| XelaS a întrebat:

Bună tuturor! Aș dori să știu de ce se serbează și derivatele unor nume. De exemplu, dacă în calendar este sărbătoarea Sfântul Gheorghe de ce se spune la mulți ani și persoanelor cu nume de Georgiana? Nu spun că e ceva greșit dar sunt curioasă și aș vrea să știu motivul. Rog seriozitate și răspuns cu argumente. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este un obicei. Dar aceste obiceiuri nu sunt in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu Biblia. Nicaieri nu scrie asa ceva. Insa scrie ceea ce a spus Isus,, - pentru obiceiurile voastre, incalcati legea lui Dumnezeu ". Ieremia 10:3; Matei 15:3!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca Georgiana deriva din George, derivat din Gheorghe, cel putin in Romania.
Tot asa este si in cazul altor nume derivate.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu, dar ce cunosc e ca Gheorghe nu apare in Biblie si cu toate acestea e considerat sfant.

| relian a răspuns:

Propaganda religioasa, bisericeasca pentru a putea aduna clienti.Biserica a incercat prin orice mijloc sa adune cit mai multi adepti clinti, posibili platitori, slugi si asa mai departe.Si incearca si astazi, se implica in politica, face tot posibilul sa patrunda cu forta sau prin santaj oriunde ar exista un naiv care sai devina sluga.Fiecare biserica sia scornit metode proprii dea aduna credinciosi, alti cum am spus cu forta, alti prin santaj, altii prin povesti, pacaleli etc. Daca au scornit un sfint au tras de partea lor doar barbati cu acest nume sau pe care au putut sai atraga.Ce se pitea face in continuare? Pai uite numele de femei se rag din cele de barbati asa cum femeia se trage din costa barbatului si uite sa siau mai atras si femeile cu nume asemanatoare sfintului.Stii cum se spune, preotii sint dati dracu, lucreaza mina in mina cu acesta sa isi imparta clinetii.Asta e asa direct spus.Imi place adevarul fara povesti scurt la obiect.

| milan9 a răspuns:

"Gheorghe nu apare in Biblie" tocmai pentru ca prin Biblie de abia s-a deschis calea sfintilor care urmau sa vina in continuare, sau poate iehovistii isi imagineaza ca odata cu incheierea perioadei descrise in biblie urma sa vina imediat sfarsitul lumii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un posibil raspuns:http://www.crestinortodox.ro/......22872.html

| veryhonest a răspuns:

Ca asa e traditia.

| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Pentru ca mai multa lume sa se apropie de Dumnezeu. Nu stiu cat de corect este sa faci asta, insa fiecare e liber sa isi serbeze ziua sau nu!

| DanielCibu a răspuns:

Cred ca pentru simplul fapt ca celelalte nume deriva din cel care este in calendar.pur si simplu