| Cristian2003 a întrebat:

am avut de cateva zile o problema de sanatate care efectiv ma nenorocea,dar imtrebarea mea este pentru ca eu ma rog la Dumnezeu in fiecare seara si dimineata de ce el pe cei ce cred in El ii "pedepseste"? si va rog sa nu spuneti chestiuni ca "Dumnezeu te-ncearca" sau "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista"

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu pedepsește,ci acestea sunt imperfecțiunile mostenite de la primii părinți, Adam și Eva, am mostenit boala, bătrânețea și moartea. Apoi, conform Bibliei, Dumnezeu nu încearcă pe nimeni. Iacov1:13.

| sofisis a răspuns:

Daca vezi lucrurile asa, te rogi degeaba.
Ruga de frica sau in asteptarea unei recompense...e degeaba.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu nu aduce suferinta celor curati la suflet, altul e cel care ne vrea raul.
Necazurile pot lovi pe oricine, si pe mine si pe oricare altcineva, insa trebuie sa avem incredere ca ne va da fericirea adevarata la un moment dat si sa purtam incercarile cu demnitate.

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul evreilor pe care il slavesc crestinii ignoranti nu exista. N-ai decat sa te rogi de 5 pe zi ca musulmanii ca doar nu te astepti sa te vindece o stafie biblica.

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Asta-i viata, ti-a fost dat sa ai o boala, asuma-ti fiule.

| MaTeOGG a răspuns:

Deoarece e o prostie ce zici. Care e problema, du-te la medic si lasa stafiile alea imaginare.

| ydaniel02 a răspuns:

Deoarece nu e destul sa crezi.un crestin nu sta numai in incredere, el trebuie sa sa Il iubeasca pe Dumnezeu