| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua
Am cateva intrebari:de ce exista atâta inegalitate și nedreptate pe lumea asta? De ce unii sunt sănătoși și fericiți iar alții au diverse boli incurabile precum schizofrenia, cancerul, diabetul?(am dat un exemplu) Eu am OCD, depresie și anxietate cronice și greu de vindecat aparent.
De ce e viata asa vulnerabila?
Și moarte la orice pas?
De ce exista atâta suferință în lumea asta?
sad
Viata pare fi creata și făcută foarte prost iar întrebările astea zdrobitoare și fără răspuns tind sa ducă omul sa creadă în ceea ce zic oamenii de știință atei:viata e doar un accident și a apărut din întâmplare.
Eu nu cred asta dar cred ca viata e nedreapta, deși cred în Dumnezeu si ma rog nu știu de ce m-am ales în viata cu suferință de mic copil.Chiar nu știu.Altii sunt fericiți și au de toate alții se chinuie și din cauza bolii lor ii chinuie și pe alții care suferă alături de ei.
Offf ca grea mai e viata asta.sad
Îmi doresc prea mult? Sănătate, atât și sa traiesc.Cel mai de preț, vital, scump, valoros lucru îmi lipsește din păcate de la 14 ani.Sanatatea.
Acum am 29 de ani.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când dimineața pe răcoare,
Te trezești fără efort,
Și nimic nu te doare,
Să fii sigur că ești mort.

Te doare ceva? Bucură-te că ești în viață.

| KovacsB a răspuns:

Nimic nu este intamplator.Nu putem sti ce tampenii ai comis viata trecuta.Totul se plateste cu precizie matematica.
Cand o sa realizezi asta poate incepi sa nu te mai vaiti ca o fetita.

| Xox0 a răspuns:

Totul este un echilibru.
Considera-te norocos si traieste-ti viata. Poate in viata urmatoare tu vei fi in locul suferinzilor. Totul e la voia intamplarii.

| Whateverrr a răspuns:

În primul rând, ai siguranța mântuirii?
Viața asta e foarte grea, confirm în dreptul meu. Dar e numai un strop în oceanul eternității.