| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa nu ziceti ca ma iau de zeul vostru o sa pun o intrebare foarte simpla. De data asta nu aveti de ce sa plangeti, nu va pun in dificultate cu nimic (aproape). Vreau doar sa vad cati stiti ce inseamna "zeu / zei".

Deci... ce inseamna "zeu / zei" si ce intelegeti voi prin "zeu / zei"?

28 răspunsuri:
| MisFit20 a răspuns:

Fiinte mitologice, gresesc?

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca idol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că m-am prins de subtilitate laughing
Îi las pe ceilalți să răspundă și să văd dacă m-am înșelat sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poti sa raspunzi si tu.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Zeu inseamna Divinitate păgână, idol.
Deosebiea intr-e un zeu si adevaratul Dumnezeu, cel care a facut totul inclusiv si pe tine, este ca este o divinitate reala, atotputernica, care la momentul potrivit va distruge pe toti cei rai inclusiv pe atei.
Ier. 25:33: „Cei ucişi de Dumnezeu vor fi în ziua aceea de la un capăt al pământului până la celălalt".
Rev. 21:8: „Dar cei laşi, cei necredincioşi, cei dezgustători în murdăria lor, ucigaşii şi fornicatorii, cei care practică spiritismul, idolatrii şi toţi mincinoşii îşi vor avea partea în lacul care arde cu foc şi sulf. Aceasta înseamnă moartea a doua".
Interesant ca aici in verset apare si expresia "necredinciosi"...iar moartea a doua inseamna moarte pentru totdeauna

| BlackSulphur a răspuns:

Entitate net superioara omului, insa nu necesar atotputernica, omniscienta etc.

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Toate sufletele să stea liniştite! happy
Nu moare nici un suflet! Cuvinte precum "viaţă", "moarte", "lumină", "frate", etc, sunt cuvintele cu cea mai bogată sferă de SENSURI DIFERITE!

Sunt în Scriptură şi locuri în care NU este folosit sensul de bază ci unul din cele METAFORICE. Scriptura e arhicondensată în metafore... thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În timpul vieţii, "moarte spirituală" este întâlnită în Scriptură şi înseamnă "stare de păcat" (metaforic), tendinţa spre compromitere, direcţia greşită, riscul pierderii mântuirii, "predicţia" pierderii mântuirii, cu şanse totuşi de îndreptare...

Spre deosebire de moartea fizică, biologică, "moartea spirituală" înseamnă COMPROMITERE (pierdere) definitivă, pierderea mântuirii şi a şanselor de a mai contribui la mântuire, omul nemaifiind întreg, trup şi suflet.

Perioada formării sau a edificării sale spre bine sau spre rău fiind finalizată!
Omul se cantonează într-o anumită filieră a gândirii, din care nu-l mai scoarte nimeni. sad

| usuk a răspuns:

Entitate cu puteri miraculoase foarte apropriate de domeniul fantasticului.ok, chiar sunt de domeniul fantasticului; si multe alte insusiri mult superioare noua muritorilor de rand

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite ce vreau și voiam să răspund:
Iau definițiile din dex.
1. ZEU2, zei, s. m. Divinitate păgână; idol. - asta e interesant pentru că Dumnezeu are în componența sa „zeu".
2. ZEU2, ♦ Fig. Om cu însușiri fizice și morale excepționale. - figurat sau nu, arată că Dumnezeu e cât se poate de uman deși ar părea transcedent.
3. ZEU s. (BIS.) divinitate, Dumnezeu, idol, zeitate, (înv.) bolovan, boz, chip, făptură, simulacru, zân. (Anticii se închinau la ~i.) - e deja amuzant că sunt puse împreună. Nici nu comentez.
4. zeu m. 1. (rar) Dumnezeu: Hristos, zeul credinței, ieșit-au din mormânt AL.; 2. divinitate păgână, idol (sens particular limbei moderne); 3. fig. om de o mare superioritate: zeul poeziei. [Lat. DEUS; vechiu românește indiferent dumnezău și zău (sens conservat și în exclamațiunea omonimă)].
Zeu, Dumnezeu... un zeu printre zei, adică. Așa cum unii zic că doar Dumnezeu cel adevărat, așa pot spune și eu despre Zeus sau despre Flying Spaghetti Monster.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca ai vrut sa imi dai definitia din dex si vad ca majoritatea inteleg exact acelasi lucru prin "zeu". Acele definitii sunt eronate si sunt dispus sa pariez ca au fost scrise de crestini.

Astept persoana care o sa ofere o definitie (cat de cat) corecta.

"Dumnezeu are în componența sa „zeu". "... si Zeus are in componenta sa "zeu" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

„"Dumnezeu are în componența sa „zeu". "... si Zeus are in componenta sa "zeu"" - păi ai înțeles unde bat?
Dacă Zeus e un idol, de ce Dumnezeu ar fi cel adevărat?
Și din ce motive nu îți par corecte? Adică... mi-ai citit explicațiile de după definiții? Să știu dacă suntem pe aceeași lungime de undă.
Un zeu, pentru mine, ar fi ceva transcedent și atât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Aveam un comentariu plin de înjurături. Mă abțin că nu vreau să dau un exemplu prost.
Măi... chestie. Sunt agnostică... atee agnostică. Citește-n pana mea comentariile de după explicații. Sau ești atât de redus mintal de nu le înțelegi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Păi tu ești singurul redus. Adică sunt de sex feminin.
Ia și cercetează că nu mori.
Uite o întrebare mai veche: http://www.tpu.ro/......nizata-si/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
Ateismul gnostic este cel care crede că nu și nu, exclude orice posibilitate că o zeitate ar exista, în orice caz posibil.
Aia e diferența.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Cred că e ceva valid în răspunsul tău.
Dar nu găsesc acel lucru.

Bun, deci e o greșeală de sens mai mult.
În sensul folosit de mine este corect „atee". Ateu este un om.
Ateist este ceva ce ține de un concept, de stil.

La fel ca „român" versus „românesc".
Imposibil să nu știi diferența dintre ele. Spui despre un lucru că este românesc, despre naționalitatea unui om română.

Uite. Agnosticii cred că existența lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată.
Ateii agnostici nu cred în Dumnezeu tocmai din cauză că nu există vreun argument, dar nu neagă existența lui în alte condiții, adică nu știm exact.
Liber cugetători.
Ateul gnostic... e cel care spune NU la absolut orice.
Uite un grafic care să te ajute: http://i.imgur.com/kk7YiER.jpg

Numai superioritate ai în cap. Vai de vai.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

„agnostic este cel care nu este sigur, ateu este cel care este sigur" - asta e cea mai simplă caracterizare, doar că există și combinații pentru că oamenii-s diferiți și tiparele nu-s fixe.
Nu numai că te crezi superior, dar mai ești și închis.
Dacă m-ai pune să caut în dex, ei bine, e ca și când aș căuta expresia „a-ți băga picioarele". Nu ai cum să îți bagi picioarele-n ceva, ci doar să nu dai importanță, că nu poți să introduci ceva concret într-un fapt care nu e fizic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

O folosesc și eu.
Și facem combinațiile pentru că există în funcție de ceea ce credem.
Dacă zici că o folosești, atunci dovedește că o faci.
De ce nu ar exista? Sunt mai multe filosofii. Ai de unde alege și de unde dezvolta. Nu suntem fixiști, acceptăm și mai multe variante.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Logică nu ai tu, la noi este absența religiei, dar pe lângă asta se adaugă niște convingeri adiționale, un fel de explicație.
Divinitatea, fiind interpretabilă, normal că va găsi multe variante de a răspunde, inclusiv negativ. Avem imaginație.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Păi nu există.
Da, știu ce zici: dacă ești ateu, trebuie să fii total indiferent și că oarecum cercetăm nimicul.
Mă interesează subiectul din motive personale, constrângeri.
Cu toate astea, dacă tot spui că asemeni convingerile mele creștinismului, cred că în toate cazurile trebuie să îți pui întrebări. Și poți să ai și alte păreri. Zici că nu credem în divinitate. Nu credem, dar suntem deschiși și nu știm de fapt, dar după dovezile de până acum, preferăm să spunem că nu.
Și poți să elaborezi și alte teorii. Nu doar una fixă „nu există și punct.". Pentru mine nu există „și punct".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gorlan):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Agnostic_atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Agnostic_theism
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism
http://en.wikipedia.org/wiki/Agnostic

"nu exista atee"... WTF?

Bai "superiorule"... atat "ateu / atee" cat si "ateist / ateista" sunt versiuni CORECTE la fel cum este si cu "isus cristos vs iisus christos vs isus hristos" etc. Intelegi? Superiorule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă citești toată discuția, poți trage concluzia că el vrea ca lucrurile să fie fixe. Că, dacă nu crezi, nu crezi și ăla e sfârșitul opiniei tale, dar de ce? Nu ai voie să îți pui întrebări? Să ai imaginație?
O analogie pe care o consider potrivită ar fi următoarea: există trei culori primare: roșu, galben, albastru. Așa consideră el acele tipare aduse de mine-n discuție.
E aberant, ca și când ar spune că nu există combinații, cum e portocaliu, verde, violet, el neagă existența lor.