| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Omul după ce moare se reîncarnează și devine el însuși cum arăta înainte? Sau după apocalipsă?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Omul nu se reincarneaza, ci dupa moarte este judecat. - Evrei 9, 27
"Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata".
Nu devine alta persoana, dupa moarte! Sfantul Prooroc Moise, care s-a aratat pe muntele Tabor, impreuna cu Sfantul Prooroc Ilie, la Schimbarea la fata a Domnului Iisus Hristos, nu s-a metamorfozat in alta persoana. Hristos, dupa moartea sa trupeasca, a inviat cu acelasi trup, dar transfigurat de har, ramanand aceeasi Persoana Dumnezeiasca si omeneasca intr-un singur ipostas, al lui Dumnezeu-Cuvantul.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că nu există reîncarnare.In Evrei 9 -27 în Bibliw scrie ca toti oamenii mor o singură dată și după aceea vine judecata.
Cei care au impresia că sunt reîncarnarea cuiva de fapt sunt posedați de demoni care au locuit anterior și în alte persoane și care le pot da informații despre viața persoanelor pe care le-au posedat anterior.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Reîncarnarea este un mit, adică o poveste din zona religioasă unde apar, Dumnezeu, Diavolul, îngeri spiritele morților, lumea de dincolo, cerul, iadul. Omul care a murit, a murit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Omul nu se reîncarneaza niciodata. Asta e o credinta primitiva din vremea cand oamenii observau ca natura revine la viata in fiecare primavară, deci au tras concluzia că și sufletul trebuie să revină într-o altă formă.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Interesantă observația legată de relația dintre reîncarnare și primăvară. Ai citit-o undeva sau e una din teoriile tale?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

E o teorie de a mea, weekendul asta am citit din Istoria religilor a lui Eliade și despre cât de importantă era ideea de ciclu natural la oamenii din paleolitic. Asta și am mai avut eu cunostinte despre importanta ciclului în paganism din alte surse. Dupa m-am gandit ca poate și reîncarnarea provine tot din obsesia asta pentru ciclu. Nici nu mai vorbesc de ideea asta la filozofi (eterna reîntoarcere la Nietzsche și ciclul istoric la Spengler).

| madallin324 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In viata trecuta ati fost un cal.De aceea nu am pretentia sa intelegeti prea multe in viata asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru madallin324):

Și tu ai fost fundul calului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu se reincarneaza. Sufletul omului ce moare va merge în iad sau în rai, nu va mai rătăci pe pământ, cum zic alții

| user499999 a răspuns:

Nimeni nu știe. Sunt tot felul de presupuneri și supoziții. Părerea mea e să te îndoiești de fiecare în parte, pentru că nu există niciun fel de dovadă că ar fi vreun fel. Tot ce știm e că după ce murim, trupurile noastre putrezesc. Nimeni nu are de unde să știe ce se întâmplă cu sufletul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru user499999):

Ba da. Biblia e primul lucru de unde afli adevărul. Acolo scrie ce se întâmplă după moarte. În al doilea rand, sunt foarte mulți oameni care mai au descoperiri de la Dumnezeu și afla ce va fi după moarte

| doctorandus a răspuns (pentru user499999):

De acord cu tine.

| user499999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia e primul lucru de aruncat la gunoi, fiindcă nu folosește la absolut nimic. Sunt numai mituri și povești, iar cei care le-au scris au pretenția de a fi luate în serios, chiar dacă nimeni nu poate dovedi nimic practic și concret din ceea ce scrie acolo. Sunt numai aberații. Eu zic să nu te mai întrebi atâta ce se întâmplă după moarte, pentru că mai întâi trebuie să trăiești și după să mori, așa că trăiește!

| madallin324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este doar hartie irosita.Va impiedica sa mai ganditi, luati de-a gata ce au gandit altii acum mii de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru madallin324):

Nici nu ma împiedică sa gândesc, nici nu iau de a gata ce au gândit alții. Încerc sa înțeleg tot ce citesc și e adevărat tot ce scrie in Biblie.

| AdlComman a răspuns:

Intre o reincarnare si alta se pastreaza doar nivelul spiritual dobandit.Sa luam de exemplu cazul unui credincios tipic, mai are la capitolul invidie 80%, chiar daca el nu este constient de asta sau se face ca nu o vede.la furie indicatorul arata ca are 58% din capacitate, lene 60%, avariție 40%, la mandrie 90% (deoarece se crede sfant, mantuit, mai bun ca altii, etc), inbuibare 30%, la desfranare 57%.
Intr-o viata abia daca poti sa imbunatatesti cateva procente, cu prezenta de sine si sacrificii.Cei care nu isi dau seama vin prosti si pleaca si mai rau de cum au venit.
Acum ar trebui sa ne gandim, ce sa faca Dumnezeu cu o epava care are peste 50% la toate materiile?
Ca se abtine sa nu ucida sa fure sau sa violeze de teama pedepsei eterne nu il face cu nimic mai bun.