| radu32 a întrebat:

Bună ziua! Am și eu câteva întrebări legate de cultul greco catolic, sunt absolvent de teologie ortodoxa dar am unele curiozități și am căutat dar nu prea am găsit nimic. Evident au slujirea liturgica identica (sau aproape identica) cu cea ortodoxă, nu degeaba le spune de rit bizantin. Eu cum am absolvit de mult, din 2005 nu mai țin minte prea bine unele elemente, însă întrebările mele fac referire la rangurile preoțești și călugărești în ceea ce privește cultul greco catolic român și anume : Preoții de mir (căsătoriți sau celibi) primesc ranguri de sachelar, iconom și iconom stavrofor ca la ortodocși? Dar preoții călugări (ieromonahii) că și ei au, primesc ranguri ca singhel, protosinghel și arhimandrit așa cum e in ortodoxie? Evident la greco catolici fac referire. Astea sunt întrebări la care nu prea am găsit răspunsuri, a nu se înțelege că am ceva împotriva cultului catolic fie el de rit latin sau bizantin. O zi bună și multă sănătate!

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

"a nu se înțelege că am ceva împotriva cultului catolic fie el de rit latin sau bizantin. "
Esti absolvent de teologie si nu stii ca greco-catolicii sunt ortodoxii ardeleni care au refuzat catolicismul? Atunci cand se impunea, nu mai retin anii, in timpul imperiului... Si ca sa scape, au facut aceasta struto-camila de "greco-catolici".
Nu ai primit parohie, nu esti preot?
Mai bine pune intrebarea pe un forum pe teme religioase. Am vazut in treacat ca exista, dar nu mai retin nume.

| radu32 explică (pentru Yuoia):

Da am absolvit teologia ortodoxă și nu, nu sunt preot și nici n-am parohie și da știu problema ortodocșilor ardeleni și de acea perioadă, însă există catolici de rit bizantin și în alte părți, în alte țări. Eram doar curios să știu despre rangurile preoțești/călugărești pe care le au având același "sistem" că și ortodocșii. Oricum mulțumesc pentru răspuns. Multă sănătate!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cultul eretic greco papistas a fost impus in Transilvania cu tunurile generalului Bukov, care a distrus toate manastirile ortodoxe si a prigonit pe romanii ortodocsi, majoritari in Transilvania si stapani de drept ai acestui pamant romanesc.
Cultul eretic greco-papistas impartaseste aceleasi erezii si inovatii ca si cultul eretic romano-papistas; si ei si-au plecat genunchiul catre falsul papa.
Deci, indiferent cum isi pun ei numele si rangul, ei tot niste mireni eretici sunt! Greco-papistasii nu au preotie si nici har, sunt doar eretici si schismatici. Dogmele lor nu sunt curate.
Harul si succesiunea apostolica si adevarul sunt doar in Biserica Ortodoxa de Rasarit, din care fac parte si romanii ortodocsi si Biserica lor. Doar Biserica Ortodoxa este una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca!

| radu32 explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu am să vă contrazic, diploma mea de studii este una de teologie ortodoxă nu catolica. Era o curiozitate personala, mai exact daca pe lângă rânduiala liturgica bizantina (cărți de cult/rânduieli liturgice și veșminte) aproape identica cu cea ortodoxă,, dacă preoții și călugării primesc lor la fel că la noi la ortodocși aceleași distinctii și ranguri administrative și onorifice. Este doar o curiozitate și atât!