| Sabrina099 a întrebat:

va rog sa imi spuneti si mie trei versete din Biblie si mai exact din Vechiul testament numai. Vreau sa imi spuneti si mie detaliat

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Uite favoritele mele :

"CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."
" Sa-i UCIZI cu pietre pana la MOARTE, ca au incercat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei."
"Nimic din cele blestemate sa nu se lipeasca de mana ta, ca sa-Si potoleasca Domnul iutimea maniei Sale si sa-ti dea mila si indurare, si sa te inmulteasca, cum ti-a grait si tie si cum S-a jurat parintilor tai"
Bunul și iubitorul Dumnezeu a grăit...

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acum, aşa vorbeşte Domnul care te-a făcut, Iacove, şi Cel ce te-a întocmit, Israele! „Nu te teme de nimic, căci Eu te izbăvesc, te chem pe nume: eşti al Meu.
Dacă vei trece prin ape, Eu voi fi cu tine; şi râurile nu te vor îneca; dacă vei merge prin foc, nu te va arde, şi flacăra nu te va aprinde.

Căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul tău! Eu dau Egiptul ca preţ pentru răscumpărarea ta, Etiopia şi Saba, în locul tău.

| Urzi23 a răspuns:

"Numele Lui va dăinui pe vecie: cât soarele îI va ţinea Numele. Cu El se vor binecuvânta unii pe alţii, şi toate neamurile îL vor numi fericit." (Ps. 72:17).

Când talazurile urii omeneşti îşi vor fi epuizat puterea, când focul nelegiurii va fi stins; când satan va fi înlănţuit ca să nu mai seducă naţiunile, atunci toate popoarele îşi vor întoarce mintea şi inima spre Domnul. "Se va întâmpla în scurgerea vremurilor, că muntele Casei Domnului va fi întemeiat ca cel mai înalt munte; se va înălţa deasupra dealurilor, şi toate neamurile se vor îngrămădi spre el. Popoarele se vor duce cu grămada la el, şi vor zice: Veniţi, să ne suim la muntele Domnului, la Casa Dumnezeului lui Iacav, ca să ne înveţe căile Lui, şi să umblăm pe cărările Lui. Căci din Sion va ieşi Legea, şi din Ierusalim cuvântul Domnului." (Isaia 2:2, 3). Împărăţia lui Hristos făcând judecată va aduce lumii pacea, "Căci, când se împlinesc judecăţile Tale pe pământ, locuitorii lumii învaţă dreptatea." (Isaia 26:9).

| Urzi23 a răspuns:

Cei ce vor merge pe Calea cea sfântă, chiar şi cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească.
Isaia 35.8
În Isaia 35 este vorba de o cale numită: „calea sfântă." Este vorba desigur despre poporul Israel, dar se poate spune că gândurile din acest capitol au valabilitate şi pentru zilele noastre. De multe ori facem constatarea că unii fraţi şi surori care îşi deschid inima pentru lucrarea lui Dumnezeu şi cred lămurit în El, sunt mai înaintaţi în cunoştinţă duhovnicească decât unii care, am zice noi, sunt mai avansaţi în ce priveşte pregătirea. Experienţa în această direcţie este adeverită de Cuvântul lui Dumnezeu, care spune: „Te laud Tată, Doamne al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi şi le-ai descoperit pruncilor.

| Urzi23 a răspuns:

Aruncă-ţi pâinea pe ape, şi după multă vreme o vei găsi iarăşi!
Eclesiastul 11.1
Oamenii mântuiţi pot fi de folos altora în felurite chipuri. Din Cuvântul lui Dumnezeu reiese clar că nu trebuie nu fim niciodată zgârciţi. Ce pildă de dăruire ne dă nouă pentru totdeauna Fiul lui Dumnezeu. El răspândea cu inimă largă binecuvântările, El îi hrănea pe cei înfometaţi, El îi tămăduia pe bolnavi şi în cele din urmă S-a dat pe Sine însuşi ca preţ de răscumpărare pentru mulţi.
„Să nu obosim în facerea binelui, căci la vremea potrivită vom secera, dacă nu vom cădea de oboseal㔠(Gal. 6.9). Marea tragedie nu constă în starea materială a oamenilor, ci în cea spirituală. De aceea avem datoria să-L prezentăm pe Isus, Domnul nostru ca „Pâinea vieţii." Putem face oricând acest lucru, aruncând această Pâine pe apele care înfăţişeaz㠄marea popoarelor." Adesea trece atât de mult timp până când un flămând găseşte această Pâine. De aceea să nu ne lăsăm împiedecaţi de împrejurări, ca să răspândim tot mai mult această Pâine. Dumnezeu lasă uneori să vedem roade, acolo unde nici nu ne aşteptăm; şi chiar dacă pe pământ nu le vom vedea, le vom vedea în cer. El a spus: „Tot aşa şi Cuvântul Meu, care iese din gura Mea, nu se întoarce la Mine fără rod, ci va face voia Mea, şi va împlini planurile Mele” (Isaia 55.11).

Ai mâncat şi tu cititor drag, din această pâine pentru a avea astfel mântuire veşnică?

Răspuns utilizator avertizat
| Sabrina099 explică:

Uitai sa spun veritabila : dau funda va rog

| Sabrina099 explică:

Mersi la toti pentru rasp, dar a trebuit sa pun funda la unu! papa