| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ce condiții trebuie să îndeplinească cineva ca să fie declarat " Sfânt "?
Un / O sfânt / sfântă este cel / cea care a făcut minuni în timpul vieții, face minuni post - mortem și
trupul lui/ ei nu putrezește?
Toți sfinții / sfintele sunt puși / puse în racle și vizitați / vizitate de credincioși așa cum este Sfânta Parascheva din Mitropolia din Iași?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa duca o viata sfanta, plina de rugaciune, fapte bune, sa ajute pe oricine si cel mai important sa nu faca rau nimanui niciodata in viata lui/ei cat traieste.
De aceea persoanele sunt numite sfinti doar dupa moartea lor pentru ca daca i-ar numi sfinti cat traiesc iar apoi ar face un rau ar trebui sa se retraga acel dar al sfinteniei care l-au primit!
Si nu, nu este nevoie sa faca vreo minune dar daca ar face atunci acea persoana sigur ar fi fara pacat pentru ca Dumnezeu nu face minuni printr-un pacatos sau pacatoasa, dar nici chiar cu minunea facuta nu ar fi numit sfant decat dupa moarte!
Nimeni nu a fost numit sfant cat inca era in viata!

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

Ratacit mai esti... Biblia numeste crestinii "sfinți". Sfant nu e cel pus de biserica ortodoxa/catolica ca "sfant" si nu devine sfant abia dupa moarte. Sfinti trebuie noi sa fim in timpul vietii, TOTI. Cat despre pacate... nu exista om fara pacat. Este o diferenta totusi între "a pacatui" si "a gresi". Tu crezi ca sfintii vostri n au gresit sau chiar pacatuit niciodata? Numai un gand rau, murdar e păcat. Numai o mica mânie sau o judecata in inima ta e pacat.

| T0Teu a răspuns:

Un om ca sa fie sfant trebuie sa implineasca Biblia si sa fie curat înaintea lui Dumnezeu. Nu trebuie sa faca minuni, trupul lui va putrezi ca si restul, nu trebuie sa fie pus in nicio racla pentru a putea fi vizitați... astea sunt înșelătorii