| Alida_Andreea_1987 a întrebat:

As avea niste intrebari legate de casatoria intre un ortodox si o reformata care vor sa se casatoreasca la biserica reformata. Nasii trebuie sa fie casatoriti si sa fie reformati? Ce taxa se percepe de catre parohia reformata pentru casatorie? Viitorii miri trebuie sa duca vin sau alte lucruri de acest gen la biserica? Juramantul trebuie depus neaparat in lb. maghiara? Nu gasesc nicaieri un site oficial (in limba romana) care sa ma ajute cu astfel de informatii. Multumesc mult!

10 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Nu stiu...eu sunt din biserica "reformanta"laughing
1.Nu exista nasi
2.La cununia religioasa nu se plateste nimic
3. Aveti voie sa va casatoriti?straight face daca sunteti de religii diferite? straight face

| Alida_Andreea_1987 explică (pentru gingergirl1):

Cum sa nu existe nasi?laughing Aia e la neo-protestanti, reformatii sunt protestanti.......si da, avem voie sa ne casatorim!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Alida_Andreea_1987):

Aha,in fine ....pai casnicie fericita laughing si casa de piatra laughing

| vitbsk a răspuns:

Cu riscul să postez un mesaj antipatic, trebuie să te anunț că astfel de cununii sunt necanonice din perspectiva ortodoxiei.

Mai departe las un link cu profesorul nr1 în patristica ortodoxă Teodoros Zisis în care explică despre cununiile mixte.

http://www.youtube.com/watch?v=apCGJHoKmiU

Tu alegi ce vrei în viața ta, dacă în viitor lucrurile vor scârțâi în căsnicie, îți vei reaminti pe ce soclu s-a clădit.

http://www.youtube.com/watch?v=apCGJHoKmiU

| Alida_Andreea_1987 explică (pentru vitbsk):

Multumesc pentru raspuns dar intrebarea era alta. Ne cununam in biserica reformata asa ca nu este nici o problema. Am vizionat clipul preotului grec si mi se pare o prostie. Cum adica sa fie desfranare? Adica iubirea e conditionata de religie in perspectiva ortodoxiei? Oh, asa ceva nici n-am mai auzit. Eu stiu ca toate religiile vor sa atraga cat mai multi enoriasi, dar sa afirmi asa ceva e prea de tot. Sunt atatea cazuri de casatorii care rezista in timp fara ca cei doi sa aiba aceeasi religie. Insa precum spuneam, intrebarea se referea la cununia in biserica reformata, nu are treaba cu ortodocsiihappy

| SmexyBoy a răspuns:

Ce biserica reformata... calvina, adventista, sunt mai multe.

| Alida_Andreea_1987 explică (pentru SmexyBoy):

Reformatii sunt calvinisti

Răspuns utilizator avertizat