca invat la religie ca sa aflu daca merg in Rai sau Iad. Nu se stie nimic clar, iar unii au devenit obsedati cu acest lucru "o sa ajungi in iad copile". Nu ma innebuni?! Ai fost tu acolo? Nu stie absolut nimeni ce e dupa moarte si probabil nici nu vom afla.

| AnaMariiiiiiiia a răspuns:

Reîncarnare laughing

| Pop_Ionut_1999 a răspuns:

Eu cred ca nu exista nimic, te mananca viermii, te descompui si gata