| dawyhd a întrebat:

Vreau să vă întreb și eu, daca stie cineva: La biserica de ce se da de două ori bani? O dată vine cu tava la tine și o dată când te duci la miruit.Majoritatea da cate un leu. În total 2 lei.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Deoarece biserica e mai mult cu bunurile materiale pe care cică nu le susține iar după construiește catedrale de milioane de euro. Ipocrizie.

| SG1995 a răspuns:

Religia lui LaVey e un pamflet si e o reactie la catolicism, in realitate LaVey era ateu, desi aparent credea in existenta unor forte oculte.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Bun răspuns la întrebarea asta laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Eh, javra de telefon, voiam sa ii raspund aluia care a intrebat de LaVey.

| SG1995 a răspuns:

Pai eu n-am patit-o faza cu miruitul, in schimb se da bani pentru lumanari, pomelnic (cand dai la preot hartia aia scrisa cu numele rudelor/prieteniilor, vii si morti) si pomana, bani aia care merg in tava. Ce se intampla cu bani? Pai o parte merge la preot, cantori, vanzatori de lumanari si pentru persoana care asista slujba preotului, iar o parte merge mai sus in ierarhie de unde naiba stie ce se intampla cu ei.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica functioneaza doar pe bani.

| Mclaren12 a răspuns:

Întrebarea este: "De ce se dă doar de 2 ori?"
Biserica este o afacere, singurul răspuns pe care ți-l oferă la problemele tale existențiale este să crezi în zeul evreilor în continuare. Biserica și creștinismul nu te învață să scapi de depresie, nu te învață cum să ai o viață mai bună, nu te învață ce sunt alea "valori". O doctrină total nesănătoasă.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru căă, de ce nu? Cine unde slujeste acolo plăteste dar este important scopul donatiei.

| alex241 a răspuns:

La ortodoxi se pun bani, dar la greco-catolici doar daca vrei
nu esti obligat deloc

| dawyhd explică:

Sunt dezamăgit de răspunsuri. Asa ca nu dau funda nimanui.