| ErrorFound a întrebat:

Intrebare pentru toti credinciosii(indiferent de "rasa" voastra):
De unde stiti ca Zeul vostru este cel adevarat?
Daca se va dovedi maine ca altul decat cel al vostru este cel real?

Poate Zeul MuciInCeai ne conduce pe toti...

57 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Creatorul universului este unul si același, indiferent de conceptul pe care credinciosii sau necredinciosii il au despre El.

| ErrorFound explică (pentru Angel0):

Deci crestinii, islamicii, hindusii, budistii si restul credinciosilor slujesc aceeasi fiinta superiara. Incearca sa-i spui asta unui islamic...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Angel0):

De unde stii ca cineva a creat universul, daca era ceva sau altceva...

| ErrorFound explică (pentru Buresbista123):

Am pus o intrebare credinciosilor. Ei slujesc pe cineva, nu ceva.
Desi stiu sigur ca CEVA a creat universul.

| Angel0 a răspuns (pentru ErrorFound):

Musulmanii stiu acest lucru.Este scris chiar si in Coran.
Pe la noi mai găsești cate unul care inca nu a auzit de religiile avraamice, dar sunt putini.

| ErrorFound explică (pentru Angel0):

Aha, multumesc de explicatie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca eu l-am ales, si am deplina incredere in deciziile proprii.

| ErrorFound explică (pentru OOOLEOOO):

Nu cumva Maica-ta si taica-tu l-au ales pentru tine?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu cred ca Mama si Tata ar fi vrut sa fiu adept al Rastafarienizmului

| ErrorFound explică (pentru OOOLEOOO):

Interesanta cultura dar se intelegea alt ceva din raspunsul tau...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ErrorFound):

Receptionam doar un 50% din mesajul primit, de asta uneori apar neintelegeri si certuri.
Cat despre discutiile virtuale dupa parerea mea intelegem doar 10%

Pentru a remedia aceasta problema in comunicarea folosim ascultarea activa.
Exemplu:

Vrei sa spui ca dupa raspunsul meu nu as parea un Rasta?

| ErrorFound explică (pentru OOOLEOOO):

Doar dupa imaginea de profil...Dar acest cult este asa de impletit in muzica regae incat se creaza confuzie foarte usor.

| Alphawolf a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"Nu cred ca Mama si Tata ar fi vrut sa fiu adept al Rastafarienizmului"

Adevarat. Insa caracterul tau, modul de-a gandi este(in special) meritul parintilor tai. Alegerea ta este in modul tau de a fi si a gandi.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ErrorFound):

Imaginea de pe profil simbolizeaza o imagine a imparatului Ras Tafari.
Vestimentatia este cea din ziua incoronari sale sub numele de Haile Selassie Rege al Regilor.
Lei reprezinta simbolul puteri sale precum cele mai des intalnite animale in palatul sau.

| robby212 a răspuns:

Hristos S-a Inaltat!

De unde stiu ca Dumnezeu exista?(El nu este zeu, este Dumnezeu, Unul si Adevarat)
Pentru ca, chiar daca eu credeam dinainte, mi-a fost dovedita existenta Lui!

| ErrorFound explică (pentru robby212):

Tot ce ai facut tu acolo a fost sa adaugi Doamne si prin compunere cu alaturare fara blanc ai creat cuvantul Dumnezeu...In cel mai complex caz, Dumnezeu este de 3 ori femeie...

Ti-a fost dovedita existenta lui. La fel ti-a fost dovedita si crearea universului prin BigBang, si Principiul Cauzei si Efectului...care se bat cap in cap de cateva sute de ani dar acum fiecare crede ce vrea...

| Mădă0611 a răspuns:

Cand e vorba de credinta, rar spre niciodata va fi demonstrata a fi falsa, mai ales cand ai nevoie disperata de ce iti ofera.
Orice zeu in care crezi e real, pentru ca fiecare om isi foloseste autosugestia si o confunda cu zeul venerat, astfel el devine adevarat, singurul adevar.

| lpavel a răspuns:

Iar cu convingerile tale? Ceva sau cineva nu te lasa in pace...
Zeii NU exista!
Insa D-zeu DA! EL este unul si singurul, nu are cum sa se dovedeasca de existenta unor zei!
Asta e un fapt dovedit de mii de ani!
Binenteles crede cine vrea, nimeni nu e obligat sa creada in EL, dar totusi cei care vor crede vor fi fericiti in viata de apoi, cei ce nu cred, vor avea parte de cel care te indeamna pe tine sa spui asemenea prostii! big grin

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

Am folosit termenul de Zeu datorita faptului ca ceream parerea oricarui tip de credincios:Crestin, islamic, hindus...
Din nou tu si convingerile tale, daca Dumnezeul tau exista, de ce imi spui mie si nu iti tii parerea pentru tine? Ce este dovedit de mii de ani?
Spune mai bine ca de doar 200 de ani am inceput sa ne trezim la realitate...

| Buresbista123 a răspuns (pentru lpavel):

' nu are cum sa se dovedeasca de existenta unor zei!
Asta e un fapt dovedit de mii de ani! '
Sunt curios oare de ce nu se poate dovedi? si de ce crezi ca existenta zeului tau va fi dovedita vreodata?-)))

| ErrorFound explică (pentru Buresbista123):

Muci In Ceai era o gluma sau o sugestie prin absurd conform careia oamenii inca n-au descoperit adevaratul zeu(daca o exista, tu-i mama lui...)

| lpavel a răspuns (pentru Buresbista123):

Mai, prietenul lui Traian, eu nu am zis de nici un zeu! Sau poate tu crezi ca zeu si D-zeu e acelasi? Total gresit!
Apoi am mai spus ca existenta Lui D-zeu e dovedita (ex.Biblia) NU a unor zei...

| lpavel a răspuns (pentru ErrorFound):

Iti spun tie pentru ca te stiu! Mereu pui intrebari pe tema asta! Asa cum am mai spus, pe tine nu te lasa cineva sau ceva in pace...

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

Tu mergi pe conceptia: aaaa unu de acum 2000 de ani a spus ca-i asa, atunci hai sa fie asa, de ce sa ne mai ostenim ca sa vedem daca chiar e asa cum a zis?
In fond sunt doar o oita...

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

Prostia omenseasca(a altora) si dorinta de a va da palme....Am ghicit? big grin

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

De unde ma stii tu ma? Ce culoare au ochii mei?big grin

| lpavel a răspuns (pentru ErrorFound):

Am zis ca te stiu dupa intrebari...( in caz ca nu vezi ) Si Da sunt o oita ascultatoare, decat sa risc sa ajung in chinuri groaznice, caci toti cei care nu cred vor avea parte de ele...

| Disharmony a răspuns (pentru lpavel):

>Zeii NU exista!
http://i.imgur.com/Hqv8MYa.png

Just sayin'...

| lpavel a răspuns (pentru Disharmony):

Tu lasa ce traduc tampitii aia! Daca ai fi credincios ai sti ca D-zeu interzice sa fie chemat asa! Spune asta in biblie, rugaciuni etc!

| Buresbista123 a răspuns (pentru lpavel):

Cum e dovedit un lucru pentru ca el este scris intr o carte? sunt si eu curios? zana maseluta inseamna ca exista dupa teoria ta
DZ sau Alah sau RA sau Zeus etc toti astia sunt zei la rang de divin de absolut nu conteaza cum le spui...

| M25M a răspuns (pentru lpavel):

Este dovedit ca zeii nu exista insa Dumnezeu, care este zeu exista...
Timp de 3000 indienii cred in zeitatile lor pentru ei, Dumnezeul vostru nu exista. Dar ei se inseala pentru ca tu ai dreptate...

| Nucreeed a răspuns (pentru lpavel):

"Si Da sunt o oita ascultatoare, decat sa risc sa ajung in chinuri groaznice, caci toti cei care nu cred vor avea parte de ele... "
HOLY ****** ****! Cu asta le'ai zis pe toate!rolling on the floor)
Cum ma sa zici asa ceva? Cat de egoist sa fii?rolling on the floor Gandeste'te ce parere are zeu' tau despre tine auzind chestiile asteahappy....Este ca si cum profiti de el.Crezi in el doar pentru ca sa-ti fie tie bine in final.rolling on the floor Dupa spusele tale nu ti'as da mai mult de 12 ani...sad Poate o sa mai cresti si tu si'o sa-ti dai seama cat de penibil esti.

| Dandanache a răspuns (pentru lpavel):

Ca de la crestin la crestin: la cat de putine stii, impertinenta nu te ajuta. Lasi impresia ca esti un tantalau nesimtit.

| ErrorFound explică (pentru M25M):

Te contrazici singur fratele meu...
De unde stii ca Dumezeu este mai real decat Brahman? Doar fiindca asa a scris intr-o carte pe care un om i-a varat-o sub nas stra-stra-stra-stra bunicului tau?

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

Frate, cum poti sa zici asa ceva? Tu chiar te consideri o oita?straight face In cazul asta nu mai avem ce discuta...

| M25M a răspuns (pentru ErrorFound):

Scoteam in evidenta "logica" lui Ipavel...

| ErrorFound explică (pentru M25M):

Da, scuze sunt obisnuit sa citesc mesajul si sa nu ma uit cui ii este adresat.

| M25M a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu-i nimic.

| Essencest11 a răspuns (pentru lpavel):

Stii la inceputul bibliei se spune ceva de ''Elohim'' ce reprezentau 4 zei, dar elohim a fost inlocuit cu un singur zeu si anume D-zeu. Deci daca tu spui ca zeii nu exista inseamna ca nici d-zeul tau nu exista! Care e logica?

| lpavel a răspuns (pentru Nucreeed):

Isus a zis : Daca nu vei fi asemenea unui copil nu vei avea parte de imparatia Cerurilor!
Nu profit de D-zeu (pentru ca nici n-as putea) ci mi-e frica de pedeapsa Lui!
Da cred in EL ca sa nu ajung in iad ci in rai, cu alte cuvinte sa-mi fie bine in final, nu-i nimic rau in asta...

| lpavel a răspuns (pentru Dandanache):

Ca de la crestin la crestin : pun pariu ca stiu de 2 ori mai multe ca tine pe tema asta, iar tantalau sa-l faci pe tactu!

| Dandanache a răspuns (pentru lpavel):

Nu e nevoie sa pui pariu, avem fiecare lista proprie de raspunsuri pe care le putem compara. Si in raspunsurile tale "debordeaza" cultura generala. Nu te faceam tantalau, spuneam ca lasi impresia. Aroganta asta nejustificata, de baiat smecher, bate la ochi. Ca un ultim exemplu, ai tupeul nesimtit sa pretinzi ca stii de doua ori mai multe decat mine, fara sa te uiti peste activitatea mea, doar ca sa imi dai tu o replica. Sau tu chiar ai impresia ca tonul agresiv de forumist o sa iti convinga contraopinentii ca esti cult si inteligent?

| lpavel a răspuns (pentru Essencest11):

Eu nu cunosc acea biblie de care vorbesti tu... D-zeu a fost si va ramane singurul vesnic!

| lpavel a răspuns (pentru Dandanache):

Pai daca stiai asa multe despre credinta nu zicea-i ca par tantalau!
Daca m-am injosit in fata voastra asta nu inseamna ca as fi tantalau!
Isus a zis clar : Cei di-ntai pe pamant vor fi ultimii in Ceruri iar cei din urma vor fi primii! Tu ai vrea sa fi mare si pe pamant si in Ceruri! Asa ceva nu se poate!

| ErrorFound explică (pentru lpavel):

Atitudinea de smecheras n-o sa te duca departe...

| Dandanache a răspuns (pentru lpavel):

Nu vorbeam de credinta, ci de atitudine. Nu consider ca esti tantalau, ci doar tanar si inca necopt. Intelepciunea vine cu varsta.

Referitor la credinta, nu e suficient sa crezi cu gandul ca asa vei ajunge in Rai. Si diavolul crede, si se cutremura, spun Scripturile. Credinta adevarata inseamna iubire si recunostinta pentru jertfa lui Hristos.

| Kalla a răspuns:

Asa cum celelalte religii spun ca zeii lor sunt cei adevarati asa spunem si noi si asa cum ei cred ca Dumnezeu sau Zeus sau ce o fi e fals asa zic eu ca e adevarat.Simplu!

| ErrorFound explică (pentru Kalla):

Ei cred in Dumezeu sau Zeus...Tu in ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt liber cugetator! Adica lasand la o parte oamenii care sunt fixati pe o idee si care au opiniile intiparite de la religia lor..Adica Dumnezeu este unul pentru toate rasele! Poate nu Yahwe=Allah=Iehova=Iah care reprezinta aceeasi zeitate in religiile crestina si islamica, poate nu zeii mitologici in care nu mai crede mai nimeni, poate nu zeii unor secte sau unor culte oculte poate nu acestia sunt adevarati. Eu cred intr-un singur Dumnezeu! Zeul meu? Nu este doar al meu ci este Dumnezeul tuturor! Sa sti ca Budistii, nu cred intr-un creator, multi dintre ei ci il venereaza pe Buddha care a fost un om ca noi nici decum un zeu, doar un invatator! Ca sa nu aduci in discutie pe Buddha!
Inafara de acestia si acele culte care inca mai cred in zei fiecare venereaza un zeu suprem, creatorul, dar fiecare religie are obiceiuri diferite! Nu sunt zei diferiti! Dumnezeu este unul singur!

| BlackSulphur a răspuns:

Asta este... Se mai intampla!

| Aiwendil a răspuns:

Dumnezeu e unul singur.Ca il numesti Dumnezeu, Buda, Allah, Krishna, e unul singur.De ce? Pai el in Universul acela infinit, el este de fapt o sursa de energie pozitiva, care face posibil toate aceste lucruri.Ca noi oamenii il vedem ca pe un om normal pentru ca mintea noastra nu-si poate imagina ceva ce nu ai vazut in viata ta.De exemplu daca ti-ai imagina o culoare noua, nu poti. Oricat ai incerca.Asa e si Dumnezeu.Noi ni-l imaginam cum ni-l imaginam.Plus ca el e ceva pe care noi oamenii e greu de inteles pentru ca e ceva imens unde mintea ta nu poate sa-l cuprinda, cum ar fi un numar urias.

| ErrorFound explică (pentru Aiwendil):

Dar daca noi il consideram a fi o persoana si el nu e, inseamna ca e alt ceva. "Sursa de energie pozitiva"...Tu acum incerci sa-l compari pe Dumnezeu cu Big-Bang-ul, adica alta chichita prin care sa va imaginati ca Dumnezeu exista.

| AwaZoh98 a răspuns:

Te-ai gandit mult pana sa inventezi zeul numit: "MuciInCeai"?! Esti patetic! sad

| ErrorFound explică (pentru AwaZoh98):

Din intreg mesajul ai citit numai MuciInCeai....Esti si mai Patetic...

| AwaZoh98 a răspuns (pentru ErrorFound):

"Din intreg mesajul ai citit numai MuciInCeai"
Pentru ca acesta era singurul mai ingenios si mai amuzant.

"Esti si mai Patetic... "
Copia nu are valoare, dragul meu!
Oricum, tot nu mi-ai raspuns la intrebare. oh go on

| Făgăraş a răspuns:

Pai sa stii un lucru: Exista un Singur Dumnezeu care vegheaza asupra tuturor oamenilor si le va da sansa tuturor sa se mantuiasca! Conceptia eronataa a "fiecarei religii cu Dumnezeul ei ", este una care relativizeaza valoarea soteriologica a fiecarui Dumnezeu. De exemplu, noi ortodocsii daca spunem de ceilalti cu dumnezei lor, atunci punem la indoiala universalitatea Jertfei lui Hristos, ceea ce nu este admis. De aceea, Hristos S-a jertfit pentru intregul univers, pentru toare religiile! Despre asta sunt mai multe de vorbit! o seara buna

| vanhelsing689 a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox si cred in "Zeul"meu(Dumnezeu)finca sunt atatea semne si minuni facute de el care ne dovedesc noua, ortodoxilori, ca acolo sus avem un ocrotitor care ne iubeste cu o iubire inposibila pe pamant.