| Gianina1998 a întrebat:

Buna ziua, o sa fiu o poveste mai ciudata dar sper sa ma lamuriti cu ceva. Voi credeti in spirite? Tatal meu a murit in februarie ( eu am avut grija de el in ultimele lui saptamani ) el avea ciroza in ultimul stadiu, si de atunci ii simt mirosul prin casa, el miroasea a tigari facute in casa un miros greu de confundat si inca il simt, uneori mi se muta frigiderul de la dreapta 2.5 la 1, in plus baiatul meu are 5 ani si nu vrea sa intre in casa lui zice ca i frica da nu vrea sa imi zica de ce, tin sa mentionez ca el nu prea il vedea pe tatal meu, cel mult o data pe an si nici atunci nu stateam tare mult, dar zice ca casa ii a lui nenea ( adica a lui tati ). Ce parere aveti despre asta, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa fie niște duhuri care sa îl sperie. Încă țin minte ca acum câțiva ani, un verisor de al meu (avea vreo 3 ani) se trezea noaptea pe la aceleași ore (2-3-4) și începea sa plângă tare și arăta cu mana pe tavan sau prin camera, deși nu era nimic acolo. Pe mine chiar mă speria. Și în casa aia cred ca a murit cineva acum mulți ani și acolo s au întâmplat mai multe lucruri ciudate (spre ex, intr o zi, o mașinuță a început să meargă singura prin casa, deși nu umbla nimeni cu telecomanda ei). Ce pot sa zic e ca numai Dumnezeu poate alunga duhurile care încearcă sa va sperie (dacă chiar sunt duhuri). Dumnezeu e mai puternic decât satana și toți demonii lui la un loc. Rugati va și cereți protecția lui Dumnezeu asupra voastră.

16 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sa chemi preotul sa o sfinteasca, altfel nu vad ce poti sa faci.

| RAY a răspuns:

Eu sunt convins ca creierul uman este capabil de orice fantezie care sa fie al naibi de realista,stiu pentru ca am trait asta,am vazut cum creierul poate creea iluzi, fantezi, amagiri, de exemplu visele lucide sunt atat de realistice incat noi nu ne am putea da seama de realitate, eu te cred ca ai vazut toate cele

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Paralizia in somn si apare al cu coarne din corner rolling on the floor))))

| Gianina1998 explică (pentru Drake21):

Daca este ca pe tiktok mi-ar placea sa il vad.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu cred in niciun spirit.

,, uneori mi se muta frigiderul de la dreapta 2.5 la 1'' Aici vorbesti de cm? Daca e un frigider vechi care vibreaza, e logic ca se muta singur.

Copii se tem de tot felul de chestii stupide.Stiind ca romanul are obiceiul dragut de a tine mortul in casa, pe masa, timp de 3 zile, cred si eu ca acum se teme sa mai intre in casa.

| Gianina1998 explică (pentru dullcat):

Vorbesc despre temperatura de la frigider. Nici eu nu am crezut la inceput in chestiile astea, nu sunt o persoana foarte credincioasa dar mi s-au intamplat niste lucruri pe care nu mi le pot explica si acum cred ca exista si altceva pe pamant decat putem vedea noi, adica cred ca universul este prea complex ca sa nu fie nimic altceva. Nu am tinut mortul in casa, a fost in capela. nici nu a murit in casa si a murit la spital si de acolo l-am dus direct in capela.

| dullcat a răspuns (pentru Gianina1998):

Crezi ca un spirit a schimbat temperatura din frigider? laughing Ok...

| Sistemulxxl a răspuns:

Cheama un preot sa-ti citeasca in casa. E ceva necurat acolo.

| Drake21 a răspuns:

Da sigur ca exista si spirite, ce sa m ai spun despre ingerii cazuti care au invatat oamenii sa creeze doar scuturi si sabii restul cauta si tu rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Strabunelu din cate am inteles inainte sa moara vedea ceva si nu vroia sa spuna ce vede si se intorcea pe partea cealalta

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ce sa m ai spun de o femeie care au gasit-o spanzurata stand pe scaun, cine stie cum s-a spanzurat stand pe scaun, cica o venit si o tras o de picioare

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Era de aici la noi, o gasit-o maicasa si taicasu spanzurata stand pe scaut dimineata la ea in camera, cica au venit aia cu coarne cand faci asta si nu m ai e scapare

| pufulescu0o a răspuns:

Aduci un preot sa sfinteasca locuinta.
Ii explici ce se intampla si stie el ce slujba sa faca. Nu ignora ce se intampla fiindca spiritul nu pleaca din proprie initiativa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulescu0o):

Nu preoții sfințesc casele sau orice altceva, ci Dumnezeu.
https://www.intrebariimportante.ro/dumnezeu/ce-sfinteste-dumnezeu

| AntiReligion a răspuns:

În primul rând, nu cred în existența spiritelor sau a oricărui fel de entitate supranaturală. Consider că acestea sunt produse ale imaginației umane, care încearcă să explice fenomenele naturale pe care nu le înțeleg sau să își aline durerea provocată de pierderea unei persoane dragi. Nu există nicio dovadă științifică sau empirică care să susțină ideea că sufletul sau conștiința supraviețuiesc după moarte și că pot comunica cu cei vii.

În al doilea rând, cred că mirosul pe care îl simțiți prin casă nu este altceva decât o halucinație olfactivă, adică o senzație falsă de a percepe un miros care nu există în realitate. Acest fenomen poate fi cauzat de mai mulți factori, cum ar fi stresul, anxietatea, depresia, tulburările psihice sau neurologice, infecțiile respiratorii sau expunerea la anumite substanțe chimice. Este posibil ca mirosul de țigări să fie asociat cu amintirile despre tatăl dumneavoastră și să fie declanșat de anumite stimuli vizuali, auditivi sau tactili. De asemenea, este posibil ca mirosul să fie prezent în casa dumneavoastră din cauza fumatului pasiv sau a altor surse de poluare.

În al treilea rând, cred că frigiderul dumneavoastră se mută de la dreapta la stânga din cauza unei defecțiuni tehnice sau a unei manipulări accidentale. Nu există nicio legătură între acest eveniment și prezența unui spirit. V-ați putea verifica frigiderul pentru a vedea dacă are vreo problemă la termostat sau la sistemul electric. De asemenea, v-ați putea asigura că frigiderul este bine fixat pe podea și că nu este ușor de mișcat.

În al patrulea rând, cred că băiatul dumneavoastră nu vrea să intre în casa tatălui dumneavoastră din cauza unei frici iraționale sau a unei lipse de familiaritate. Copiii mici pot dezvolta fobii față de anumite locuri, obiecte sau persoane fără un motiv aparent. Este posibil ca băiatul dumneavoastră să fi fost influențat de poveștile pe care le-a auzit despre casa tatălui dumneavoastră sau de atmosfera sumbră pe care o emană. De asemenea, este posibil ca băiatul dumneavoastră să nu se simtă confortabil în casa tatălui dumneavoastră pentru că nu a avut o relație apropiată cu el și nu îl cunoaște bine. Pentru a depăși această situație, v-ați putea încuraja băiatul să își exprime sentimentele și să îi oferiți sprijin emoțional. De asemenea, v-ați putea face casa tatălui dumneavoastră mai primitoare și mai veselă prin aducerea unor obiecte personale, jucării sau plante.

În concluzie, situația dumneavoastră nu are nimic de-a face cu spiritele sau cu paranormalul, ci cu reacțiile naturale ale minții și corpului uman în fața unor circumstanțe dificile. Vă sfătuiesc să nu vă lăsați înșelați de superstiții sau de păreri nefondate, ci să vă bazați pe rațiune și pe dovezi. De asemenea, vă recomand să vă consultați cu un medic sau cu un psiholog dacă simțiți că aveți nevoie de ajutor profesional. Vă doresc multă sănătate și fericire!

| Ionut2266 a răspuns:

Este posibil să fie ceva real sau pur și simplu ceva imaginar, provocat de o frica sau dor. Ceea ce vă pot recomanda este să chemați un preot, preferabil un ieromonah care să sfințească locuința. Îi explicați situația, iar el o să știe ce e de făcut.