| JustMeeLebee a întrebat:

voi ce parere aveti despre religia Penticostali?

Răspuns Câştigător
| hereo a răspuns:

Exact. Depinde de familie dar si de biserica unde merg,acum tu nu poti generaliza in halul asta si sa ii bagi pe toti in aceeasi oala.
Eu pana in prezent nu am intalnit nici un copil care sa spuna ca a tinut post (postul il tine cine vrea, iar in general oamenii maturi, iar postul nu inseamna sa nu mananci ci inseamna sa dai mancarea ta care ai fi mancat-o pe ziua respectiva la cei saraci, in fine asta e alta treaba)
Sa revenim la oile noastre, sunt si oameni care exagereaza cu 'credinta' lor Dumnezeu nu cere nimanui sa isi chinuie sufletul, copilul, mai ales sa il duca cu forta, daca nu vrea.
Ce mi se pare normal, este faptul ca fiind o familie de crestini e normal si logic sa iei copilul cu tine la biserica, insa cand e mare la fel de normal si logic mi se pare sa il lasi pe el sa decida daca vrea sau nu sa mearga la biserca.
Nu e bine sa il fortezi tocmai de aceea la neopretestanti botezul se face cand esti mare, caci asa este si Biblic, nesilit de nimeni din proprie vointa!
Din fericire sau poate din pacate nu am avut ocazia sa intalnesc familii care sa fie asa cum spui tu, mi-ar place sa discut cu ei despre aceste aspecte!
Dar daca e sa o luam asa in fiecare religie sunt familii care isi obliga copii sa mearga la biserica sau sa faca anumite lucruri.

68 răspunsuri:
| JustMeeLebee explică (pentru 1q2w3e4r5t6y7u):

Cine e handicapata?

| morningstar a răspuns (pentru DyNo):

Exagerezi. Nimeni nu incalca dreptul copiilor de a se exprima sau de a-si alege singuri credinta. Am crescut intr-o familie de penticostali in care parintii m-au adus la biserica fara sa ma oblige si m-au lasat sa imi aleg SINGURA religia! Si sunt foarte multe familii care isi cresc astfel copiii. Asa ca pana sa incepi sa bati degeaba pe tastatura, intreaba-te daca esti corect informata si apoi exprima-te!

| morningstar a răspuns (pentru Bosorogul):

"Aia " nu e secta, e cult. Dati dovada de inculti cand repetati fraza asta dupa preotii vostri. Spune-le si lor chestia asta, sa nu va mai minta in zadar.

| morningstar a răspuns (pentru William):

Cu Biblia in mana vor merge toti cei care nu se vor pocai, nu numai cei care apartin religiei penticostale si nu se pocaiesc; din toate religiile...

| William a răspuns (pentru morningstar):

Inteleg.

| DyNo a răspuns (pentru morningstar):

Depinde de la familie la familie aici.
Te asigur ca sunt destul de bine informat, in legatura cu aceasta religie.
Sa stii ca am cunoscut multi copii, penticostali si adventisti, care erau obligati sa mearga la biserica, pusi sa tina post, de la varste foarte fragede, etc.
Nimeni nu incalca dreptul de exprimare al copiilor? Parerea ta.
Te-au lasat sa-ti alegi singura religie? Avand in vedere ca nu ai avut alta varianta, este de la sine inteles.
Asa ca, pana sa incepi sa-ti dai cu parerea, si sa " bati degeaba tastatura", mai intai invata sa scrii corect "exprimate", si apoi dati cu parerea.

| morningstar a răspuns:

Pentru DyNo:
Tu ai cumva nevoie de ochelari? Ma inveti sa scriu "exprimate" in loc de "exprima-te" si nu intelegi cand este utilizata o expresie? E vina ta. Pana una-alta, afla ca stau bine cu exprimarea, pentru exprimare am dat note, nu e cazul sa imi spui tu ca se scrie 'exprimate' in loc de 'exprima-te' Sa nu mai sustii asta ca te faci singur de ras laughing)
Stii cati oameni care se comportau astfel cu copiii lor am cunoscut si eu? SI NU erau din nicio religie din cele enumerate de tine!
Si daca ar fi asa, nu crezi ca este cu mult mai bine ca un parinte sa isi indrepte copilul spre o directie buna in loc sa il invete sa injure, sa il bata, sa il puna la munca, etc? Pentru ca toate astea le-am vazut in afara religiilor enumerate de tine! Deci cred ca este mai putin periculos sa aduci copilul la biserica decat sa te comporti cu el ca si cum ar fi magarul tau, nu copilul tau!
Eu nu am inteles de ce esti asa de sigur ca nu aveam alta alegere. Ne cunoastem cumva si nu imi dau eu seama? Stii ca am trait inconjurata de cele mai ciudate religii din lume? Nu aveam de unde sa aleg? big grin Aveam, si mi-a placut sa vorbesc cu oricine despre religia lui, sa cunosc, sa inteleg.
Inainte sa arati cu degetul spre cineva sau spre o religie anume, trebuie sa realizezi ca celelalte 4 degete sunt indreptate spre tine si ele arata ca tu vezi lucrurile gresit!
PS: Sa iau faptul ca imi dai Ignore drept dovada ca imi dai dreptate?

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Morningstar, are dreptate si eu am crescut intr-o familie de penticostali si niciodata nu am fost obligata sa merg la biserica sau chiar sa tin post. Spre deosebire de unele prietene de ale mele care erau ortodoxe nu stiu in ce vreme nu aveau voie sa manance sulce sau mai stiu eu... tot felul de alimente. Nu nimeni nu incalca dreptul de exprimare al copiilor. Deoarece la voi ortodoxii copii sunt botezati de mici si nu marturisesc ei cu gura lor ca sunt hotarati ci nanasii. Uite asta este un exemplu; La noi la penticostali copii nu se boteaza de cand sunt mici ci de cand sunt maturi si pot marturisii cu gura si cu sufletul lor.

| DyNo a răspuns (pentru JustMeeLebee):

In primul rand precizez ca nu sunt ortodox, ma fost, numai sunt, am renuntat la orice religie.
Eu nu am spus ca toti copiii penticostali si adventisti sunt obligati sa tina post si sa mearga la biserica, ci ca eu cunosc niste familii in care asta se intampla.

| tgiabberriieul a răspuns:

Ai grija ce prieteni imaginari iti alegi.
laughing

| hereo a răspuns (pentru DyNo):

"Eu nu am spus ca toti copiii penticostali si adventisti sunt obligati sa tina post si sa mearga la biserica"
Parol, tu ai inceput direct cu "Mi se pare una dintre cele mai rele religii/culte ale judeo-crestinismului" >>> nu ti se pare pare ca ai generalizat si exagerat aici?

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Miar face placere sa cunosc si eu astfel de familii

| JustMeeLebee explică (pentru tgiabberriieul):

ASta pentru cine era?

| pisyca a răspuns:

E o religie falsa

| Gabbriell a răspuns:

Mai ce pot spune, nu vreau sa supar pe nimeni. Eu sunt ortodox, sunt atatea religii oricare mai diferita de cealalta.
Dar toate religiile au ceva in comun, fie ca esti ortodox, penticostal, martor lui iehova, musulman, catolic etc, credem in Dumnezeu, e unul singur pentru toti, si cred ca toti dorim si incercam sa facem bine.

| JustMeeLebee explică (pentru pisyca):

De ce spui tu ca este o religie falsa. Eu am invatat la scoala ca, daca iti exprimi parerea trebuie sa te argumentezi. Argumenteaza-te!

| DyNo a răspuns (pentru hereo):

Da, am generalizat, dar nu am exagerat.
Eu nu am spus ca toti copii pentiscotali/adventisti sunt obligati sa tina post, ci doar in anumite cazuri, destul de multe, pe care le cunosc.

| DyNo a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Mie mi se face mila de acei copii.
PS: Corect este "mi-ar face".

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Pentru ca vb numai aberati

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Nu esti obligat sa ti post dar postul nu inseamna sa renunti a mai manca ceva

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Si app daca nu vreau sa argumentez care e problema?

| hereo a răspuns (pentru pisyca):

Daca nu ai argumente solide in a-ti sustine ideile, raspunsurile tale nu pot fi luate in considerare.

Răspuns utilizator avertizat
| JustMeeLebee explică (pentru pisyca):

Hereo are dreptate. Se pare ca ai inceput o idee si nu ai cuvinte sa o termini? Foarte bine inseamna ca nu ai stat niciodata de vorba cu vreo persoana penticostala. Cine stie poate numa ce ai auzit si tu de pe net.

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Acuma vorbim de gramatica sau vorbim de subiect?laughing

| pisyca a răspuns:

Hai scutestema cu religia peticostala

| pisyca a răspuns:

Manipulati lumae aiurea

| pisyca a răspuns (pentru hereo):

Mai panarama

| pisyca a răspuns:

Fugi de aici sectantule

| morningstar a răspuns (pentru Bosorogul):

Altul care nu vede bine. Puneti-va, frate, ochelari ca nu se mai poate! Eu scriu "Dati dovada de inculti " si el imi spune sa invat gramatica. Nenea, e foarte corect gramatical scris textul meu. Nu cauta nod in papura ca nu ai sa gasesti. Inteleg ca nu ai de ce altceva sa te legi, dar invata sa te uiti bine la ceea ce scriu altii inainte sa deschizi gura.