| Dorugar a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi:
Daca teoria Evolutionista a lui Darwin este recunoscuta si acceptata ca fiind valabila chiar la Vatican, oare din ce cauza credinciosii din Romania nu vor sa o accepte si sa-i recunoasca valabilitatea?
Sunt ei mai catolici decat Papa?
Sau pentru ca sunt mai retrogazi?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Popoarele ortodoxe sunt in general mai ramase in urma decat cele catolice, si asta nu e deloc o coincidenta. Noi avem preoti care inca ne invata ca Pamantul e plat sau ca Soarele se invarte in jurul nostru, pe cand cei de la Vatican se pregatesc sa intampine civilizatii extraterestre. E o diferenta ca de la cer la pamant intre cele doua. Vaticanul nu numai ca a acceptat posibilitatea vietii extraterestre sau teoria evolutiei, ci au recunoscut si alte teorii precum Big Bang-ul. Au fost suficient de intelepti sa-si dea seama ca e inutil sa continue acea lupta oarba impotriva descoperirilor stiintifice. Practic, si-au dat seama ca pierd lupta, si atunci s-au gandit sa mai salveze ce se poate. Ortodocsii in schimb sunt prea ramasi in urma pentru asa ceva. Ei gandesc in continuare ca-n evul mediu.

9 răspunsuri:
| Dorugar explică:

" Spuneti numele satana."

Iti spun Doamne daca nu ma bati!
Numele meu e Ortodoxie!

| Dorugar explică:

Tu ca si crestin, care nu ai o religie care sa porneasca de la Dumnezeu, ci de la niste sarlatani numiti "parintii bisericii" cum poti tu vorbi/porunci in numele lui Dumnezeu daca tu nu ai ca Dumnezeu pe Creator ci o creatura care I s-a IMPOTRIVIT atat in ceruri cat si pe pamant, adica pe acel Potrvinic care zice ca este Seful Iadului, numit in popor Diavolul, (vezi in Apoc 1:18 )

| fllu07 a răspuns:

Este simplu.
1Timotei 4:3 spune ca va fi un timp cand oamenii vor cauta invatatori care sa le spuna ce vor sa auda.
prin urmare, preotii cauta sa spuna ce vor oamenii, ca daca spun impotriva, acestia (oricum putini si in varsta) nu or mai veni la biserica, deci pierd sume considerabile de bani.
eu persoanal cred ca oamenii au fost creati de cineva inteligent si intelept.
nu vreau sa fac aici o lupta creatie vs evolutie, dar cred ca mai sunt si alte culte in Ro, care nu sunt catolice, nici nu au radacini comune cu catolicii, prin urmare, au tot dreptul sa procedeze sau sa gandeasca diferit de papa.
mai mult cum au acceptat si promovat invataturi oribile, si au fost gasiti si se vor mai gasi preoti vinovati de pedofilie, homosexuali, si maici virgine care nasc, nu ma mira ca promoveaza teoria evolutiei.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Da asa este, preotii mint oamenii spunandu-le NU adevarul ci ce le place sa auda.
2 Toate cultele care sunt crestine, adica cele care se bazeaza pe aceeasi Biblie impartita in Testamente, Biblie care initial a fost FURATA de la religia mozaica si apoi marasvita de sarlatani ar trebui sa fie obligate sa demonstreze faptul ca au o legatura cu Creatorul, pe motivul ca ele nu au purces de la Creator ci de la niste sarlatani, prin urmare ele nu pot avea contact cu Creatorul pentru simplul motiv ca atunci cand FURI Biblia nu inseamna ca L-ai furat si pe Creatorul despre care pomeneste acea Biblie.
In plus de asta religia crestina nu are si nici nu a avut contacte cu Dumnezeu asa cum a avut religia mozaica in cazul lui Avraam si Moise.
Asa ca tot ce este religie crestina trebuie verificat la sange, nu ca sa fie interzisa religia, ci ca sa fie interzisa doar Sarlatania, adica sa primeasca autorizatie de functionare doar acele biserici care pot dovedi clar ca au posibilitatea sa comunice cu Dumnezeu sau pot dovedi ca rugaciunile inaltate catre cer nu au gresit directia in Univers si ca Dumnezeu le-a receptionat

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai in Biblie gasim anumite conditii care trebuiesc indeplinite de oameni, daca vor ca rugaciunile sa le fie ascultate de Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Si anume care sunt acelea? Sa ne adresam Lui numai cu un Radiotelescop gigantic ca cel din Podisul Atacama ca sa ne auda mai clar si desluit, sau de alta natura si anume sa ne adresam in rugaciunile noastre unei creaturi ca Isus in locul Creatorului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor... asa ba, scoate-l pe satana din el... huooo, posedatul, huooo.

Hai ca te ajut si eu :

Ragga muffin pixilina, coptus prunus cozonacus. Credo pero pizza ferro, tzucu tzucu hana mu. Zung guzung gugu zung guzeng, Ku shung peng, cu shu-shu-shung peng. Huum buum haka ruum, soka roka rabla vruum.

@Sublime89

Cum e? Te simti mai bine? L-am scos pe satana din tine pacatosule?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa deci numai lui #Sublime89 ii faci exorcizaresad, las' că mai vedem noi...straight face

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun