| AvalohAlyn a întrebat:

Exista o mare inegalitate și discriminare,nedreptate în viața asta.Unii au talent alții nu au.Unii au parte de fericire,alții nu au și au parte mai mult de suferință.Unii au familie, alții nu.Unii au bani, alții nu. Unii au viața fericită alții nu. Unii se nasc sănătoși alții bolnavi, unii se însănătoșesc alții nu, unii mor mai devreme, de tineri alții mai târziu.Asta arată inegalitatea și nedreptatea vieții și implicit celui ce a creat-o.Cred în Dumnezeu oarecum, dar cred că viața e super inegală,neechidistanta, nedreaptă și discriminatorie. Putea Dumnezeu să facă mai bine viața asta, cum de in Biblie a văzut că toate-s bune nu știu.Viata nu e creata perfect și nici bine și nici frumos.Asta e adevărul adevărat și sincer,nu poate nimeni să mă contrazică căci în adâncul sufletului nostru, al fiecăruia știți că așa este, viața nu este cea mai buna versiune a ceea ce putea face Dumnezeu.In fine, aici apare o mica întrebare dacă noi suntem aici dintr-un accident însă deși pare la prima vedere că aceasta este cauza inegalității și imperfecțiunii vieții nu vreau sa cred în teoria asta.Mereu am crezut în Dumnezeu și continui sa cred.Insa că sa pun și o întrebare că tot suntem pe TPU :Nu credeți că se putea și mai bine de atât? O viața creata altfel? Mai puțin inegală,imperfecta,discriminatorie,nedreaptă,plina de suferință,războaie,rău, catastrofe? Și sincer faza cu diavol nu prea mai tine, Dumnezeu nu are contracandidat și e posibil că diavolul sa nu existe.Insa un Creator probabil exista că nu se putea crea totul din nimic și orice sir de cauza-efecte trebuie să aibă o cauza Primara care e Creatorul.
Ce credeți despre cum a fost construită /creata viața?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Frate, candva si eu credeam acelasi lucru despre viata, oameni, si tot ce era pe pamantul asta, erau vremuri in care ma gandeam ca de ce mai sunt pe pamantul asta ata de umplut de putreziciune, de rautate. Ma gandeam in adancul sufletului meu: off...de ar fi lumea mai buna, de ar fi mai iubitoare as fi fost si eu altfel, dar ce am descoperit apoi, a fost Dumnezeu, care m-a luminat si tot ceea ce credeam eu era o inselare, ca nu lumea trebuie sa se sechimbe ca noi sa fim fericiti si bucurosi ci noi insine, trebuie sa ne schimbam, acum dupa cativa ani buni, lumea mi se pare foarte frumoasa, oamenii sunt foarte buni, iubitori, ceea ce inseamna ca eu mi-as schimbat perspectiva asupra vietii, am extras din lume si din oamenii ceea ce este bun, si gandurile care imi tot bateau in cap ca ala e rau, aia nu e buna, aia e asa, le stopam si incercam sa nu ma mai gandesc la ce e rau, pur si simplu imi schimbam concentrarea pe ceva bun, si mai ales la Dumnezeu, si cu ajutorul Lui si cu vointa mea catre calea Lui am reusit sa vad o lume mai buna, chiar daca stiu ca lumea se cam destrama, in jurul meu atrag lume buna si frumoasa. Energiile necreate ale Lui Dumnezeu asta fac, de aceea Dumnezeu a pus poruncile Sale sa le pazim, pentru ca cu cat esti mai bun, bland, smerit, iubitor, dar trebuie sa fii si corect, cu atat atragi mai mult si tu bunatatea, iubirea, etc. Daca esti rau, vei avea parte de rau, si vei suferi tu singur in inima ta. Eu iti zic asa: tu continua cercetarea despre Dumnezeu, ai carti, ai pe Youtube o groaza de preoti care tin predici, invata de la ei, ai pe duhovnic, biserica, ai informatii despre Dumnezeu, tu cauta-L si ai sa vezi ca Il vei gasi si viata o sa ti se schimbe, dar, fii ferm in vointa si nu lasa placerile vietii sa te traga in jos, cauta bucuria sufletului, nu placerea.

P.S. unii au viata fericita, altii nu, din cauza asta, alegerile pe care le faci iti influenteaza viata: vrei sa traiesti frumos si bine, fii corect si fii un om bun cu frica de Dumnezeu, vrei sa fii nevericit, abatut si sa te intrebi de ce lumea e asa rea, accepta ca lumea e rea si vezi tot raul din lume si asa vei fi. Unii au talente pentru ca unii s-au trudit pentru talentul sau, altii Dumnezeu i-a inzestrat pentru proslavirea Lui.

p.s.2 Schimbarea vine din a-ti indrepta voia inspre bine, accepta binele si iubirea si uita de rau si stricaciune.

4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tot ce a creat Dumnezeu a creat perfect si de aceea a afirmat ca sunt bune, inclusiv omul. Numai ca, omul bun si perfect cum il crease Dumnezeu, a ales sa asculte de Satan, si in momentul acela omul a devenit la fel ca Satan, adică rău. Isus a spus atunci când i se adresa cineva cu "omulue bun", ca nimeni nu este bun afara de Dumnezeu, deci nici chiar El, Isus. Insa exista o soluție pentru a ajunnge in aceiași stare de la începutul creației omului. Si anume: sa faci legământ cu Dumnezeu, crezând in Isus ca mântuitor al tau personal, si nascandu-te din nou, din apa si din duh. Păcatul este cel care ne desparte de Dumnezeu la fel cum l-a despărțit si pe Adam.Dar daca te îndoiești de existenta lui Dumnezeu, nici legământul daca l-ai face nu te ajuta cu nimic. Va trebui sa crezi si sa te rogi lui Dumnezeu la fel ca si cel din Biblie:" Cred, Doamne, ajuta necredinței mele".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga prietene, parerea mea este urmatoarea:Este adevarat ce ai spus in primele propozitii, ca:"Unii au talent alții nu au. Unii au parte de fericire, alții nu au și au parte mai mult de suferință. Unii au familie, alții nu. Unii au bani, alții nu. Unii au viața fericită alții nu. Unii se nasc sănătoși alții bolnavi, unii se însănătoșesc alții nu, unii mor mai devreme, de tineri alții mai târziu."Dar eu vreau sa iti spun asa:viata ti~o construiesti asa cum vrei tu! Adica poti gasi ceva in viata asta care sa iti placa.De exemplu, mi~e imi place foarte mult actoria.particim la cursuri de actorie si joc in foarte multe spectacole.Sau poti sa iti faci o iubita, daca esti un baiat romantic.Sau poti sa iti intemeiezi o familie fericita.Sunt atatea lucruri de vazut si de facut in viata asta.Deci sfatul meu este:fa ceea ce iti place sa faci! Nu te gandi numai la Dumnezeu, ca El ne vrea binele si vrea ca noi sa traim alaturi de El in vesnicie.Nici nu stiu cum ti~ai format asa o retrospectiva asupra Lui Dumnezeu. Sper sa te incante parerea mea! Multa sanatate!

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Intrebai ce am, sincer suferință psihologică din ultimii ani m-a făcut să mă întreb lucrurile astea

| Alin32243 a răspuns:

Cand o sa incetezi sa-ti plangi de mila si sa te vaiti, poate atunci o sa incepi sa-ti traiesti viata.