| Mirabela1973 a întrebat:

Am 50 de ani și o fetiță de 14 ani. Fata nu vrea sa mearga la biserica si nu vrea să se roage spunându-mi că a auzit la scoala ca nu exista Dumnezeu, chestie care mi se pare absurdă. Eu am fost educată sa am frica de Dumnezeu si sa fiu foarte credincioasă. Acelasi lucru vreau sa fac si eu pentru fiica mea. Cum sa o fac sa se roage si sa mearga la biserica? Sa incep cu pedepse clasice? ( batut la fund cu nuiaua, statul pe coji de nuca ). Sa chem un preot? Imi este foarte frica ca o sa o scap din mână. Vreau un sfat de la oameni adulți și credincioși. Ma gândesc sa o las sa împlinească 18 ani și să o duc la o mănăstire.

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este evident ca intrebarea ta este un "fake". NIMENI nu incepe educatia religioasa la varsta scolara. Daca erai "religios" stiai asta. Educatia religioasa se face prin "trairea religioasa " in cadrul familiei, NU CU LINIA sau alte metode violente. Ce spui tu este doar un FAKE, o minciuna sfruntata a uni PLOD care se crede destept. Fugi la scoala si mai invata cate ceva PLODULE.

| RAY a răspuns:

Esti troll

suntserios
| suntserios a răspuns:

Troll ieftin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Întrebările tale sunt însă dovada cea mai clara că-ți idioți sunt pe aici, și nu ma refer la tine, ci la cei care au încercat câte un răspuns din ala sofisticat pana în analele religie

| T0T a răspuns:

Dumneata ești îndoctrinată iar fetița e la fel. Totuși îndoctrinarea ei e mai benefică decât a dumitale. Tu așa ca ea mergeți pe premisa „crede și nu cerceta". Educația nu se oferă cu forța. Copilului nu îi spui „Fă x!". Copilului îi spui „Ce ar fi dacă ai face x?". Pe copil nu îl înveți să facă x. Pe copil îl înveți cum și de ce să facă x. Pe copil nu îl înveți să facă x, pe copil îl înveți ce x-1 până la x-n (n natural, n mai mare ca x) trebuie să facă ca să facă x. x-1 până la x-n devin pe rând x apoi. Libertatea și înțelegerea sunt concepții importante în educație. Scopul educației nu e ca copilul să ajungă la x ci să ajungă la y înțelegând x (în cazul acesta x poate fi egal cu y). Dacă în cele din urmă nu sunt egale reamintesc conceptele importante: „libertatea" și „înțelegerea".

| Fatamuntilor a răspuns:

De fapt cine esti si ce vrei de la noi?

| Donsavas a răspuns:

Legea nu ti da dreptul sa ti lovești copilul, chiar dacă iti poartă genele si l ai crescut. Nu poti obliga pe nimeni sa creada. Nu e moral ce faci si chiar si din punct de vedere religios e gresit sa fortezi si sa ti pedepsești aproapele. De la 18 ani este liberă sa ia propriile decizii. Corect ca mama ar fi sa i acorzi libertate de gândire copilului tau. Doar asa va stii sa faca cele mai bune alegeri pentru ea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu esti dovada vie ca Romania tot o tara de cacao a ramas, e adevarat ca atunci cand oamenii se vor lepada de credinta si vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii dar deja exagerezi cu religia nu trebuie sa iti fortezi copilul sa faca ceva ce nu ii place. Iar faza cu manastirea sa stii ca la 18 ani din punct de vedere legal tu nu mai ai nici o autoritate si nici un drept asupra ei asa ca las-o in pace. Si sa stii ca daca tu ai fost educata fortat sa te rogi si sa traiesti cu frica de Dumnezeu nu ai nici un drept sa iti modelezi copilul sa devina ca tine pricepi cand am citit intrebarea pentru moment mi-ai dat impresia ca esti o persoana fanatica obsedata de crestinism.

| AC4S4 a răspuns:

Salut. Cel mai bine cred ca ar trebui sa mergeti in familie, daca se poate. Duminica dimineata sa se stie ca toti din casa trebuie sa vina la slujba. Inainte de masa ar fi frumos sa se citeasca un scurt pasaj din Biblie si spusa o rugaciune.
E foarte important sa citeasca din Biblie si sa se roage. Daca nu vrea sa o faca, spuneti-i sa va asiste in timp ce dumneavoastra faceti asta. La un moment dat poate le va face singura.
Nu cred ca trebuie sa o lasati pana la 18 ani, pentru ca necredinta ei va fi tot mai mare astfel.

Sfaturi puteti sa cereti de la preot. Eventual sa va spuna niste pasaje pe care sa le cititi cu fiica din Biblie. Trebuie adusa la Hristos prin dragoste, prin pedeapsa nu merge. Prin pedeapsa doar va merge la biserica, dar nu va crede.

| Steregoi a răspuns:

Se pare ca ai 46 de ani si nu 50 ori minti. Dupa username al tau. 2019-1973 = 46.

Credinta apare in urma unui efort cognitiv individual. Tu nu poti gandi in locul ei pentru ca si ea are cap independent de al tau. Insa este bine sa o faci atenta sa gandeasca cu mintea ei si nu cu mintea altora. Tu nu poti compara notiunile sau conceptele in locul ei.

| Panamax a răspuns:

Mi-a placut mai mult faza cu baticul.

| Nilsson a răspuns:

La o postare anterioara spuneai ca ai 15 ani si ca tu crezi in Dumnezeu doar ca nu esti genul de persoana practicanta.

https://www.tpu.ro/......i-cea-mai/

Nici nu stiu ce sa mai cred :)

| Mircea08 a răspuns:

Mersul la biserica nu rezolva nimic iar invatatura preotilor este este buna doar pentru ei, nu si pentru enoriasi.
Am vazut ca nu cunosti Evanghelia deoarece spui ca ai fost educata sa ai frica de Dumnezeu. Aceasta educatie era buna pentru cei care au trait inaintea lui Iisus, si este propovaduita in continuare de cei care il ignora pe Iisus si invatatura lui. Crestini sunt insa NUMAI ACEIA CARE TRAIESC POTRIVIT INVATATURII LUI IISUS (puteti verifica in dictionar). Invatatura lui Iisus este EVANGHELIA nu Biblia. Biblia cuprinde doua invataturi diferite, Vechiul Testament care se bazeaza pe legi si porunci, si Noul Testament (invatatura lui Iisus ) care se bazeaza pe credinta si iubire.
Voi da niste citate care sa te convinga faptul ca multe lucruri le cunosti complet gresit :
Uite ce spune Iisus despre frica de Dumnezeu - ""Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii.

(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)"
Crestinii nu vor fi judecati :
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Cine sunt crestini si cine nu :
"Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel 8/9)
Ce este Duhul lui Hristos? :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh şi sunt viaţă."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Cuvintele lui Hristos nu sunt altceva decat Evanghelia pe care El si apostolii au propovaduit-o.
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă."

(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
"El, Isus Hristos, este Celce a venit cu apa si cu sange; nu numai cu apa, ci cu apa si cu sange; si Duhul este Celce marturiseste despre lucrul acesta, fiindca Duhul este adevarul."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan 5/6)
In loc de incheiere :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de
cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
Ca sa faci ceva trebuie sa stii ce - daca stii invatatura lui Iisus poti trai potrivit acestei invataturi, daca nu traiesti dupa cum te invata lumea, iar lumea dupa parerea mea nu este un exemplu de comportament

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga mea doamna. Noi traim azi in harul Lui Dumnezeu si incercam sa mergem spre viitor. Tu, tu trebuie sa iti castigi fiica de partea ta si a Domnului, noi crestinii le prezentam oamenilor un tata ceresc iubitor si bun, asa sa faci si tu cu fiica ta, crezi ca o vei castiga daca o bati la fund sau o azvarli pe coji de nuca? Nicidecum. Dupa 50 de ani de experienta crestina, atat ai inteles despre Dumnezeu? Ca Dumnezeu pedepseste aspru si il nimiceste pe copilul care nu crede? Bineinteles ca este nevoie de disciplina dar trebuie sa stim sa o aplicam. Pune-te tu in aceasta situatie, sa presupunem ca nu IL cunosti pe Dumnezeu, si pentru ca nu vrei sa IL cunosti pe Domnul, cineva te bate si te arunca pe coji de nuca, ai mai vrea dupa aceasta experienta sa mai cunosti acea persoana? NU. De ce? Pentru ca vei crede ca acea persoana te ia cu sila si te obliga. Niciodata Domnul nu obliga un om si nu abordeaza asa o problema. In loc sa faci asta. De ce nu ii spui fetitei tale pe un ton bland, despre Harul Lui Dumnezeu, despre dragostea Lui cea mare, despre infinita blandete si indurare, despre dragostea Lui Hristos care intrece orice intelegere omeneasca, care traverseaza toate barierele cunostintei, care a murit pe cruce cu o dragoste agape, jerfitoare pentru noi. Arata-i caracterul Lui Dumnezeu asa cum este in biblie. Daca nu cunosteti biblia nu o sa puteti sa ii spuneti mare lucru, ati citit biblia? Daca nu, incepeti sa o cititi, nu puteti sa ii explicati prea bine fetei dumneavoastra ceva ce nici dumneavoastra nu stiti. Si Domnul nu obliga pe nimeni sa mearga la manastire, trebuie sa fie din deplina libertate, daca o veti obliga sa mearga acolo, veti face o greseala, pentru ca nu trebuie sa forti. SINGURA slujire pe care o accepta Dumnezeu, trebuie sa fie 100 la 100 din dragoste si libertate deplina, ORICE FEL de alta slujire care vine din sila si obligatie, este eglala cu zero. Dumnezeu nu limiteaza slujirea doar la biserica, noi putem sluji ca si doctori, contabili, profesori, mecanici, orice. Domnul nu a limitat slujirea Lui doar la Biserica, oamenii au facut-o. Deci sfatul meu este sa cititi biblia si sa ii spuneti cu blandete despre Domnul care o iubeste atat de mult, sa ii prezentati caracterul Domnului si asa cum este Domnul in biblie, cititi noul testament va rog, cititi-l si nu uitati ca trebuie sa castigati fetita, nu sa o indepartati, vorbiti-i cu blandete despre Domnul, nu o bateti, Dumnezue este dragoste, si aveti ce sa ii explicati, o sa va recomand si unele videoclipuri pe care poate le veti urmari impreuna. Nu uitati, Hristos onoreaza purtarea dumneavoastra pentru ca incercati sa explicati copilului cine este Domnul, Hristos va va intari cuvintele si va va sluji, ca saputeti sa indrumati fata pe calea cea dreapta, Hristos va iubeste nespus de mult, si va va ajuta cu toata puterea, dar mai intai este nevoie sa intrati in relatie cu Domnul.
poti fi mantuit, chiar acum, daca vii la El, te asteapta cu bratele deschise, poate vei spune ''ce trebuie sa fac?'' pur si simplu sa spui o rugaciune ca cea care urmeaza.
''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
iti recomand cateva videoclipuri
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g&t=683s
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=708s
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=1786s
https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=1511s

Dumnezeu iti poarta de grija in fiecare zi, te iubeste, te accepta, vrea o relatie personala cu tine. Si Domnul a spus ''Te iubesc cu o iubire vesnica'' si '' Chiar daca toti te vor parasi, eu voi fi langa tine, copilul meu''.
In special pe astea ultimele doua pe care vi le pun acum, uita-ti va la ele, insist, daca vreti sa stiti ce sa ii spuneti fetitei despre existenta Domnului.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Loooool, asta troleaza neîncetat și tu ii scrii romane religioase. Penibil

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Asa este, mi-am dat seama mult mai tarziu, o sa incerc sa evit acesti oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stati putin... sunt sigurul caruia i se pare ca postarea a fost facuta de un ciudat care vrea sa puna in lumina proasta felul in care copiii sunt educati de catre crestini? confused

| BogdantheDreamer a răspuns:

Absolut, fara violenta. Ii faceti cadou o carte de rugaciuni pentru copii, mergeti impreuna pe la manastiri si lasati-o sa il descopere singura pe Dumnezeu. Dumnezeu inseamna iubire, iar cu forta nu se poate.

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca tu sa ai rabdare cu ea, sa fii bun cu ea, indiferent ce face. Explica-i ce e rau si ce e bine dar pe un ton bland si plin de iubire, daca intelege bine, daca nu, fiind crestin roaga-te pentru ea, si las-o sa faca ce vrea ea, nu ii ingradi libertatea, pentru ca daca nu faci totul cu iubire, ea mai mult se va departa de tine, incearca sa ii fii si un bun prieten, nu numai un tata. Si daca va face greseli va face si cu voia ta si fara voia ta, dar le va face mult mai pe ascuns daca te stie de frica. Incearca sa o castigi prin vorbe blande si de folos, fii tu prin fapte crestinul pe care vrei sa il transmiti fiicei tale, fara sa o obligi, ia-o usor. Daca face prostii si afla, nu o certa, ia-o usor in camera si explica-i ca de la tata la fica cu iubire si blandete ce a gresit si de ce a gresit. Nu o bate. Iar rugandu-te pentru ea, ea usor usor va veni catre tine si implicit va veni si catre credinta, important e sa o primesti cu bratele deschise mereu cand va veni la tine si iti va spune ca a gresit. Si pentru asta poti sa cauti pe net pilda fiului risipitor, si ai sa intelegi ce vreau sa zic.

| LupusDei1993 a răspuns:

Crestinismul e inventia evreilor. Las-o in pace.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Da bateti-va joc de ea si du-o la manastire laughing
Ziceti ca aveti 50 de ani dar n-aveti minte in cap nici cat ea care are 14. Nu mai indoctrinati fata si lasati-o sa creasca precum un om normal. Si nu aveti niciun drept s-o duceti la manastire dupa 18 ani. O sa fie adulta si nu mai aveti dreptul legal sa mai raspundeti de educatia ei, prin urmare nu aveti dreptul sa-i impuneti nimic.