| Marialy a întrebat:

Buna ziua TPU! Ce inseamna a fii evreu? Dar ateu? In ce constau aceste doua religii? fundita pentru cel mai explicit raspuns!

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Evreii erau poporul ales de Dumnezeu, dar prin neascultarea lor, Dumnezeu a adus mantuirea neamurilor.Totusi sa nu uitam ca Domnul Isus este nascut din neamul lor.

| MMihai a răspuns:

Ateismul nu este o religie propriu zisă
Dacă ne gândim la ateismul de tip marxist -leninist îl putem asemăna cu o religie, cu panteon divinic vid == zero zeități bune & cu panteon malefic vid == zero zeități rele.

| MMihai a răspuns:

Dacă dai cu mausul unde este scris cu albastru o să îți apară niște pagini de site și vei citii de acolo.
Ca să nu îți copiez zeci de pagini ți-am dat legături la diverse siteuri.

| Jenn002 a răspuns:

Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei.
Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
Dat fiind că lipsa divinității ar goli de sens religia, dar nu neapărat, existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.

Evreu (învechit: israelit) este un termen care denumește, în limba română, adepții religiei iudaice sau mozaice și apartenenții la populația de bază a Israelului.
Potrivit mitologiei evreiești, din punct de vedere etnic, evreii sunt descendenți ai neamului care îi are printre strămoși pe patriarhul biblic Iacob, numit și Israel, fiul lui Isac, dar și fiii altor popoare care s-au convertit la iudaism și s-au alipit de poporul evreu. Etnia evreiască îi include astăzi atât pe „evreii practicanți", cei care respectă legile biblice și rabinice, cunoscute ca mițvot, cât și pe evreii ne-practicanți sau practicanți în parte ai cultului, pe evreii agnostici și atei, dar care se consideră evrei în sensul cultural sau național, fiind numiți „evrei laici".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul este non religie, nu este religie este non religie, om fara religie, care nu crede in nimic, evrei au acelasi biblie ca noi vezi vechiul testament, cel mai important la ei este pastele eliberarea de sub robia eiptenilor de catre moise, nu il recunoaste pe mesia al crestinilor pentru ca ei asteptau un lider care sa le faca stapani peste romanii, evrei au dat nastere la 3 mari religi,iudaismul,crestinismul, islamul = vechiul testament, doar crestini difera prin noul testament sper ca team lamurit, sa fi ateu inseamna sa fi om rational, fara nevoia unui zeu, in Romania inseamna sa fi numit satanist, pagan

| iulikka a răspuns:

Potrivit mitologiei evreiești, din punct de vedere etnic, evreii sunt descendenți ai neamului care îi are printre strămoși pe patriarhul biblic Iacob, numit și Israel, fiul lui Isac, dar și fiii altor popoare care s-au convertit la iudaism și s-au alipit de poporul evreu. Etnia evreiască îi include astăzi atât pe „evreii practicanți", cei care respectă legile biblice și rabinice, cunoscute ca mițvot, cât și pe evreii ne-practicanți sau practicanți în parte ai cultului, pe evreii agnostici și atei, dar care se consideră evrei în sensul cultural sau național, fiind numiți „evrei laici".

ateu-sa nu crezi un existenta lui Dumnezeu

| SummerR a răspuns:

Evrei nu cred ca Iisus a venit inca pe Pamant si ei inca il asteapta, deci religia lor e dupa "Vechiul testament". Ateii nu cred in nici-o religie.

| Scarecrow a răspuns:

A fi evreu inseamna a fi de religie Iudaica iar ateu inseamna sa nu aibe vre`o religie