| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini :

Mai sunt extrem de multe religii si extrem de multi zei, fiecare avand propria "creatie" si propriile reguli. Inainte sa atacati stiinta, trebuie sa treceti de celelalte religii, lucru pe care vad ca nu sunteti capabili sa il intelegeti. Inainte sa dovediti in fata stiintei ca voi aveti dreptate, prima data trebuie sa dovediti in fata tuturor religiilor ca varianta voastra este cea mai buna, mai corecta si mai aproape de realitate lucru pe care nu l-ati facut si nu o sa-l faceti pentru ca nu puteti. Aveti exact aceleasi "dovezi" pe care le au si altii, nu aveti nimic mai "special". Fara sa prezentati dovezi adevarate, varianta voatra este la fel de valida precum varianta altor religii. Zeul vostru este la fel de real precum zeii altor religii. Ba mai mult, fara sa aduceti dovezi clare (observ ca nu stiti ce inseamna "dovada" in adevaratul sesns al cuvantului), zeul vostru este la fel de real precum Hulk sau Superman.

1 - De ce atacati stiinta (mai exact Big Bang si Evolutia)? Presupunand ca de maine AMBELE ar fi fost gresite, asta nu inseamna automat ca varianta voastra cu zei este cea adevarata. Daca nu va dovediti varianta, ea este la fel de plauzibila precum povestea cu Mos Craciun sau oala cu aur din capatul curcubeului.
2 - De ce nu incercati sa va dovediti in fata altor religii?
3 - De ce aveti impresia ca sunt doar 2 variante pe modelul "daca stiinta e gresita, varianta mea e automat corecta"? Asta e cea mai mare prostie. Dupa cum am mai zis, prima data trebuie sa treceti de restul religiilor dupa care sa incercati stiinta.
4 - Ce legatura are stiinta cu un ateu? De ce tot intrati pe acest subiect in fiecare dezbatere?

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A invata mai mult despre felul cum a creat Dumnezeu universul ar trebui sa ii ajute pe oameni sa aprecieze cat de mare este Creatorul lui. Oamenii de stiinta isi pun credinta in logica umana, iar crestinii isi pun incerderea in Dumnezeu. Oamenii de stiinta CRED ca totul a aparut din nimic.Crestinii CRED ca Dumnezeu este Creatorul.
Stiinta nu face altceva decat sa descopera din tainele lui Dumnezeu!
Einstein este „Știința fără religie este șchioapă, religia fără știință este oarbă."

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane. Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti

Inainte sa zici ca stiinta descopera tainele zeului tau, trebuie sa demonstrezi in fata tuturor religiilor ca versiunea ta este cea mai buna, mai corecta si mai aproape de adevar. In cazul in care vrei sa "joci" pe modul expert, trebuie sa demonstrezi in fata tuturor religiilor ca zeii lor sunt falsi iar al tau este singurul real. Intelegi sau e prea complicat?

| XBrunetteX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce mama naibii ai tu cu Biblia si cu Dumnezeu - nu pot sa inteleg.
Du-te la zeii tai si vorbeste cu ei si lasa crestinii in pace.
Cica " Bblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". Ma lasi? Tot zici tu de dovezi: ai vreo dovada ca exista "zeii" de care tot ne spui si ca nu exista Dumnezeu? Nu ai.Ai vreo dovada ca Sfanta Scriptura e o minciuna, o legenda, o poveste copilareasca? NU! Atunci de ce mortii ma-tii mai comentezi, omule?
Lasa-ne in pace.
(P.S.: scuze pentru limbaj, dar m-ai enervat).

| EmaS a răspuns:

Ce probabilitate ar fi ca piesele demontate ale unui ceas, pe care le pui intr-o cutiuta, dupa ce le amesteci bine, sa se ansambleze la intamplare sub forma unui ceas care sa functioneze perfect?

Argumentul cosmologic face referire ca fiecare lucru cunoscut din univers are o cauza. Ordinea si armonia din univers, ne arata ca numai o fiinta infinit de inteligenta ar fi putut sa faca lucrurile in felul acesta.

| ania a răspuns:

Ce creștini susțin că știința e greșită?

| RAY a răspuns:

Ce pacat ca nu-i pot raspunde lui ema

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Lasa-mi mie un comentariu cu titlul "pentru ema" si pune acolo "raspunsul" pentru ea.

| moartetiganilor a răspuns (pentru RAY):

De ce? te bate mami?happy

| RAY a răspuns (pentru moartetiganilor):

Ca ma ignorat de aia

| moartetiganilor a răspuns (pentru RAY):

Mare rahat.oh go on

| RAY a răspuns:

Raspunsuri considerate nefolositoare:
Raspunsuri considerate amuzante:
Raspunsuri considerate inteligente:

uitate la profilu tau

| RAY a răspuns:

Ce este adevarul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sant multe de facut in viata decat sa va cramponati mereu si mereu de aceleasi probleme si chestii pe care le tot repetati.ori aveti morcovul in cur cu tot cu frunze pentru faptele voastre, ori santeti handicapati si nevoiti sa stati doar la calculator, ori santeti alde neica nimeni si aici aveti falsa impresie ca santeti ceia ce nu reusiti in viata reala. oricum o fi rau este.gagiule sau fatuca? pune mana si traieste, ca pe TPU esti ca si mort.lasa stiinta si religia.ia viata in piept si invata a trai ca habar nu ai cu toata desteptaciunea ce vrei sa o afisezi si tu si altii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci tot retardat ai ramas? Si eu care credeam ca ti-ai revenit si ca esti capabil sa vorbesti frumos. Mori in chinuri groaznice.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te obosesti in dialoguri de astea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu stiu laughing

M-am plictisit de site-ul acesta si am trimis mail sa-mi sterg contul dar inca nu s-a intamplat nimic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa ne parasesti?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da. Vezi sa nu plangi prea mult dupa mine laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Neam obisnuit cu tine, unde pleci?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pe alte site-uri. Caut persoane care pot sa-mi ofere niste raspunsuri suficient de bune la intrebari.

- M-am saturat de persoane care zic "nu exista dovezi pentru X sau Y" dar care nu sunt capabile sa ofere dovezi pentru zeii lor.
- M-am saturat de persoane care zic "nu exista dovezi pentru X sau Y" iar cand le oferi site-uri sa se documenteze, sa ignore tot ce le oferi, nici macar nu se obosesc sa citeasca dupa care sa inceapa iar cu "nu exista dovezi pentru X sau Y".
- M-am saturat de persoane care zic "vezi tu dupa ce mori"
- M-am saturat de persoane care zic "o sa-ti para rau"
- M-am saturat de persoane care zic "veti ingenunchea inaintea maretiei si stralucirii lui dumnezeu"
- M-am saturat de persoane care zic "nici tu nu poti sa demonstezi ca nu exista (deci exista)"
- M-am saturat de persoane care insulta zeii si religiile altora dar cand vine vorba ca cineva sa le insulte zeul lor se simt ofensati.
- M-am saturat de persoane care zic "oh vai, suntem persecutati de atei" intr-o tara in care mai mult de 90% sunt persoane religioase iar 83% sau ceva de genul sunt crestini. Culmea, doar crestinii sunt persecutati.
- M-am saturat de persoane care zic "tine-ti ateismul pentru tine" intr-o tara in care iti este fortat crestinismul pe gat.
- M-am saturat de persoane care incep sa te insulte pentru simplul motiv ca nu le impartasesti punctele devedere chiar daca le vorbesti frumos.
- M-am saturat de persoane care zic "daca dumnezeu exista si tu nu crezi in el o sa pierzi totul" dar cand le zici lor acelasi lucru dar cu alti zei sa spuna idiotenii de genul "daca zeii respectivi exista, ei vor fi intelegatori si milostivi" sau "zeii respectivi nu au putere asupra mea pentru ca eu sunt protejat de dumnezeu".
- M-am saturat de persoane care zic "homosexualii nu au voie aia, aia, aia si aia" sau "homosexualii sunt asa si asa si asa" dar daca ar fi fost vorba sa le iei drepturile lor sau sa-i insulti pe ei si pe zeii lor ar fi zis "vedeti? suntem persecutati. Ni se incalca drepturile".

Si multe altele (e prea mult de scris). Toate astea le-am intalnit aici pe site. Cand o sa-mi cumpar o camera de filmat (am vazut ceva acceptabil cu 400 lei, momentan am 250) o sa fac filmulete pe youtube si o sa-mi fac un blog.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa renunti, crezi ca pe alte site-uri sunt oameni diferiti de noi? Vei gasi si acolo ca si aici crestini si atei. De ce nu cauti tu adevarul? Ce te costa? DanyR a cauta pe Dumnezeu si L-a gasit. De doua saptamani de cand a intrat pentru prima data intr-o biserica noutestamentala, nu a mai lipsit la nici un program. Pentru ca acolo a simtit prezenta lui Dumnezeu, fiinta lui a fost inundata de prezenta Duhului Sfant a primit bucuria si pacea, iar placerile lumii le considera ca un nimic fata de experientele personale cu Dumnezeu. Ba mai mult, bunica lui care il certa ca citeste in Biblie il insoteste si ea. Cauta si vei gasi si vei avea o surpriza placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu trebuie sa demonstrez asa ceva la fel cum tu nu trebuie sa demonstrezi ca nu exista Mos Craciun sau un dragon invizibil la mine in camera. Daca vrei sa te crezi inteligent, demonstreaza-mi ca nu exista 30 de zei mult mai superiori decat dumnezeu. Demonstreaza-mi ca nu exista FSM, dragonul invizibil de la mine din camera sau unicornii roz si invizibili.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa-i cauti din toata inima. Ei se arata in moduri misterioase, mai misterioase decat caile zeului tau. Daca te inchini lor din toata inima, vei avea ocazia sa ii intalnesti dupa ce mori. Dovezile sunt in jurul tau, trebuie sa le cauti cu adevarat. Priveste totul in jurul tau, copacii, florile, animalele, uita-te in oglina. Toate astea sunt produsul celor 29 de zei. Zeul cu numarul 30 l-a creat pe dumnezeu pentru a-si bate joc de el, pentru a face glume pe seama lui si l-au facut sa creada ca el este miezul din fanta. Nici zeul tau nu-i poate vedea pe cei 30 la fel cum noi nu il vedem pe al tau. Ba mai mult, tot cei 30 de zei au creat si unicornii. Caii sunt unicorni cazuti in pacat motiv pentru care nu mai au corn. Drept "chestii sfinte" pot sa-ti ofer benzile desenate, animatiile, filmele, caii si altele de genul. Au aceeasi valoare ca biblia ta. Cat despre experiente personale, doar cei care merita cu adevarat au asa ceva.

Acum demonstreaza-mi ca cei 30 de zei nu exista.

Daca "dovezile" tale se pot aplica si altor zei sau se pot aplica zeului tau, ele nu sunt valide. 3 --- 2 --- 1 --- Start!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie despre ei ca sunt creatorii acestui univers?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Din moment ce ai pus aceasta intrebare e clar ca nu cunosti alte religii si "creatia" altor zei. Totusi, mai este si varianta a 2-a in care doar te prefaci ca nu stii. O sa-ti raspund la intrebare cu "in scrierile altor religii". Fiecare au zeii lor si "creatia" proprie. Din moment ce nu stii nimic de alte religii sau poate doar te prefaci ca nu stii, pe tema asta, discutia cu tine e inutila.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar la crestini exista Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu.Este o Carte plina de putere.Ea schimba oameni, vieti, destine!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si in alte religii, scrierile lor sunt cuvintele zeilor respectivi. La fel si scrierile lor au o "putere" anume si schimba vietile multor oameni. Biblia ta are exact aceeasi valoare ca alte carti sfinte din alte religii. Observ ca e prea complicat pentru tine si nu esti capabila sa intelegi asa ceva.

Fi sincera, nu cunosti alte religii nu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

E clar, nu cunosti alte religii.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosti ca Biblia este adevarata?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

In ce sens "adevarata"? Ce intelegi tu prin "adevarata"?

Ma intrebi daca recunosc ca ea exista? Da. Dar la fel exista si alte carti si scrieri din alte religii. Nu e cu nimic mai speciala.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica Biblia este singura carte care contine foarte multe profetii care s-au implinit intocmai odata cu venirea Domnului Isus pe pamant. Si nu numai!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

In acel sens... Nu.

1 - Stii de ce nu-l accepta cei de la care a pornit toata povestea asta pe isus ca fiind adevaratul mesia? Ba mai mult, foarte multe profetii legate de alte lucruri nu s-au intamplat.

2 - O sa te mai intreb o singura data : Cunosti alte religii sau nu? Daca nu cunosti, cum poti spune ca a ta este cea mai buna, mai corecta si adevarata?

3 - Cat despre profetii, esti constienta ca sunt religii mult mai vechi care au avut parte de asa ceva nu? Profetiile nu sunt doar in crestinism.

4 - Ai incercat cu experiente personale, ai incercat cu biblia, acum incerci cu profetii... toate acestea se aplica si altor zei si altor religii. Pana acum ai esuat sa-ti demonstrezi religia in fata altora. Momentan nu ai demonstrat nimic. Putem sa continuam pana maine dimineata, ai exact aceleasi "dovezi" ca alte religii. Nu ai nimic mai special. Zeul tau este la fel de real precum zeii altora. Zeul tau este la fel de real precum Superman sau Spiderman.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nui vrei sa recunosti, dar Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.De ce ti-e frica?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

laughing laughing laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba razi. Daca vrei iti dau trimiteri cu profetii si cele unde se implinesc profetiile.Da-mi exemple de alte carti care sa cuprinda profetii si care sa se implineasca intocmai! Si atunci, eu cred in aceea carte!

| uddy a răspuns (pentru anonim_4396):

Aicitit Biblia? Dumnezeu e din vesnicie! ''La inceput a fost Dumnezeu''. Zeii sunt inventati de oameni de ''satan'' ca sa induca in eroare pe crestini sa atraga cati mai multi de partea lui! indiferent de religii care sunt o gramada asta tot din cauza oamenilor pentru ca Dumnezeu te lasa sa alegi, te lasa sa iti alegi drumu! spre viata vesnica sau moarte vesnica! spuneai ca te intalnesti cu zeii dupa ce mori! moartea este un somn adanc! nu te intalnesti cu nimeni! daca mori in credinta ai privilegiul ca la a 2'a venire sa reinvii, sa fi luat la Cer! Dumnezeu exista! Biblia a fost scrisa in 1500 de ani de catre oameni care nici nu s'au cunoscut dar au avut acelasi scop aceeasi inspiratie care a fost data de Duhul Sfant! mai demult nu te lasau sa citesti Biblia! asta ca oamenii sa nu descopere adevaru! dar Dumnezeu a avut intotdeauna oameni pusi deoparte pe care i; a ajutat mereu sa ii raspandeasca Cuvantul.Biblia este scrisoarea lasata de Dumnezeu pentru noi! Isus s-a jertfit pentru tine ca tu sa fi acum in viata! traiesti pentru ca El te trezeste in fiecare dimineata ca sa ai o noua sansa in a traii cu El! Ti'a pus la dispozitie un inger pazitor, care edoar al tau! e cu tine doar atunci cand tu il lasidoar atunci cand tu in primesti! poate inca nu este prea tarziu sa studiezi si sa vezi cat de mare este Dumnezeu! si are asa mare rabdare cu noi! sper sa nu te fi suparat cu ceva si sa fi inteles cate ceva din ce am spus! o viata frumoasa iti doresc si sa stii ca Isus te iubeste cu siguranta de aceea traiesti tu si cei din jurul tau la care tii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cerut dovezi, ti le-am oferit. Daca vrei sa te documentezi bine, daca nu iar e bine. Din moment ce ti-am prezentat ce mi-ai cerut dar ai ignorat sa citesti, nu mai ai dreptul sa zici "nu sunt dovezi". Daca o sa mai ai tupeul sa zici asa ceva dai dovada de ignoranta, nesimtire (si altele) si demonstrezi faptul ca pe tine nu te intereseaza sa cunosti cat mai multe lucruri. Tot ce te intereseaza pe tine sunt parerile pro crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"ma intereseaza adevarul"... ATUNCI DOCUMENTEAZA-TE INAINTE SA VORBESTI DESPRE CEVA ANUME. Documenteaza-te PE BUNE nu doar "in trecere".

Eu ti-am oferit 2 "chestii" de citit. Daca vrei cu adevarat sa te documentezi si daca te intereseaza cu adevarat "adevarul", trimite-mi un mesaj dupa ce le-ai terminat de citit si dupa ce ti-ai facut o opinie personala. Ce zici... incerci?

Apropo... spune-mi ce intelegi tu prin "adevar".

| rocco09 a răspuns:

1 nimeni nu ar fi atacat, big bang si evolutia daca ar fi fost dovedite sau daca nu le-ar sustine unii ca fiind adevaruri de necontestat! Asadar ambele au aceleasi sanse sa fie adevarate sau false (multi crestini spun "cred" nu "pot dovedi" cum sustin unii despre aceste 2 pareri, care se intampla sa fie si atei)!
2 Nu am vazut nici un musulman sau hindus sa ceara explicatii in ce priveste crestinismul, asadar nu dau explicatii cui nu e interesat!
3 cred ca e aceeasi intrebare de la doi, nu stiu de ce ai pus alt paragraf
4 Stiinta e un termen care explica multe, nu stiu de ce i-l legi de big bang si evolutie, daca e dupa cum spunea Inferno, acestea doua sunt doar niste ipoteze, pareri si nu teorii stiintifice! Cred ca din cauza ca e folosit gresit de unii atei de pe siteul asta, ne-am luat dupa voi! Dar a-si forma o filozofie despre viata are este innascut in fiecare om, ori a sustine ca nu exista o divinitate trebuie sa ai o varianta care sa justifice oarecum asta, daca spui ca ceva nu exista fara sa ai habar pe ce lume esti in cel mai fericit caz esti prost daca nu retardat, fiecare hotaraste unde se incadreaza!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"daca ar fi fost dovedite"... ti-am oferit niste site-uri. Daca nu poti sa faci in asa fel incat sa-ti fie traduse ori sa incerci macar sa le citesti chiar daca sunt in engleza (poate o sa intelegi ceva), nu mai vorbi despre big bang si evolutie. Ti-am prezentat dovezi, ti-am prezentat site-uri foarte bine scrise cu referiri si tot ce trebuie. Din moment ce tu ai zis "nu ma descurc prea bine in engleza" dar continui sa zici "nu sunt dovezi", dai dovada de ignoranta si altele. Eu ma descurc mai bine in engleza decat in romana motiv pentru care "sursele" mele sunt in acea limba. Nu o sa ma apuc sa traduc unuia care zice "nu sunt dovezi" si le ignora cu toate ca i le-am oferit.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa reprezinte un adevar absolul si o teorie stiintifica, definitia spune ca trebuie sa fie un fenomen repetabil si sa se poata dovedi experimental! S-a intamplat asta? Da-mi paragraful unde scrie si mi-l traduc singur

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

1 - Citeste cu totul nu doar cateva cuvinte. Daca esti capabil sa traduci si singur un paragraf, poti face la fel si cu tot articolul. Daca tu chiar vrei sa cauti si sa afli, metode sunt multe.

2 - Observ ca tu ceri dovezi stiintei... prezinta-mi tu dovezile pe care le ceri stiintei dar pentru religia ta pe care o consideri ca fiind "adevarul absolut". Aici intervine o parte din intrebarea principala : inainte sa ataci stiinta, trebuie sa prezinti dovezi pentru religia ta. Trebuie sa-ti dovedesti religia in fata altor religii. Trebuie sa dovedesti ca versiunea ta este cu adevarat cea corecta, buna si cea mai aproape de adevar. Intelegi sau e prea complicat pentru tine?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

eu nu atac stiinta, ti-am zis, stiinta e un termen care explica mult prea multe in care cred, e impropriu sa spui ca atac stiinta! Eu nu atac nici ateismul, nici alte religii. M-ai vazut punand multe intrebari pe TPU sau in alta parte? Faptul ca nu cred in big bang si nici in evolutie e pentru ca nu sunt teorii stiintifice, dupa cum ti-am scris mai sus! Nu dovedesc si ti-am spus de N ori ca nu pot dovedi nici in fata conceptelor de mai sus si nici in fata altor religii! Asta nu ma impiedica sa cred ce vreau eu si s-o consider pentru mine adevar absolut, cum dealtfel nu ti-am cerit nici tie si nici altui ateu sa consideri adevar absolut ceea ce cred eu! Ai presupunerile tale pe care le consideri adevaruri absolute, si e treaba ta, nu stiu de ce vrei sa le bagi pe gat altora, ai de casigat ceva?
Si apropo NU trebuie sa dovedesc ca versiunea mea e corecta, n-am nici un interes!

| Dante947 a răspuns:

În regulă, voi încerca să dau un răspuns mai puţin ignorant decât precedentul. În primul rând, ţin să menţionez că nu sunt un foarte mare creştin, ci pur şi simplu cred, mi se pare firesc să o fac. Dovezi? Eu nu am nevoie de asta. Nu spun că eu cred orice mi se spune sau că aş fi naiv, dar în cazul ăsta cred fără să văd un "miracol", deşi unul în lumea asta, oricât de mare ar fi, nu ar valora nimic. Să trecem la întrebări.

1.Eu personal nu atac ştiinţa. E într-adevăr folositoare şi ajută omul, deşi odată cu ea a adus şi o decădere morală (o spun doar ca un fapt, nu judec nimic şi pe nimeni). Poate că ideea că Universul s-a născut printr-o explozie sau că teoria lui Darwin ar fi adevărate, dar de ce nu ar putea fi toate astea controlate de ceva mai mare?

2. Ideea de creştinism presupune să crezi în Dumnezeu, nu să dovedeşti cuiva că religia sa e greşită. În plus, spuneaţi că nu avem nimic special ca dovezi, prin urmare, cum am putea să le dovedim altora că religia noastră e cea dreaptă? Dacă ei consideră că noi avem dreptate, ca şi credincioşi, se vor converti singuri, în opinia mea.

3. Eu nu spun asta. Ştiinţa şi religia pot convieţui. Nu e o regulă obligatorie ca oamenii de ştiinţă să nu creadă, sau invers. Exemple sunt multe. Johannes Kepler, un astronom de renume, credea în Dumnezeu "şi numai în slujirea Lui", spunea el. Isaac Newton spunea: "Ateismul nu are sens. Când mă uit la sistemul solar, văd Pământul aflat la distanţa potrivită de Soare pentru a primi cantitatea potrivită de lumină şi căldură. Aşa ceva nu s-a produs din întâmplare." Şi alţi oameni de ştiinţă cunoscuţi credeau în Dumnezeu: Faraday, Joule, Pasteur etc. Până şi Einstein a spus că "Universul e prea perfect pentru a nu fi condus de nimeni" sau ceva asemănător. (Nu ştiam toate exemplele precizate, unele le-am luat din diverse surse)

4. Unii oameni care cred, nu neapărat creştini, asociază un ateu cu ştiinţa, deoarece, cum spuneam mai devreme, ea a cauzat decăderea morală cu timpul. Dar asta nu înseamnă că toţi o fac.

În final, ţin să precizez ceva ce am citit la un thread de dezbateri pe tema aceasta: "Dacă Dumnezeu nu există şi tu crezi în el, nu pierzi nimic, dar dacă el există şi tu nu crezi în el, pierzi totul."

P.S.: Asta e părerea mea personală, nu o opinie generală a tuturor creştinilor.

| Dante947 a răspuns (pentru Dante947):

Prin "precedentul" mă refeream la primul, singurul vizibil în acel moment.

| anonim_4396 explică (pentru Dante947):

1 - "dar de ce nu ar putea fi toate astea controlate de ceva mai mare? "... e posibil asa ceva dar trebuie oferi o definitie dupa care sa demonstrezi existenta acelui "ceva". Intelegi?

2 - din moment ce majoritatea crestinilor sustin ca religia lor este singura cale spre mantuire, singurul adevar iar zeul lor este cel real restul fiind zei falsi,... da, trebuie sa demonstrezi in fata altora ca ai dreptate. Intelegi?

3 - si ce importanta are daca cineva a zis despre despre ateism ca nu are sens sau chestii de genul? Cu ce sunt cuvintele persoanelor mentionate de tine mai importante decat cuvintele celor care s-au convertit din crestinism la alta religie sau care au renuntat la religie definitiv? Apropo, evita sa-l mai bagi pe Einstein in exemple de genul.

Uite ce a zis Einstein : Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia"

4 - "ea a cauzat decăderea morală cu timpul." explica ce ai vrut sa zici prin chestia asta.

Bonus : Ala se numeste "Pariul lui Pascal" si este o tampenie. Am explicat de prea multe ori de ce, gasesti prin raspunsurile mele comentariul la acel pariu idiot.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dante947):

"Dacă Dumnezeu nu există şi tu crezi în el, nu pierzi nimic, dar dacă el există şi tu nu crezi în el, pierzi totul."
Vrei sa-l fentezi pe Dumnezeu? Incearca! Nu o sa pierzi nimic!? Cum ramane cu sinceritatea fata de propria persoana?

| Dante947 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să fiu scurt, eu nu vreau să demonstrez nimănui existenţa Lui Dumnezeu, nici dv sau altcuiva. Doar mi-am formulat părerea asupra subiectului adus în discuţie. Exemplele de care am menţionat aveau scopul de a arăta că ştiinţa şi religia pot convieţui; să negi lucruri ca teoriile respective nu e ceva fundamental creştinismului, atât vroiam să spun prin ele. Citatul din Einstein de care am menţionat e la fel de important pentru mine ca şi acesta, adică deloc. Nu el mă face să cred.
Chiar trebuie să explic la ce m-am referit prin "decădere morală"? E destul de evident că deşi societatea evoluează din punct de vedere al tehnologiei, comportamentul şi etica oamenilor sunt invers proporţionale cu această evoluţie (să nu se înţeleagă greşit, nu spun că toţi oamenii ar fi aşa).

P.S.: Nu merg pe principiul ăsta, al pariului lui Pascal, vroiam doar să spun că nu pierzi nimic crezând.

| anonim_4396 explică (pentru Dante947):

Intr-o tara ca Rromania sau altele asemanatoare, nu poti sa pui "decaderea morala" pe seama stiintei. Cred ca iti dai seama si singur de ce.

"nu pierzi nimic crezând"... tu crezi in Odin? Dar in Zeus? Dar in Perun? Daca vei zice "Nu", poti sa-mi zici de ce nu crezi din moment ce nu pierzi nimic?

| Dante947 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu am spus că eu merg pe principiul ăsta. Era ca o paranteză, vroiam doar să spun că nu pierzi nimic prin credinţă. Cum spuneam mai sus, pentru mine e firesc să cred şi nu-mi trebuie dovezi sau miracole.

| Dante947 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveţi parţială dreptate, dar şi ştiinţa are un rol în asta. Nu spun de ţara noastră, ci în general. Şi acel "pariu al lui Pascal" eu îl atribuiam creştinismului, nu mă gândisem la altceva. Dar, fiind creştin, dacă aş crede în Zeus, mi-aş pierde religia şi nici nu aş putea crede în două religii diferite, pentru că mi-ar încălca principiile. La fel cred că e şi pentru cei de alte religii. Aşadar, în opinia mea, citatul e la adresa ateilor.

| anonim_4396 explică (pentru Dante947):

1 - Arata-mi decaderea morala in tarile majoritar atee si foarte avansate.

2 - Intr-o tara gen Rromania in care procentajul persoanelor religioase este de 90% (sau mai mult), pe ce cade vina pentru decaderea morala? Intr-o tara ca Rromania, pe seama religiei ce pui? Doar partile bune? Degradarea morala nu? Religia este de vina pentru ceva anume sau doar stiinta?

3 - Pariul lui pascal nu tine cont de numarul religiilor pe care le practici sau numarul zeilor in care crezi. Daca mergi pe modelul "nu pierzi nimic", de ce sa te opresti doar la un zeu? Ia-i pe toti. Ce te faci daca spre exemplu tu crezi in dumnezeu iar zeul real este Odin? Conform pariului respectiv, o sa pierzi totul. Corect?