| Hcatalin a întrebat:

Stie cineva daca in Ploiesti se fac cursuri de muzica psaltica?
Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum 4 ani si ceva m-am inscris la campul lung la seminarul teologic si am fost dat in practica la o biserica in constructie din pitesti orasul in care si locuiesc, acolo faceam si practica si lucram si la constructiia bisericii. iar cand se dadeau examene ma duceam si dadeam examenele. aveam scutire de la diriginte pentru ca eream singurul cantaret atunci la acea biserica. tin sa mentionez ca erea un paraclis de lemn innauntrul constructiei propriuzise si acolo faceam slujba (si practica) eu liniara dejea o stiam pentru ca dejea aveam o alta scoala de muzica terlìminata, si mi-a fost usor sa invat psaltica iar in timpul liber imi puneam muzica cu diferiti psalti si ascultam. asta te ajuta cel mai mult. sanatate si Doamne ajuta, spor in toate. daca ai nevoie sa te ajut cu ceva te astept.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Muzica psaltica nu se face nicaieri.Doar psalmica.

| Hcatalin explică (pentru harciog):

Confunzi psaltica ...cu psalmii care sunt cantari ale lui David.
Mersii oricum
Doamne Ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut prietene. nu te-am deranjat sa iti spun unde pentru ca nu sunt din Ploiesti si nu stiu. dar te-am deranjat ca sa te felicit pentru ca iti place muzica psaltica si ca te implici in a invatao. eu sunt cantaret bisericesc. si eu am invatat muzica psaltica. inainte trebuie sa cunosti bine liniara cu toate ornamentele sale si apoi treci la psaltica. eu cred ca mai frumoasa este psaltica decat linara. si este si mai bogata. intra la casa sufletului, unge raniile sale si apoi dupa ce a ingrijit bine sufletul iese de acolo si mai frumoasa. sa iti sporeasca Bunul Dumnezeu munca si sa fi sanatos.

| Hcatalin explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc foarte mult ca ma incurajezi.
Imi poti spune unde ai invatat muzica psaltica?
Doamne Ajuta!

| Hcatalin explică (pentru anonim_4396):

Am inteles.
Multumesc frumos si succes in continuare.
Sa ai sanatate, pace si bucurii.
Doamne Ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hcatalin):

Cu placere. noroc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hcatalin):

Cu placere. noroc si multumesc de funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hcatalin):

Cu placere. noroc si multumesc de funda

| Hcatalin explică (pentru anonim_4396):

Nphappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hcatalin):

Pai acum 4 ani si ceva m-am inscris la campul lung la seminarul teologic si am fost dat in practica la o biserica in constructie din pitesti orasul in care si locuiesc, acolo faceam si practica si lucram si la constructiia bisericii. iar cand se dadeau examene ma duceam si dadeam examenele. aveam scutire de la diriginte pentru ca eream singurul cantaret atunci la acea biserica. tin sa mentionez ca erea un paraclis de lemn innauntrul constructiei propriuzise si acolo faceam slujba (si practica) eu liniara dejea o stiam pentru ca dejea aveam o alta scoala de muzica terlìminata, si mi-a fost usor sa invat psaltica iar in timpul liber imi puneam muzica cu diferiti psalti si ascultam. asta te ajuta cel mai mult. sanatate si Doamne ajuta, spor in toate. daca ai nevoie sa te ajut cu ceva te astept.

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Nu cred ca se fac cursuri de muzica bizantina in Ploiesti dar iti recomand sa mergi la o biserica unde se canta psaltica (ex:biserica de langa CNMV - Mihai Viteazul)

| yanis10de10 a răspuns:

Da eu stiu ca se fac! funda te rog

| Hcatalin explică (pentru yanis10de10):

Daca stii, spune-mi unde se fac mai exact.