| LordBolton a întrebat:

Bunul Dumnezeu a lasat un copil sa fie sfasiat de caini.ce divinitate buna si miloasa care lasa sa moara nevinovati nu e asa?

45 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Cineva trebuie sa moara ca altcineva sa supravietuiasca.

| Musique a răspuns:

O Doamne!
Hai, critică-l pe Dumnezeu că a murit un copil.
Mă duc să mă arunc în Mureș.Să-l critici și pestru asta.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu lasa anual 9 milioane sa moara de foame

| anonimg a răspuns:

Sa nu punem neglijenta si indiferenta oamenilor pe seama lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Cum o dai, oamenii sunt de vina. Daca nu dai mancare cainelui, esti rau, fara suflet, daca ii dai, iar esti rau. laughing Cica oamenii au lasat cainii in strada, daca era in padure si-l manca un lup, tot oamenii erau de vina, i-a pus dracu sa mearga pe acolo. Daca stai undeva aproape de munte si te mananca ursul, te-a pus dracu sa duci gunoiul la ora aia, sau sa stai acolo, s.a.m.d. laughing Oricum, e amuzant sa citesti raspunsurile crestinilor, mai bine isi taie degetele sau limba decat sa spuna ca dumnezeu e de vina pentru ceva neintervenind, si daca asta nu e vina, nu e vina nici oamenilor care doar asista la astfel de intamplari. A, stai, dracu e de vina pentru tot, doooh.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si cainii trebuiau sa se hraneasca cu ceva.
Lasand gluma la o parte,omul este vinovat,nu putem arunca vina pe o Divinitate. Poti gandi si pozitiv. Dumnezeu a luat un copil la el, in rai, unde va avea fericire eterna. Daca statea pe pamant, cu siguranta facea pacate, astfel drumul catre necuratul era mai aproape.

| Kalla a răspuns:

Da tu ce ai facut cand copiii erau sfasiati ha? la fiecare trei secunde moare un copil, de obicei de foame.Tu de ce nu faci nimi? Daca nu crezi in Dumnezeu fa tu ceva pentru lumea asta in loc sa arati cu degetul.

| LordBolton explică (pentru Kalla):

"Da tu ce ai facut cand copiii erau sfasiati ha?"

eu nu puteam sa omor cainii pentru ca imi sareau in cap idioti de la protectia animalelor.

| Kalla a răspuns (pentru LordBolton):

Imbecil
Copii mor si tie iti este frica de cea ce spun niste nimicuri care spun ca apara animalele.E asa greu sa arunci o piatra in niste puricosi de caini? Suntem in Romania.Aici nimanui nu-i pasa de caini.

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Te-ai batut vreodata cu un caine, ala intr-o secunda sare pe tine si-ti rupe laringele, gandeste cand spui ceva nu mai fi asa o idioata.

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Esti tu idiot ca nu stii sa citesti. Vorbesc despre cazul in care ai vedea un copil sfasiat de un caine nu daca te sfasie pe tine! Ai sta de geaba daca un copil este omorat de un caine in fata ta?

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Desigur ca a-si sta degeaba, daca ar fi sa-mi pun o dorinta aia ar fi ca toti cainii sa-i sfasie si sa se infrupte din carnea tuturor oamenilor, pana acestia vor disparea. Pentru ca aceasta dorinta sa fie indeplinita, m-asi sacrifica eu insumi, fiind mancat de cainele meu. El este singurul pentru care nu simt sentimente de ura, ci doar de iubire.

| LordBolton explică (pentru Scarbo):

Cat timp exista astfel de imbecili iubitori de animale nu vom putea face nimic.

| Scarbo a răspuns (pentru LordBolton):

Iubesc doar cainii, nu toate animalele.

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Deci ai da niste persoane inocente la javre...esti nebun, serios ai probleme serioase du-te la un psihiatru, nu stiu dar esti fara sperante.Tu crezi ca un animal care omoara iubeste? Un animal care iubeste este la fel ca si Gandhi adica pacifist.Cine iubeste nu omoara.

| LordBolton explică (pentru Scarbo):

Asa se autointituleaza ei, insa tot nu pricep cum poti sa iubesti mai mult un caine decat un om?

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Serios? HHAHAHa! Sunt o gramada de cazuri in care oamenii au omorat din iubire.

| Scarbo a răspuns (pentru LordBolton):

Nici eu nu pot pricepe cum poti iubi asa niste specimene scarboase, de-mi vine greata mereu cand ma uit la aspectul rasei umane.

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Dar aia era dragoste, esti un zoofil cumva? Cand o sa ai copii si o sa intalnesti persoana cu care ai vrea sa-ti traiesti restul vietii o sa schimbi idea.Te-ai uitat si tu la haciko si acum urasti oamenii.Esti un generalizator, nu suntem toti rai ca tine. Spui ca urasti oamenii care omoara dar ai vrea sa ne omori pe toti sapte miliarde.Xu asta dovedesti ca esti mai rau decat toti la olalta.

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

"Hachiko"? Se poate spune ca sunt zoofil, nu mi-e rusine de asta, imi plac unele parti ale cainilor, si mi se par ca arata mai bine ca si oamenii.

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Esti un ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a lasat? dar parintii acelui copil ce au facut? unde erau? cine spune ca acel copil nu a provocat cainii aruncand cu pietre? si tu poti fi m, mancat de caini daca esti bleg, si nu e nimeni pe aproape.ce divinitate miloasa? ce om bun esti tu cand e vorba de altii.ia si omoara tu cainii si odraslelor tale le povestesti despre cel mai bun prieten al omului, care a fost parasit si lasat pe strazi dar nici acolo nu era lasat in pace.si eventual ii arati o poza; acesta era un catel.

| LordBolton explică (pentru anonim_4396):

"dar parintii acelui copil ce au facut?" era cu bunica sa batrana

1. daca fraierii nu i-ar hrani... cand o sa mearga pe strada pe strada fara mancare respectiva persoana va fi mancata
2.un exemplu: eu mergeam pe drumul spre scoala si fara sa fac nimic dupa mine se tineau 3-5 caini schimb directia tot dupa mine vin si se uita la mine si incep sa ma inconjoare... ei bine m-am urcat pe o masina laughing si am coborat numai cand au plecat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordBolton):

Uuuuuu.asaaaa eeee.sant peste tot.ne urmaresc.ne inconjoaraaaaa.nui nimic, mai ptotagoniste.stii ca rujutile cele mai lucioase se fac din untura de catel? si cele mai fine manusi de dama se fac din chelea lor? sa vezi eleganta de acum. noi la servici avem foarte multi.si ecarisajul nu are acces pe [latforma fiindca e a patronului.se inmultesc ca la ei acasa.nu puteti voi omora, cati putem noi creste.si astia nu papa numai copii.le plac mai ales bunicile ca sant batrane si au oasele mai tari.hi-hi-hi.cum sa nu manance daca la noi in Galati la schitalul judetean sant o gramada care stau la poarta spitalului si urla cand vin salvarile cu sirenele? se hranesc cu ce amputeaza doctorii de la pacienti.sant invatati cu carnea de om.

| LordBolton explică (pentru anonim_4396):

"Uuuuuu.asaaaa eeee.sant peste tot.ne urmaresc.ne inconjoaraaaaa.nui nimic, mai ptotagoniste.stii ca rujutile cele mai lucioase se fac din untura de catel?"

(inca incerc sa imi dau seama ce ai scris r.i.p lb romana)

exagerezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordBolton):

Pot a-ti traduce scrisul meu, ca tastatura mea nu cunoaste bine limba romana, e mai batrana de.Cand s-a nascut ea ereau doi oameni pi pamant.era vorba dispri ruj.rujul di dat pi bot.

| LordBolton explică (pentru anonim_4396):

? incep sa cred ca vi din Moldova laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordBolton):

Aha.deacolo de undi li=o aratat stefan shel mari ostenilor lui radicand in sus o mana cu sheva; BISCUITI ostenii mei.iar ei di colo; biscuim. maria-ta.

| LordBolton explică (pentru anonim_4396):

Inceteaza pana nu vorbesc in araba.

Suleyman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara asta chiar are probleme serioase.

| BlackSulphur a răspuns:

Daca lumea este "miloasa" si lipsita de pacate si vrea sa salveze orice forma de viata, ce sa-i faci! Trebuie sa murim ca sa ne dam seama ca traim in PROSTIE! Shame on you, humanity.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu putem noi judeca ce judecă Dumnezeu. Să-ți atrag totuși atenția asupra unui fapt. În București câinii maidanezi trebuiau sterilizați, această sterilizare este foarte scumpă, întrucât nu implică doar costul procesului, ci și costul de întreținere al administrației care a preluat proiectul. Din banii alocați pentru asociației, s-au folosit, legal, pentru plata facturilor companiei, dar banii pentru sterilizarea în cauză au dispărut misterios, în unele cazuri, câinii marcați ca fiind sterilizați erau doar marcați. Mai pe scurt, s-a furat la greu... În fine, ideea este că Judecățile lui Dumnezeu sunt pe-atât de neștiute pe cât sunt de drepte.

| LordBolton explică (pentru AlexeHellsing):

Nu trebuie sterilizati, ei vor mai traii 5 poate 10 ani si vor mai musca

| AlexeHellsing a răspuns (pentru LordBolton):

Fără sterilizare aceștia ar mai fi făcut pui, și astfel din 5-10 ani de mușcături am fi avut cazuri de atacuri ale câinilor veșnic. Poate moartea lui Ionuț va însemna sfârșitul acestor atacuri... Oare câți oameni n-ar fi fost mușcați de câinii aceștia sălbatici dacă n-ar fi existat persoanele care le-au ținut apărarea sau din oamenii care le ține-au apărarea au căutat să facă profit. Dar cum am mai spus, nu vom înțelege pentru ce Dumnezeu a Judecat aceasta cu Ionuț.

| LordBolton explică (pentru AlexeHellsing):

Raspunsul la aceasta problema este desigur eutanasierea, daca in termen de 7 zile nu ii adopta nimeni, ii eutanasiem simplu.

| Mikhtarian a răspuns:

Poate sa fie luata ca o lectie.
Doar gandindu-ma cum a murit acel copil, stau si ma intreb, cam cat de greu a fost pentru el.

| RaduMD a răspuns:

De la Cadere incoace, toti oamenii, fara exceptie, sunt supusi legii mortii. Dumnezeu Insusi, facandu-se om si asumandu-si pe deplin natura umana, a cunoscut moartea. O moarte teribila, cu toate ca era nevinovat.

Oamenii care mor sunt de doua feluri: dreptii si pacatosii. Asa va fi in lume pana la sfarsit: graul va fi amestecat cu neghina. Altfel spus, mor oameni fara pacate, ca si cei cu pacate.

Dupa aceste constatari care tin de evidenta, sa observam ca un copil de 4 ani (botezat) este, prin definitie, un om fara pacate. Copilul Ionut se afla, cu certitudinea absoluta pe care numai credinta o ofera, intre dreptii placuti lui Dumnezeu, bucurandu-se impreuna cu toti acestia.

Acuma, de ce a permis Dumnezeu ca Ionut sa fie omorat de jivine aflate in semi-salbaticie la 4 ani si nu mai tarziu? Nu stim. Nu avem cum sa stim. Iar unul dintre motivele pentru care nu stim e acela ca nu putem vedea, asa cum numai Domnul poate, ce parcurs ar fi luat viata lui daca Domnul nu l-ar fi chemat la El la 4 ani.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

``Bunul Dumnezeu`` nu e Superman fara suparare, nu sunt satanista nici anti-D-zeu. Astea sunt legile naturii!

| M600 a răspuns:

Ateii se lupta sa demonstreze lumii ca Dumnezeu nu exista, iar cand se intampla ceva rau dau vina pe El.
Ratiune sau altceva?
rolling on the floor

| Iulia1828 a răspuns:

Nu e asa. Pentru ca nu Dumnezeu a lasat cainii pe strada. Noi suntem devina cu tot ce s-a intamplat. Pentru ca le-am dat sa manance. Unui copil sarac nu ii dam sa manance dar unui caine ii dam. Chiar daca copilul dupa ce ii dam ceva de maincare nu da din coada, insa el iti multumeste si are lacrimi in ochi. Insa cainii sunt buni pe moment si a doua daca nu ii mai dai te sfasie. Dumnezeu a creat numai lucrurile bune cele rele sunt create de noi oamenii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Iulia1828):

Daca eu am pistol si nu am grija de el, si un prieten il inprumuta si omoarape cineva, eu sunt tras la raspundere, asa ca nu mai cauta scuze pentru divinitatea ta patetica, cum sa zici ca vina este a omului? pai si atunci care este rolul lui dumnezeu in versiunea crestinilor? face si el ceva pentru rugacinile crestinilor?

| andreiush25 a răspuns (pentru Iulia1828):

Si Dumnezeu daca este atotputernic ...trebuia sa stie ca noi o sa cream lucruri rele...cum de ne lasa? Cum de ne-a mai creat daca stia ca o sa facem aceste lucruri? Bullshit.

| heyromania a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dupa cum bine stii cainele apartinea unei organizatii! Deci lasa chestiile astea "divinitatea ta patetica" ca tot omul e de vina!

| mODIN a răspuns (pentru Iulia1828):

El este atot puternic, putea sa-l ajute, deci e vina lui

| Iulia1828 a răspuns:

El ne-a creat in speranta ca vom fi buni. Insa dupa ce Adam cu Eva l-au ascultat pe sarpe si au mancat din acel pom Dumnezeu a mai incercat de cateva ori sa ne aduca pe calea cea buna ne-a lasat sa ne descurcam singuri sa alegem intre bine si rau. Repet El a incercat de multe ori sa ne aduca pe drumul cel bun dar noi cum suntem incapatanati nu L-am ascultat. Dumnezeu nu are nici o vina ca, cainii au fost lasati pe strada si mai mult acolo unde a intrat baietelul acela trebuia sa fie ingradit PESTE TOT insa intr-o parte era deschis sa spun asa. Va intreb : Trebuia sa vina Dumnezeu sa ingradeasca tot terenul sau omul trebuia sa faca asta?