| CinevaAnonimă a întrebat:

Vreau sa va intreb daca cunosteti numele sfantului. Era un baiat care, nu-mi amintesc cum, a ajuns la o manastire cu dorinta de a se calugari. Acolo l-a intrebat pe staret despre o icoana cu Iisus: de ce acest om sta pe acel lemn si se chinuie? Dar staretul a raspuns in gluma ca e un frate din manastire care a fost pedepsit pentru ca nu isi facea bine treaba. Acel baiat mergea noapte si vorbea cu Iisus, lua mancare si ii ducea, iar El cobora de pe cruce si statea cu el la masa. Odata a aflat staretul de ceea ce face baiatul si de minunea care se petrecea si l-a rugat pe baiat sa vorbeasca cu Acel frate si sa ceara permisiunea de a sta si el la masa cu ei. Baiatul a facut asa, dar Iisus a spus ca staretul inca nu e vrednic de asta si ca va fi vrednic dupa ce se va pocai 8 zile. Dupa 8 zile staretul moare si nu stiu daca mai ajunge sa steie la masa. Deci, despre care sfant este vorba? Va rog, cine stie?!

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In ce hal v-au zapacit astia cu icoanele. Porunca a doua din Decalog interzice inchinarea la icoane. Cine va spus ca Isus zace de 2000 de ani pe cruce? Chiar in halul asta v-au prostit popii. Isus Hristos ESTE in CER pe scaunul de Domnie al Universului.

| CinevaAnonimă explică (pentru danut):

Iisus nu se afla si acum pe cruce, imi pare rau daca s-a inteles asta. Cu inchinarea la icoane nu are sens sa ma pun in poara, poti cauta pe net despre asta. Pe site-uri ortodoxe.

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Lasa-l pe @danut cu indoctrinarea lui, caci secta adventista se afla in totala confuzie. Dar câte confuzii oare nu se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 31000 de secte au luat naştere doar pe această cale…

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu cred ca e viata unui sfant din Sinaxar, ci doar o istorioara duhovniceasca cuprinsa intr-un volum al omului de cultura si crestinului ortodox Dan Puric. Cartea se numeste "Despre Omul frumos", iar fragmentul citat se cheama "Basmul din Carpati".

http://www.crestinortodox.ro/religie/basmul-carpati-126899.html

Dar este intr-adevar prezent si un Sfant in aceasta istorie, Iisus Hristos cel Rastignit si care a inviat, numit in Sfanta Scriptura drept Sfantul Sfintilor (Daniel 9:24), Imparatul imparatilor si Domnul domnilor (Apocalipsa 17:14; 19,16).

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan, nu poti fi cu sufletul in Rai si cu "dosul" in Iad cum vrei tu, chiar daca esti NO:1 dintre Secte. Sa-ti zic ceva, poti fi orice, totul e sa faci VOIA lui Dumnezeu,, nu a vre-unui preafericit iar voi nici Crezul nu-l TNETI ci doar il recitati.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica Primara a primului secol crestin (Biserica Ortodoxa) este intr-adevar nu doar NR.1 (fara insa a fi secta, asa cum insinueaza @danut -adventist fiind- deoarece Fiul lui Dumnezeu nu Si-a intemeiat "secta"- asa cum au facut in ultimul secol numerosii intemeietori de secte) ci este chiar SINGURUL spatiu al mantuirii si al lucrarii harului divin lasat de Dumnezeu Fiul in locul lucrarii Sale:

"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA (una singura) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| danay72 a răspuns:

Nu stiu de cine e vorba.In Biblie nu apare acest episod.Tot ce a facut Isus apare în Biblie. Probabil e doar o poveste.

| mentholinks a răspuns:

Aceasta este o poveste inventata nu o minune deci probabil si sfantul acela e inventat.

| xerxes1 a răspuns:

Povesti de adormit copii prosti.

Răspuns utilizator avertizat