| Adlai a întrebat:

Bună seara,

Aș dori tare mult să pot să învăț și să stăpânesc limbile antice și moderne ca pe tatăl nostru. Și vreau să studiez filozofie, teologie, istorie și legile fiecarui religii în parte cum ar fi Sanatana Dharma, Islam, Creștinism, Iudaism etc. pentru că visul meu este să fiu cum ar fi Ibn Taymiyyah(fie ca Dumnezeu să fie mulțumit cu el) adica un gen de al doilea Sheikh Muhammad Bin Abdul al Wahhab(fie ca Dumnezeu Sa Fie mulțumit cu el) doar că de data asta, eu voi vorbi puternic împotriva terorismului și violenței, pentru că eu personal nu cred și nici nu vreau să cred că terorismul face parte din Islam.

Ceea ce eu cred este ca toate religiile te învață să fii bun și drept inclusiv Islam. Și vreau să am șansa de a dovedi ca violența și terrorismul nu face absolut parte din Islam.

Acuma am început să și am o ură cumplită asupra lui Osama Bin Laden(fie ca blestemul Lui Dumnezeu Sa Fie asupra lui) pentru nenorocirile care el ne-a dat. Ba chiar mai zic că până și Faraonul care l-a fugărit pe stăpânul nostru Moise(fie ca pacea să fie asupra lui) este mai bine decât Osama Bin Laden, în sensul că Osama Bin Laden este cea mai groaznică persoană din istoria omenirii, și nici măcar nu pot să-l iert pentru dezastrul care el a creat-o cum ar fi: a omorât inocenți și a dat imagine foarte urâtă Islamului și Musulmanilor. Să fiu sincer, Osama Bin Laden e un monstru malefic care nu merită să trăiască pentru ceea ce a făcut.

Vreau să mai spun că am fost născut cu Asperger și Autism și am aflat partea întunecată a Asperger-ului și Autisumului, și asta m-a întristat.

Ceea ce doresc să vă întreb este felul următor

1. Știți niște cursuri unde pot învăța limba Aramaică pe care Iisus a vorbit-o? Pentru că vreau să citesc Evanghelia sau cum o numiți voi ca și Biblie, în limba Aramaică.

2. Există cursuri unde pot învăța să scriu și să vorbesc la perfecție Aramaica Classică, Araba Classică, Ebraica Classică, Greaca Classică si practice, toate limbiile antice și moderne?

3. E adevărat din punct de vedere biologic că cei cu Asperger și Autism mor mai devreme? Sper că ceea ce am citit pe net nu e adevărat.

4. Știți niște cursuri unde pot învăța toate religiile prin București?

5. Există top facultăți unde pot să mă perfecționez la limbi antice și moderne în București?

6. Există top facultăți unde pot să învăț și să stăpânesc bine toate religiile, filozofie, teologie și dezbateri în București, România? Pentru că nu vreau să plec din Romania ca sa studiez pentru viitor, pentru că România e casa mea, și o să-mi fie dor de casa mea dacă plec.

P.S. Îmi pare foarte rău dacă întrecut v-am creat probleme sau că v-am dat o impresie urâtă despre mine, sper că mă puteți ierta. Tot ceea ce îmi doresc este să fiu sfârșitul terrorismului și violenței. Și spun asta, că am 21 de ani și anul asta daca iau bacalaureatul, pot să ma focusez pe ceea ce e important cum ar fi să mă lupt împotriva terorismului. Și plus că, drept ca viitorul marele Sheikh și Mufti, voi da verdictul sau tradus în Arabă ca Fatwa împotriva terorismului și violenței. Și plus că vreau să fac foarte multe fapte bune cu ajutorul cunoștiințelor dobândite cu timpul ca Dumnezeu Să mă placă și plus că sper ca în scurt timp ca imaginea Islamului să fie schimbată din rău în bine.

Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun asa:
- Intai pui mana serios si inveti la: romana, matematica si ce alte obiecte ai de dat tu BAC-ul, dar serios, fiindca este important ACUM sa iei BAC-ul!
- dupa ce ai luat BAC-ul, pui mana si citesti BIBLIA in limba romana, ca sa intelegi ceva, dupa care poti sa citesti si alte carti despre Alah si alte religii, cat sa poti vedea diferentele in fiecare religie.
Abia peste cativa ani, dupa ce ai citit TOTUL in limba romana, te apuci sa inveti limbi straine.