| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti versete din Biblie mai ciudate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur.

Deuteronom 12:27
27 Să-ţi aduci arderile de tot, carnea şi sîngele, pe altarul Domnului, Dumnezeului tău: în celelalte jertfe ale tale, sângele să fie vărsat pe altarul Domnului, Dumnezeului tău, iar carnea s'o mănânci.

Ezechiel 20:25-26
25 Ba încă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască.
26 I-am spurcat prin darurile lor de mîncare, cînd treceau prin foc pe toţi întîii lor născuţi; am vrut să-i pedepsesc astfel, şi să le arăt că Eu sînt Domnul.

Exod 15:3
Domnul este un războinic viteaz: Numele Lui este Domnul.

Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

Numeri 31:17-18
17. Acum dar omorâți pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâți pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Psalmul 137:9
Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi şi-i va zdrobi de stâncă!

1 Samuel 15:3
Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

Matei 10:34-36 - Vorbele lui "isus"
34. Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36. Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.

Luca 9:59-62
59 Altuia i-a zis: „vino după mine!" „doamne", I-a răspuns el, „lasă-mă să mă duc întâi să îngrop pe tatăl meu."
60 Dar Isus i-a zis: „lasă morţii să-şi îngroape morţii, şi tu du-te de vestește împărăția lui Dumnezeu."
61 Un altul a zis: „doamne, te voi urma, dar lasă-mă întâi să mă duc să-mi iau rămas-bun de la ai mei."
62 Isus i-a răspuns: „oricine pune mâna pe plug şi se uită înapoi nu este destoinic pentru împărăția lui Dumnezeu."

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este o carte de metafore:
1.Despre jertfe se spune ca lui Dumnezeu nu I-au placut. Deci, evreii au interpretat spusele lui Dumnezeu exact ca Papa care a zis ca pamantul este patrat, deoarece nu au interpretat o pilda bine...

2.Acel psalm este inteles gresit: inseamna ca este fericit omul care isi va educa copilul incat sa reziste la probleme vietii [care sunt precum acea stanca]. Deci, cand ii spui copilului tau ca in viata sunt multe probleme, intr-o pilda, apare precum schimbi comportamentul lui [fericirea copilareasca, nu copilul] lovindu-l de o stanca [problemele vietii].

3.Cand spune de Iisus ca el a zis ca a venit sa aduca sabie pe pamant inseamna: Ca cei care Il iubesc nu vor trebui sa se lepede de El chiar daca va trebui sa moara; ca va trebui sa ii suporta pe pagani. Deci, cine asculta de el, trebuie sa il iubeasca chiar daca va trebui sa moara pentru numele Lui.

*Vreau sa spun de o coincidenta in biblie care afirma ca Pamantul este a treia planeta de la Soare:
Iisus este Soarele [dupa cum e scris in Ap. 22:16]
Mai sunt prezentati in [Ap. cap. 4] 4 sefarimi care sunt imprejurul tronului lui Iisus. Primul sefarim are infatisare de leu, al doilea de bou, iar Al TREILEA de OM, iar al patrulea de vultur.
Deci avand in vedere ca Iisus este precum Soarele, iar al treilea sefarim este cel care este precum omul, pot sa spun ca biblia nu spune nimic impotriva teoriei heliocentrismului asa cum a afirmat in era medievala Papa.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimSuprem1):

Ai dreptate că o mulțime de pasaje din biblie sunt înțelese greșit dar un singur lucru vreau să zic.
Legat de versetul cu pruncii, este o diferență destul de mare între "a lovi" un prunc de o stâncă (problemele vieții) și de "a-l zdrobi" de o stâncă.
"A zdrobi" și "a lovi" nu sunt sinonime.
În plus, acolo zice "ferice de CINE va apuca pe pruncii TĂI" deci nu se referea la tatăl unor copii, ci la altcineva care va lua pruncii unui tată.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am uitat sa citesc intreg psalmul. In acest caz, fiindca este un act de violenta, cred ca este cu sens metaforic, deoarece in biblie este scris foarte clar ca uciderea nu este buna.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns:

Si fii lui dumnezo au vazut ca fetele oamenilor au fețe frumoase si si-au luat sotii dintre ele.
Pe alea pe care si-au ales.

Cruce vezi ca iti dau in in privat ceva

Răspuns utilizator avertizat