| Narfundo a întrebat:

Calatoriile astrale {decorporalizarea} sunt bune? Sunt ele periculoase? Ce zice biblia despre vise? Ce spun satanistii despre vise?

38 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce nu ai avut curaj sa iti pui si fotografii cu tine?

| eliaclodia a răspuns (pentru OOOLEOOO):

OOOleooo. Te-am citit. Conform teoriei tale daca ii spui repetitiv cuiva o informatie, intr-o zi o va lua si o va accepta. Nu stiu cand, dar simt ca o faci, tu ai urmatoarea repetitie manipulativa: esti inteligent, e super, cunostintele tale sunt grozave, bravo, baga mare, ura, esti o persoana deosebita. Creierul meu decide in functie de afectul meu unde baga replica. Si a pus-o aici, poarta un afect suspect de manipulare si chiar de inversul afirmatiei sale. Adica afirmatia iti releva marea placere a lui ooooleo si nu era placere. Ce zici? Cum trebuia pronuntat corect? Adevarat? E un sentiment. Apoi creierul inchide pentru ca afectul meu nu va consuma afectul tau, disimulat intr-o informatie pe care oricine o accepta cu bucurie. Apoi afectul tau se va supara pe strategia lui stupida. Apoi ii va zice creierului tau, esti prost? M-a prins.

| eliaclodia a răspuns (pentru Ben00):

Se refera, ce zici tu, la un studiu simplu, pe cateva sute sai mai mult de oameni, ale "parintilor respectivi. Au venit la ei, plangeau sau erau plini de pica si ura, ca au visat, deci e adevarat ce credeau sau ce se temeau, ca x, y, z, vor sa ii omoare, vor sa le fure, sau ca au furat in vis deci vor fura, ca le-a cazut un dinte deci au sa moara. La astfel de vise si interpretari se refereau cei ce au studiat si ei oamenii prin meseria lor, incercand sa-si aduca aportul la stiinta despre suflet. Deci e vorba de alt gen de visare, decat incearca in pasareasca sa spuna cineva prin cuvantul maret: mama se poate sa ne decorporalizam, sa levitam, sa etc. Matrix.:} Trebuie lamurit sufletul, nu contrazis, nu sa i-se confirme dupa ureche, trebuie doar a fi limpezit, nu criticat. Incepe limpezimea cu asa: zice sebastian parca,"traiesc o placere a afectului. Nu stiu despre ce e vorba. Dau un indiciu, fac ceva care nu se numeste placerea de a manca, a te reproduce, a etc, se numeste Decororalizare. E o placere ciudat, care te face si confuz, dar cred ca am avansat, mi-a confirmat si un amic." Asta e de studiat.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu este chiar o forma de manipulare, ci de autoeducare, de Autosugestie.
Nu incurajez pe cineva pentru prorpiul interes, ci pentru dezvoltarea lui persoanala.

Daca te consideri ''Slab'' si Fricos (in general) este pentru ca ti-ai repetat si ti s-a repetat asta de cand erai mic copil. E nevoie de multe convingeri negative si evenimente negative ca sa te consideri asa.
Eibine eu fac opusul, nu o sa mai spun ca sunt slab la ceva ci ca sunt ''cel mai bun''. Daca alti nu isi repeta asta le-o voi repeta eu, pentru simpla bucurie de ai vedea ca nu renunta dupa 2-3 saptamani la ceva ce au inceput.

Marius Simon scrie
''Daca amplifici aceasta idee in care tu te recunosti prin autosugestie ca fiind puternic si avand incredere in tine creierul tau va incepe sa iti genereze si o pozitie corporala adecvata, o voce pe masura, o atitudine si chiar un tip de comunicare verbala care sa fie conform cu emotia predominanta''

Tot cea ce iti spun eu tine strict de NLP (Program Neurolingvistic)

Nu am spus chiar ca sunt prost, ci mai degraba ''Mainile Sus, ai fost prins!" urmat de un ''Super uite o persoana deosebita cu care sa ma inteleg''.
(Am incetat sa ma consider prost de ceva vreme)

Nu stiu daca ai facut-o constient sau inconstient, dar odata ce iai spus lui Seba ''de ce nu ai avut curaj sa iti pui si fotografii cu tine?'' iai activat o multime de ganduri negative urmate de emotii ce il trag inapoi de la motivatia pe care a avut-o la inceputul proiectului si descoperirile sale.
Daca va renunta la blog si la idea ateismului te poti gasi vinovat.
Asa cum in cazul unui copil care se regaseste lipsit de incredere in propriile forte cel mai bun vinovat este parintele.

Ti-am dat un mic exemplu despre cum cum om se distruge cu altul.
Daca vrei sa te convingi mai mult, ca amea nu este o forma de manipulare ci una de ingurajare si comunicare poti citi :
''Limbajul vorbirii - Arta conversatiei'' de Allan Pease(Maestru in comunicare)

| Narfundo explică (pentru thealchemist):

Esti serios? Cred ca ai scris la misto randurile alea.Suntem la o categorie de religie. Daca ai chef de psihologie fugi de aici.

| eliaclodia a răspuns (pentru OOOLEOOO):

A pune pe cineva care e confuz pentru ca vointa ii oscileaza, in fata provocarii de a analiza si psihanaliza situatia, e un ajutor, o determinare. Alegerea e a lui, ca si traducerea sugestie date, care nu indica nimic.E o coada de peste. Incerci sa arunci efectul tau, pisica ta, pe seama mea. Sugestia mea spre limpezirea unei frici, nu da raspuns. Incerci sa ma invarti, incerci sa stai langa mine comparativ, tu faci bine, eu fac rau, dar tu ma consideri o persoana deosebita, etc. E foarte clar cat de manipulator esti. Nu se vede insa bine scopul.

| eliaclodia a răspuns (pentru MMihai):

Cuvantul asta iti sugereaza ca te desfaci, te desprinzi de corp, te ridici ca fantomas si incepi sa circuli prin spatiu liber, supus doar fortelor gravitationale sau magnetismului lunii? Si apoi te intrebi, cum nu mori daca te desfaci? dar cum te misti fara inima? Ma doare capul. Rau. In sistemul meu, simti cu ochii inchisi sau deschisi cat poti, daca simti o placere din mediu, buhuhu, poate nu te "mai intorci/vindeci/" si azi asa maine asa, te macina, nu iti da drumul cu una cu doua.

| Psihedelic777 a răspuns:

O sa-ti spun tot ce trebuie sa sti.Calatoriile astrale nu sunt periculoase.Chestile ca o sa ti se fure trupul sau ca nu mai poti sa te intorci sunt niste MINCIUNI spuse de anumiti oameni care nu au reusit ca calatoreasca sau care nu vor sa descoperi infinitele beneficii ale calatoriei astrale. Daca citesti atent biblia vei gasi multe pasaje in care se vorbeste despre calatoriile astrale, ca fiind un lucru care te apropie de Dumnezeu si iti largeste cunostiintele, pe langa faptul ca poate fi foarte distractiv.Noi cand vom muri corpul v-a ramane in pamant iar sufletul se v-a intoarce la Dumnezeu, cam asta e si calatoria astrala numai ca nu trebuie sa mori.Binenteles sunt multe alte chesti de stiut despre asta.Dar nu este priculos, dinpotriva este benefic.Asa ca incearca cu incredere si cu Dumnezeu ianinte.