| Buresbista123 a întrebat:

Cam asa se promoveaza religia? e bine in felul asta?---http://www.youtube.com/watch?v=ppQhleVuWPM

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este un abuz psihic transmis din generaţie în generaţie.

(Am vizionat tot filmul, "Jesus Camp". Conţine scene şocante, înfiorătoare şi consider că niciun copil nu ar trebui să fie supus la aşa ceva.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni retardati care cred ca detin raspunsul(femeia din video). Fiecare are propria conceptie pana la urma, nimeni nu trebuie sa influenteze pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nebuni gagiule.nu la crestini.la nebuni se promoveaza asa.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Oamenii aia erau crestini...

| Roadstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ăia sunt creștini,, deșteptul lu'pește prăjit''
Crezi ca la ortodocsi indobitocirea nu exista?
http://www.trilulilu.ro/......stitiile-r

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Burebista? erau crestini? pai nebuni sant in toate religiile care o iau pe aratura de la calea cea dreapta.iar in crestinism, sa te crezi mai drept decat altul este o nebunie.dar si sa crezi ca in urma unei esplozii a aprut lumea, cu noi in ea este tot cam nebunie.a pierde timp pe TPU, indrugand pareri personale dupa priceperea fistecaruia in parte, este tot nebunie.dar ne complacem in nebunia asta cu totii. unde se termina normalitatea si incepe nebunia mai getodacule? care ai taiat viile getodacilor? ca sa nu mai bea vin? te-ai straduit degeaba ca dacii au plantat alte vii.erau buni? ori nebuni? nebunule.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Prietene ce se inampla in link ul dat se intampla peste tot in lume,femeia aia respecta exact ce scrie in biblie, ce a dictat Dz pentru oameni, ea doar le transmitea cunostiintele ei celor mici, ca nu ti place ce ai vazut asta e problema ta, nu incerca sa mai scuzi ce nu este de scuzat!

| Buresbista123 explică (pentru Buresbista123):

Ca era sa uit,nebunie nu este cand vine vorba de big bang,stiinta este de un miliard de ori mai credibila decat zecile de religii de pe aceasta planeta,stiinta e la fel si la arabi si in africa si in europa,peste tot,e o constanta, se bazeaza pe dovezi, pe probe solide, pe experimente de laborator, nu pe ce a scris unul acum 2000 de ani...

| Roadstar a răspuns (pentru Buresbista123):

Oare de ce acest,, babaulică desteptul desteptilor'' nu vede si parul din ochiul lui, ăla infect? http://www.trilulilu.ro/......stitiile-r

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai dacule? stiinta ta piste 200 de ani va fi ceva de domeniul epocii de chiatra.cand a bagat omul un bat intr-o gaura a unei pietre facuta de apa ce picura de sus.vazand ca este grea a plecat la pestera vecina sa incerce maciuca astfel creata in capul lu vecina-su.deja e un copi care a umblat pe la teoria relativitatii lui ainshtain.deci stiinta asta, fost-a nestiinta candva pana cand cineva afla ceva deja egzistent si asumat de parca ar fi inventat el acea discoperire.problema-i alta.di milenii tu-i mama ei de stiinta, nu a mai pus un soare pi cer, ca asta sa indreapta spre stinjere in urmatorii 5 miliarde di ani.saracul.cand o muri el noi santem dusi di muuuult.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Nimic nu e prefect,totul e perfevtibil, nimeni nu iti va putea da vreodata un raspuns batut in cuie pentru ca nu exista, e doar perceptia noastra care ne face sa credem asta, stiinta a facut mult mai mult pentru omenire decat toate religiile de pe lume, cand ti se imbolnaveste copilul ce faci? te rogi la DZ sa l vindece? sau il duci la medic? sunt curios? gandeste te putin cine a ajutat omenirea mai mult? stiinta sau cartile alea care prostesc? e clar ca si stiinta prost gestionata poate creea dezastre dar asta e la latitudinea omului....religia incurajeaza oamenii ca in numele divinitatii sa faca orice, pentru ca in capul lor ei sunt izbaviti si de asta se ajunge la 11 septembrie USA,in biblie si in alte carti gasesti niste pasaje care ti intorc stomacul pe dos,precum promovarea sclaviei,a violului,a crimei,mutilarea organelor genitale ale copiilor uita te la evrei,toate religiile sunt niste carti barbare care au fost scrise acum mult timp,cand omul credea ca pamantul e patrat si soarele se invarte in jurul pamantului.E pacat ca oameni adulti inca mai cred in basme in loc sa si asume propria imperfetiune,sa recunoasca ca nu cunosc foarte multe si in loc sa zica ca ei stiu totul pentru ca asa scrie intr-o carte, poate ar fi mai bine sa zica-bai nene nu stiu, pur si simplu n am nici cea mai mica idee, dar nu conteaza, mi se pare in regula sa nu stiu unele lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma dacule ma? ma mie-mi place chestia aia cu; religia fara stiinta e oarba, stiinta fara religie e oloaga.io zic, ca in cazul in care tu esti olog si eu sant orb, eu sa te car in spate.tu cu ochii eu cu pisioarele vom face cat unul bun.da ma intreb; asta e stiinta ori credinta?

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca citatul tau nu prea are consistenta si nici urma de logica-de ce are fii stiinta fara religie oloaga?---ca ti e tie frica sa recunosti ca nu stii daca exista vreo divinitate,ca ratiunea si tot ce e in jurul tau iti spun ca nu exista nici un astfel de amic imaginar,stiinta e tot ce avem, omul nu si ia moralitatea dintr o carte daca asta te referi si nici un caz din cartile religioase nu ar trebui sa o faca, omul care nu crede sau nu a auzit vreodata de vreo divinitate nu este dracu cum spuneti voi, crestinii, din potriva el este un om mult mai responsabil si mai obiectiv cand vine vorba despre ce se intampla cu adevarat in jurul sau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gebeleisis? tu vorbesti despre tine ori despre toti in general? esti sef di gramada la atei? ori nu ti da modestia afara din casa si vorbesti doar despre tine? chiar nu mai inteleg. burebista? cati ani ai ma? nu cumva ai mancat vreo boghita di strugure si te-ai imbatat di atata stiinta?

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Gogule,tu ca o persoana matura daca vii si spui in fata lumii ca tu detii adevarul absolut, tu cunosti tot de pe lumea asta pentru ca ai citit intr-o carte, eu unul nu stiu cum de inca nu esti luat drept un nebun, nu ai nici cea mai mica dovada sa ti argumentezi credinta dar tu continui sa crezi, asa sunt oamenii nebuni sau copiii pana in 7-8 ani, o data ce ai crescut cred ca ar trebui sa faci o vizita pe la spitalul 9, acolo poate o sa te ajute oamenii aia sa revii la realitate! Ceaules

| Polonic1 a răspuns:

Atata prostie nu am mai vazut de mult.

| traiescdeciexist a răspuns:

Am ramas pur si simplu fara cuvinte...

| Roadstar a răspuns:

De ce credeti ca incă in Romania ne aflam la nivelul,, Evului mediu''?
cu oameni care cred ca,credinta inseamna sa repeti obsesiv niste rugaciuni sau sa te imbulzesti ca niste vite sa iei apa,,sfiintita''(infuzie la rece de busuioc) -cel mai credincios este cel care crede mai mult, care se duce mai des la biserica,care pupa mana popi mai cu credinta,care pupa mai multe ciolane si parti din corpul unor oameni morti,si care altii i-au declarat sfinti,care pupa mai multe,,icoane'' (tablouri pictate de unii oameni pentru a-si insusii unele sume de bani),inchinaciuni la unele statui facute tot de mana omului,spunerea unor asa zise pacate,unor oameni (asa zisii mijlocitori ai Domnului)care de fapt nu au ABSOLUT nimic in comun cu Divinitatea,ei doar cer cat mai multi bani de la tot felul de (fraieri),, credinciosi'' care de fapt se mint pe ei insasi, etc.etc.Credeti ca Divinitatea are,, pretentia ''de la oameni sa urmeze aceste ritualui? inventate de vechii popi, pentru a-si insusi foloase materiale.Ptr. o nunta sau botez intre 6 mil.si 15 mil.,
pentru inmormantare sare de 5 mil. etc.(indiferent de,, materialul'' omului, ei cer bani si iar bani si fara chitanta, banii intra in buzunarele alea adanci)si asta unde? intr-o tara care in 2013 sunt localitati intregi care oamenii stau la lumina lampii (fara curent electric),copii care mor prin spitale ca nu sunt echipamente, oameni fara locuri de munca care au ajuns fara case, DAR NOI(politicul in cârdă? ie cu căpu? ele de popi) CONSRTUIM CÂT MAI MULTE BISERICI!
RUSINE CELOR DIN TAGMA POPILOR!
http://www.trilulilu.ro/......nata-de-ma
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/te-poti-elibera
http://www.trilulilu.ro/......daluri-int
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-lumea-cre-s-tina-romaneasca
http://www.trilulilu.ro/......-concluzii
http://www.trilulilu.ro/......in-actiune