| Adlai a întrebat:

Bună ziua,

În vara asta, am de gând să mă înscriu la Fundația Calea Victoriei, că aș dori să dobândesc cunoștințe despre Iudaism, Creștinism, Islam, Sanatana Dharma, Buddha Dharma și alte religii.

Eu sunt Ortodox Musulman Apologist și doresc să-mi apăr religia la care sunt adept ei.

Dar vreau să zic, că am întampinat niște oameni pe net care nu doar îl atacă pe Muhammed, îl mai atacă chiar și pe Iisus. Iar eu nu permit ca nimeni să atace pe orice Proroc și Magiu al Lui Dumnezeu fie ca e Muhammed sau Iisus.

Și mi-am deschis chiar și un canal de YouTube în care eu imi voi dedica viața de a apăra pe Muhammed și pe Iisus de către critici și polemici.

1. Dacă fac cursuri legat de Istoria Religiilor, atunci ce voi învăța acolo?

2. Voi învăța acolo filozofie, teologie, știința narațiunilor(hadiths), cum să recitez Quranul Cel Glorios, Tajweed, Biografie? Și o să fiu pus să memorez Quranul acolo ca pe tatăl nostru?

3. Câti ani dureaza până termin acest curs?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cel care zice ca Mohamed a fost un pedofil:
Maria, mama lui Iisus este primita in casa lui Iosif când avea 12 ani.winking

"De asemenea Iosif nu a intretinut niciodata relatii cu Maica Domnului."

Pe cine prostesti tu aici mestere?
Isus a avut frati de sange.

7 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Mohamed a fost un pedofil

| Adlai explică (pentru CostinAlamariu):

Asa pot sa zic si despre Iosif cand s-a casatorit cu Maria, asta ce inseamna? Ca si Iosif era pedofil? NU. Trebuie sa intelegi ca asta nu e pedofilie. Ce a fost in antichitate, erau norme total diferite fata de normele de azi. Deci nu compara cu normele de azi cu cele din trecut. Si eu nu cred in diferent ce imi arati sau spui ca Muhammed e pedofil, pentru ca eu am o alta pareree

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Adlai):

Iosif nu s-a casatorit niciodata cu Maria complet. Tot ce stim din Biblie e ca au fost logoditi.
De asemenea Iosif nu a intretinut niciodata relatii cu Maica Domnului.

In schimb orice musulman recunoaste ca Mohamed pedofilul a intretinut relatii intime cu o fetita de 9 ani.

Si nu ma lua cu "au fost alte vremuri". Moralitatea nu se poate schimba. Moralitatea e absoluta. Daca astazi o fetita de 9 ani nu-si poate da consintamantul inseamna ca niciodata n-a putut, deci ce s-a intamplat atunci a fost violul unei fetite de 9 ani.
Imagineaza-ti sa consideri "profet" un pedofil tampit pe halucinatii.

| Adlai explică (pentru CostinAlamariu):

Se vede ca nu prea cunosti Istoria Islamului.

Ceea ce vreau sa scot la iveala este ca asta a fost of casatorie. Care mama fetitei i-a sugerat ca Muhammed sa se casatoreasca. Deci asta e o Matrimonie sau tradus in Araba Clasica ca Nikkah.

Iti recomand sa cumperi si sa citesti Aisha The Wife, The Scholar, The Companion de Resit Haylamaz care e un Turc Musulman. Acolo vei intelege mai bine decat ceea ce ti-am explicat.

Tu stii macar ce spui acolo!? Pedofilia este in afara casatoriei, si sa faci sex infara casatoriei este un pacat major in Islam, si pedofilia este in afara casatoriei. Buum, ti-am distrus argumentele.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Adlai):

Un copil de 9 ani nu isi poate da consintamantul nici macar in situatia in care e casatorita fortat.
Evident o fetita de 9 ani nu are maturitatea sa accepte o casatorie sau sa inteleaga macar conceptul de casatorie

| Adlai explică (pentru CostinAlamariu):

Mi-as dori să mă poți înțelege, măcar odată!

În plus, asta nu e răspunsul care îl căutam...

| EmanuelHEY a răspuns:

Isus nu era intr-o religie. Asa cum el nici nu cauta religie. Ci credinta. Luca 18:8
El era martor credincios.
Asa cum este si numit ln biblie.

Apocalipsa 1:5 şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întâi născut din morţi, Domnul împăraţilor pământului! A Lui, care ne iubeşte, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său,
Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.
Daca vrei sa lnveti mai multe. Intra pe vestitorulimparatiei