| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Doamne ajuta! Am o problema, am polutii nocturne datorita visurilor desfranate! Stiu ca trebuie sa cer sfatul duhovnicului dar pana la Sfanta Spovedanie poate ati trecut si voi prin asa ceva si stiti cum sa nu mai am gandurile acestea desfranate ca urmare a scurgerii.Va multumesc si cei ce nu se pot abtine de la raspunsuri nedemne de oameni maturi sa nu vorbeasca! Doamne ajuta!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu prea stiu daca ai cum sa scapi de vise. Acestea sunt involuntare. Insa poti incerca sa te spovedesti mai repede decat ti-ai programat si sa spui rugaciunea inimii inainte de somn. Iti mai poti pune pe fundal, in timpul somnului, cantari psaltice. Cand nu pot dormi (uneori am insomnii de la sarcina) pe mine ma ajuta foarte mult ascultarea Paraclisului Maicii Domnului. Poti incerca. Nu ai nimic de pierdut si poti afla daca merge sa rezisti pana la spovedanie.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mihai asta e ceva involuntar, fi serios ce vina ai tu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu, aproape barbat la 19 ani chiar vrei sa te duci sa stai in genunchi in fata unui alt barbat si sa ii povestesti de polutiile tale nocturne? Atat lipsa de respect fata de tine ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Fa cate o la ba si scapi de visurile alea. Inainte de toate cauta-ti o sotie si nu mai fa nici o la ba. Barbatul cat traieste nu scapa de la ba. Numai in rai cand nu vor exista boli imbatranire si moarte. In rai sotii si sotiile vor face se x cu regularitate si nu va mai fi nevoie de la ba. Lasa-te de sihastrie si insoara-te daca poti.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Steregoi):

Am 19 ani...ce sotie vb!? Mda....prostie totala cum era de asteptat!

| Steregoi a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

19 ani e varsta legala pentru casatorie. Nu e nici o prostie.
Aia din Levitic carora le spune sa se spele sunt din aceia care nu faceau nici la ba si nici amor cu vreo sotie si erau mizerabili adica atat de plina ajungea incat tasnea brusc pe unde apuca fie pe haine fie pe vasele din care mancau sau isi pregateau mancarea. Ceva genul ugerului de la vaca atunci cand e nemulsa.

Asadar n-am zis nici o prostie cand am zis sa faci o la ba sau sa te mulgi. E o chestiune cat se poate de serioasa. De ce crezi ca sunt atatia violatori si abuzatori? Daca nu-si rezolva problema la timp atunci ajung in faze critice si prind pe cine apuca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai spus ''datorită'' nu cred că e o problemă.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

De fiecare data cand iti mai trece vreun astfel de gand prin minte gandeste-te la D-zeu si la ceea ce vrea de la tine. Porunca a zecea iti cere sa nu poftesti!

| LOVW a răspuns:

Ce spune Biblia despre visele erotice?
https://moldovacrestina.md/ce-spune-biblia-despre-visele-erotice/
Cu privire la vise vei avea scăpare dar nu uita că doar Domnul îți poate ierta păcatele, nu preotul, totuși apreciez că mai există tineri care doresc să aibă o viată după placul lui Dumnezeu.
Faptele Apostolilor 13:38
"Să ştiţi dar, fraţilor, că în El vi se vesteşte iertarea pacatelor."
Nimeni nu merită să fie iertat căci toți am păcătuit, dar dragostea nespus de mare a lui Dumnezeu întrece orice limită.
Ioan 3:16
,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat pe singurul Său Fiuu ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viașă veșnică,,.
Singura noastră șansă este Iisus Hristos Cel răstignit!
Dacă păcatele nostre nu sunt iertate le vom suferi consecințele VEȘNIC!
Pe Cel ce n-a cunoscut nici un păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.
Partea bună este că avem iertare deplină în Dumnezeu, dacă Îl acceptăm ca Domn și Mântuitor personal.
Fraților, vremea este aproape, chamați-L cât mai e timp, cât timp mai este aproape. Lăsa-ți păcatul și haideți să Îl urmăm pe Hristos Iisus.
Jertfa răscumpărătoarea a lui Iisus vă așteaptă, iubirea, blândețea, strigătul de suferință a lui Hristos ne chemă.
Pacea Domnului!

| Bitzer a răspuns:

Apeleaza la Sfanta HJ. Fiule, cand esti in tensiune maxima, nimic nu te scapa mai repede decat "Manuela". Go for it, son!