| Grefă a întrebat:

Buna ziua!

Catre toti ortodocsi.

Imi dati va rog frumos toate poruncile? Toate cele 10? Din biblia ortodox crestina?

Multumesc!

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ia-ti-le din biblia ta!

| Andrei7520152 a răspuns:

Pai cum, biblia catolica ce are?

| Saya a răspuns:

Ia uita-te aici putin. http://www.bisericasatanista.org/......tului.html
Mie mi se par mai de bun simt. Tie?

| MasterYoda a răspuns:

11. Sa nu faci upload pe internet, nicimacar la o melodie

| Grefă explică (pentru MasterYoda):

decat sa iti bati joc, mai bine nu raspunzi.

| vitbsk a răspuns:

Biblia ortodoxă este tradusă de către Bartolomeu Anania şi tipărită cu binecuvântarea Sfântului Sinod.
Dacă eşti ortodox, întodeauna când iei să citeşti o Biblie verifică la primele pagini, dacă, are binecuvântarea Sfântului Sinod.
În biblia ortodoxă exodul e tradus ca ieşirea.
http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=VT-Ies-20
"dar vreau sa stiu daca trebuie sa le aplic."
Tu încearcă să le aplici, din perspectiva adusă în lumină de Hristos în noul Testament, prin legea iubirii.
Începe să citeşti Noul Testament, nu vechiul.
Dacă urmăreşti atent, observi că Hristos nuanţează vechile porunci şi duce lupta spirituală la un alt nivel de înţelegere, duhovnicesc.

| Grefă explică:

Nu stiu care e diferenta intre cele doua, stiti cumva daca este interzis sau nu?

| Grefă explică:

Sunt sigur din biblia ortodox crestina?

Daca imi spui daca sunt sau nu, iti dau funda, chiar daca nu sunt iti dau funda, dar vreau sa stiu daca trebuie sa le aplic daca sunt crestin ortodox.