| Wehrmacht a întrebat:

Mah...se spune ca dumnezeu e iertator, detesta raul...Deci,cand ne vede ca ne impuscam si macelarim ca nebunii sau ca incepem un razboi si mor mii de oameni chiar si nevinovati si distrugem planeta asta, De ce nu vine sa ne dea 2 palme si sa ne zica:Ma berleuzilor opritiva! De ce lasa mii de oameni sa moara degeaba?

Răspuns Câştigător
| 19marian60 a răspuns:

Koko14,in orice razboi mor "NEVINOVATII".Cei care sunt raspunzatori stau in palate si dupa razboi ei sunt mai bogati si luptatorii mai putini in ambele tabere! crezi sau nu, asa e!

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este plin de bunatate si indurare, dar este si un foc mistuitor.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

| MMihai a răspuns:

Se pare că nu îl pasionează teribil, o asemenea problematică, fiind un Dumnezeu al Universului și nu doar / numai al planetei Pământ.
La nivel de Univers planeta asta, nu este mare lucru.

| Ecea a răspuns:

Pentru ca nu exista?

| miradoniz a răspuns:

Unii se roagă pentru dreptate, alții pentru mântuirehee hee cei mai umili dintre oameni sunt cei mai mândri în fața lui Dumnezeu:ei au orgoliul de a crede că rugăciunile lor sunt necesare pentru a păstra lumea de la distrugere.Contemplativii au spus în mai multe feluri ceea ce sfântul Siluan a exprimat așa:"Călugărul se roagă cu lacrimi(de sânge)pentru întreaga lume-aceasta este ocupația lui principală.Ce îl împinge a se ruga și a plânge? Iisus Hristos,prin Duhul Sfânt îi dă să simtă dragoste și anxietate continuă pentru lume(...)Sufletul care se roagă pentru lume știe cât suferă și care sunt nevoile oamenilor, mai bine decât citind ziarele(...)Lumea rezistă datorită rugăciunii. Dacă s-ar opri, lumea ar peri.Mari nenorociri și distrugerea universului va avea loc când nu se va mai ruga nimeni."

| Wehrmacht explică:

Sincer,la judecata de apoi e prea tarziu pentru multi oameni care mor nevinovati.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Dracii au si ei nevoie de combustibili nu? :)) Treburi din astea auzeam de pe la raposatul George Carlin: http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

| cristinacrissss a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne lasa sa ne alegem propia cale. Daca tu vrei sa furi atunci fura, daca tu vrei sa ucizi atunci ucide dar tot tu suporti consecintele cand vei muri.

Dumnezeu iarta pe cei carora le pare rau cu adevarat. El nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.

nony
| nony a răspuns:

Pai asta ar mai lipsi, sa vina Dumnezeu si sa dea palme descreieratilor. Spor la killarit, loco moco laughing

| jadir a răspuns:

Suntem fiinte care gandim deci prin urmare stim sa facem diferenta intre bine si rau,unii aleg sa faca rau pentru bani, putere pe cand altii lupta pentru o cauza buna.D-zeu este doar un arbitru liber profesionist care doar face diferenta, insa noi cu totii suntem responsabili pentru faptele noastre si fiecare vom plati pentru ele.

| ThePoet a răspuns:

Pentru ca se zice ca toti vom raspunde pentru faptele noastre la judecata de apoi.

| micutsa19 a răspuns:

Este o vorba: "D-zeu iti da dar nu iti baga si in traista" el ne'a sadit in inimi pacea si in minte buna purtare tot el ne'a dat si dreptul sa alegem intre bine si rau... daca oamenii aleg sa fie de partea raului asta e alegerea lor...

| Thandi a răspuns:

Pentru ca pe pamant esti liber sa alegi si totusi El este pe pamant si iti da acele 2 palme, daca te uiti in jur...Sunt doar pentru cine are ochi sa le vada

| kolcov a răspuns:

Sa stii ca nu suntem in masura sa spunem ca acei oameni chiar mor degeaba.Cum spune si kaleidoscope toti raspundem pentru faptele noastre.

| 19marian60 a răspuns (pentru kolcov):

Koko14,in orice razboi mor "NEVINOVATII".Cei care sunt raspunzatori stau in palate si dupa razboi ei sunt mai bogati si luptatorii mai putini in ambele tabere! crezi sau nu, asa e!

| Stein a răspuns:

Voi chiar credeti in dumnezeu...acum serios