| Mirabela1973 a întrebat:

Am observat ca vecina mea, in varsta de 50 de ani, este o persoana foarte credincioasă. Eu, nu sunt tocmai cea mai credincioasă persoana. Cred în Dumnezeu, dar nu sunt genul sa ma rog in fiecare zi sau sa trec pe la biserica saptamana de saptama. Acum "problema" este, ca de fiecare dată când trec pe lângă ea imi spune ca sunt o fata tânăra si ca trebuie sa ma rog, sa port batic și să vin la biserica cat de des pot. Ba chiar imi spune sa vin in fiecare zi cate o ora la ea sa ma învețe să mă rog si sa am frica de Dumnezeu. Intrebarea este: Credeți că trebuie sa o ascult? Are dreptate? P.s am 15 ani și sunt fata.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Propaganda sectancta la intrebarea asta, la care biserica?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E zic așa.
Să îi răspunzi așa.
Vă respect pentru credința dvs, dar eu am alte opțiuni de viață și să treci mai departe, să nu mai stai de vorbă cu ea.
De ce?
Una este credința. Viața ne este bazată pe știință și credință.
Știință, adică ce știe fiecare.
Credință, în ceea ce credem.
Dar în domeniul credinței sunt unii care suferă de delir religios. De-lirare, a ieși din drum pe arătură.
Aceea sunt convinși că ei dețin adevărul absolut și se simt îndeptățiți să le toarne în cap și să îi toace la cap și pe alții cu el.
Așa că pe acești oameni este bine să îi eviți.
Sunt nebuni și cred că misiunea lor este să salveze lumea iar dacă dta ai purta batic, lumea va fi salvată.
Saluți respectuos și treci mai departe, nu te oprești, nu stai de vorbă.

| SG1995 a răspuns:

Neh, cplm, trăiește-ți viața.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. Poate-i vreo obsedata sexual. Daca iti zicea "mergi cu mine la biserica sa iti arat cum sa te rogi" nu mai era atat de evident.

Apoi este faptul ca vrea sa te invete "sa ai frica de Dumnezeu". Ea este un alt caz de crestin idiot care crede doar fiindca ii e frica sa nu ajunga in iad.

| Steregoi a răspuns:

Exagereaza. Nu te lua dupa femeia de 50 de ani. Nu stii ce intentii are in realitate pentru ca te cheama la ea zilnic. Sa nu fie o lgbt-ista. Dumnezeu vrea sa-I spunem gandurile noastre cu cuvintele noastre si nu cu ale altora sau folosind carti de rugaciuni scrise de altii.

| Panamax a răspuns:

Vecina mea de 50 de ani este o bunaciune, o intalnesc la lift cand vine de la sala.
Am s-o intreb intr-o zi cum sta la capitolul credinta.

| Mircea08 a răspuns:

Sfaturile batranei fac parte dintr-o dogma religioasa. Daca alegi sa fii crestina, atunci trebuie sa iei sfaturile NUMAI de la Iisus deoarece El este singurul invatator:
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Iar invatatura lui nu este NIMIC ALTCEVA decat Evanghelia :
Si Iisus strabatea toate cetatile si satele, invatand in sinagogile lor, propovaduind Evanghelia imparatiei si vindecand toata boala si toata neputinta in popor.
(Sfânta Evanghelie după Matei –9/35)
"Şi El a zis lor: Să mergem în altă parte, prin cetăţile şi satele învecinate, ca să propovăduiesc şi acolo, căci pentru aceasta am venit."
(Sfânta Evanghelie după Marcu – 1/38)
Evanghelia este Noul Testament - NUMAI ACOLO gasesti adevarul, citeste si cauta sa intelegi. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune ca sa intelegi. Nu e greu, Dumnezeu a lasat pe pamant un om normal care sa traiasca normal si ca sa nu existe dubii i-a si explicat ce inseamna sa fii si sa traiesti normal. Evanghelia cuprinde tocmai aceste explicatii. Spune si tu - e normal sa ucizi, dar sa furi, dar sa minti, dar sa nu ai mila, dar sa iti bati joc de altii?
Exista mai multe religii care spun despre ele ca sunt crestine, adica au ca invatatura invatatura lui Iisus. MINCIUNA! Daca ar fi asa nu ar avea invataturi diferite intre ele si nici diferita de a lui Iisus. Ele CU SIGURANTA sunt pe o cale gresita asa ca nu de la ele trebuie sa te informezi ci de la Evanghelia (invatatura) lui Iisus

| Irinel15123532 a răspuns:

Buna Nico. Exista un singur verset in Biblie in epistola catre corinteni unde Pavel vorbeste despre batic, era alt context, iti voi da si o explicatie detaliata intr-un video, urmareste-l te rog.
https://www.youtube.com/watch?v=1PSfvwtppTo
Acum, batic porti daca te simti bine si e o convingere personala, il porti daca doresti la rugciune si la biserica, nu tot timpul cum ti-a spus acea doamna, nu ai 50 de ani sa il porti tot timpul, dar daca doresti il poti purta.
Acum, cu rugaciunea, rugaciunea este modul prin care noi vorbim cu tatal nostru din ceruri. Dumnezeu doreste o relatie cu noi, dar El nu va forta acesta relatie, El nu vrea cu nici un chip o relatie bazata pe obligatie sau din sila, nu. Singura forma de slujire si relatie pe care Dumnezeu o accepta este cea oferita din dragoste si libertate deplina, punct, orice altceva este un lucru mecanic si este lipsit de dragoste si pentru Domnul este egal cu zero. Poti merge la biserica ca sa stai unde se predica evanghelia Domnului Isus Hristos, poti cauta o biserica unde te simti lejera, confortabila. Acum... rugaciunea este in mare parte o vorbire cu Domnul, ca de la fiica la tata, spui ce ai pe suflet, te rogi pentru altii, canti daca vrei, lauzi pe Domnul, citesti din biblie, nu e ceva la fel in fiere zi, aceleasi si aceleasi cuvinte dintr-o carte de rugaciuni, nu, trebuie sa vina de la tine in primul rand, dar trebuie sa inveti din biblie ca sa te feresti de erezii, citeste efeseni, filipeni, coloseni, corinteni, galateni, romani, Si despre Dmnul Iisus Hristos, o sa descoprti un tata iubitor in biblie, un tata caruia ii pasa foarte mult de tine si vrea o relatie cu tine.
Daca acea femeie este una pe care o cunosti si nu are interese ascunse in treaba asta, poti merge sa te rogi impreuna cu ea, Hristos incurajeaza lucrul acesta.
Referitor la frica de Dumnezeu, nu inseamna ca trebuie sa fii inspaimantata de Domnul, ci frica de Dumnezeu inseamna rspect, a iubi si respecta voia si pe Domnul nostru, Dar sa stii Nico, ca in biblie vei gasi multe lucruri care te vor calauzi in viata, si vei vedea ca multe din ceea ce stim noi sunt greseli, vrei sa intri in relatie cu Domnul Isus Hristos? Sa stii ca nu religia te mantuieste sau vreo fapta mareata, religia nu este nimic, doar Hristos este calea, adevarul si viata. Tu poti fi fiica Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
iti recomand cateva videoclipuri
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g&t=683s
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=708s
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s

| CinevaAnonimă a răspuns:

După Biblie, fetele necăsătorite nu trebuie neapărat să poarte batic. Acele sfaturi pe care ţi le dă nu sunt chiar atât de rele, deşi cu partea cu,, să te înveţe să te rogi" nu sunt de acord, deoarece (spunea un părinte care a fost întrebat cum trebuie să ne rugăm) ca să învăţăm să ne rugăm aşa cum trebuie, trebuie să începem prin a ne ruga aşa cum putem. Restul vine de la sine. Nu cred că at fi o idee prea bună să mergi la ea dacă nu o cunoşti foarte bine şi îi poţi spune direct ceea ce am spus mai sus, că pentru ca să ne rugăm aşa cum trebuie, trebuie să începem aşa cum putem şi nu ai nevoie de ajutor, căci ea nu e nici teoloagă şi nici sfântă. Să ai frică de Dumnezeu ea nu te va putea ajuta decât cu nişte alaturi poate, dar de aceste lucruri se ocupă mai mult preoţii. Dacă we ţi-ar transmite sfaturi greşite şi tu la vei asculta, veţi fi ambele de vină. Nu sunt împotriva ei, poate are scopuri bune, doar că poate fi cam riscant să mergi la ea. Nu sunt în nici un caz împotriva credinţei, din contră, dar am în vedere faptul că ea e mândră şi că te-ar putea duce în eroare. Totuşi, dacă locuiţi la sat şi vă cunoaşteţi foarte bine, poţi merge la ea măcar o dată să vezi ce intenţii are şi dacă are gânduri bune. Rămâne alegerea ta.

| IoanTPU a răspuns:

Dacă este ortodoxă, te rog ascult-o! Îți vrea binele! Mai întâi roagă-te la Dumnezeu să te lumineze! Dacă vei da de gustul lui Hristos îți demonstrez că nu vei mai pleca niciodată de lângă El! Încearcă să- L cauți pe Dumnezeu si-ai să descoperi ceva minunat: El ne ține în brațe pe toți, doar noi suntem cei care ne zbatem și plecăm pe alte cărări! Iartă-mă!
Dumnezeu să te întărească!