| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, credincioșii creștini anglicani sunt, de fapt, credincioși creștini Romano- catolici, doar că ei nu îl recunosc pe Papă ca fiind liderul Bisericii, ci pe regele / regina Marii Britanii?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Anglicanii sunt si ei protestanti oricum ar da-o, dar protestantii nu sunt tocmai 'catolici' de ce? pentru sunt rupti cu ani si ani in urma din sanul bisericii catolice, pe scurt datorita lui Martin Luther cand acesta a inventat protestantismul, imediat au aparut "religii" noi ca ciupercile dupa ploaie!

totusi anglicanismul este diferit >>https://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Anglican%C4%83

| pacatosulBogdan a răspuns:

Papa nu este liderul Bisericii, ci doar liderul statului Vatican. In rest, el este doar un eretic.

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Tu crezi că ortodoxismul este adevărata credință?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Da, fireste! In afara Bisericii Ortodoxe sunt numai schisme si erezii.

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

De ce crezi asta?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Fiindca asta este realitatea! Crestinii ortodocsi nu au schimbat adevarul de credinta primit si pastrat in Biserica, prin Sfanta Scriptura si prin Sfanta Traditie a Sinoadelor Ecumenice si ale scrierilor Sfintilor Parinti. In Biserica Ortodoxa exista continuitate apostolica: harica, liturgica, dogmatica! Dumnezeu este slavit si inchinat drept numai in Ortodoxie, iar Hristos este Mantuitor al Bisericii Sale.

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Mi - ai putea răspunde și la întrebarea mea în legătură cu stâlpul de piatră din care a ieșit Sfântă Lumină, anul și cele două nume?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Anul exact cand a fost despicat stalpul de la intrarea in Biserica Invierii se poate afla pe motorul de cautare Google, imi amintesc doar ca s-a intamplat in secolul al XVI-lea. Povestea celor doua nume nu o cunosc, important este ca Hristos a inviat! Acesta este temeiul credintei noastre ca si noi vom invia! Se seamana trup firesc, inviaza trup duhovnicesc, scria Sfantul Apostol Pavel la 1 Corinteni 15:44.