| Zorgzor a întrebat:

Are dreptate nenea asta in ceea ce priveste religia?
http://www.youtube.com/watch?v=HhXOU5aoanU

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu are dreptate.

| RAY a răspuns:

Are dreptate, observ ca cretinii se bucura de moartea lui ce oamenii

| sSMILEverydaYy a răspuns (pentru RAY):

CINE SE BUCURA? nimeni nu stie ce e in inima unui crestin si in viata lui, si nimeni nu stie ce isi doreste pentru cei de langa ei..eu una iti spun ca mi-e mila de toti care fac ca nenea ala pentru ca desi Dumnezeu li se descopera in diferite feluri ei il ignora.si eu pana sa ajung aici sa.l cunosc am trecut prin multe, si mereu il invinovateam pe Dumnezeu ca ma uraste, si ca El a ingaduit sa moara tatal meu de cand eram mica si eu sa ajung intr.un camin, dar mi-am dat seama ca daca eu nu ajungeam acolo nu aveam cu sa-l cunosc si cum sa invat despre El.Toti crestinii sufera mult si multi au fost prigoniti din cauza ca nu sa-au lepadat de Dumnezeu, si multi crestini suntem judecati pe nedrept, dar avem o speranta vie pe Domnul ISUS Hristos care mereu ne spune ca nu ne va lasa niciodata singuri.Si lu nenea ala ca e mort ca nu e mort eu ii spun Dumnezeu sa aiba mila de el.

| martzian a răspuns:

Daca are dreptate? laughing

Tu ce crezi? Ca are dreptate? Daca da, poate ne spui cu care dintre "argumentele" lui esti de acord, ca sa il discutam aici.

Cu un minimum de inteligenta orice om care urmareste videoclipul va intelege penibilul din spatele argumentatiei. Este exemplul cel mai bun de limitare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pueril pacat, de patul lui alb dar este prost ca gardul, si cei care-l aclama sant la fel.ma mir ca atatia oameni ce se pretnd inteligenti pun botul la vrajeala lui de doi bani.am vazut filmuletul de cateva ori, si ma oripileaza gradul de prostie.imi pare rau dar nu are dreptate.trebuie sa fac si eu un filmulet ca sa-l combat si sa-mi argumentez afirmatia.

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Normal ca nu are dreptate.e adevarat ca ne trece prin multe incercari si probleme, dar chiar nu vedem k un om striga la Dumnezeu atunci cand e in suferinta? si asta asteapta de la noi, sa apelam la El si asa lucreaza in viata noastra prin a ne trece de suferinta si tot asa ne face sa ne dam seama ca exista cu adevarat.eu una am intalnit persoane care au fost vindecate de cancer, ciroza ultimul grad si etc dar asta numai prin rugaciune si credinta. E un Dumnezeu minunat si desi noi suntem foarte pacatosi chiar si in gandire nu ne lasa niciodata singuri in stramtorare.Eu una spun ca nenea ala a sfarsit sau va sfarsi foarte urat pentru ca si-a batut joc de Dumnezeu prin afirmatiile lui, si va fi aspru judecat.

| Zorgzor explică (pentru sSMILEverydaYy):

Sa inteleg ca Dumnezeu ii va arde neuronii pentru o eternitate?

| sSMILEverydaYy a răspuns (pentru Zorgzor):

Nenea ala si.a ales singur viitorul...nu stiu ce se va intampla cu el dar gandeste-te a ras de un Dumnezeu viu si puternic..intr-un cuvant a hulit, si in biblie scrie ca hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta niciodata, si cum Tatal Fiul si Duhul Sfant sunt una a gresit enorm.dar nu sunt eu in masura sa-l judec, ci Dumnezeu e cel care il va judeca.

| Zorgzor explică (pentru sSMILEverydaYy):

Omul e mort de vreo 4 ani, hmm ma intreb cum e vremea prin iad, acum o sa aflu si eu curand, doar si eu am "hulit" caricatura pe care voi o numiti Dumnezeu. Ce sa-i faci, om nenorocit, s-a nascut ca sa arda o eternitate, intr-adevar Dumnezeu l-a iubit laughing.
Vai cat ma bucur ca existati, ca sunteti mai buni decat un film de comedie.

| Zorgzor explică:

Trebuie neaparat sa invatati sa va relaxati oameni buni. Nu am avut intentia de a va "ataca" religia, intrebarea este pusa pentru amuzament, invatati sa radeti ce dracu, ca si Isus era un petrecaret, doar mergea la nunti si transforma apa in in vin, cel mai bun partener de petreceri este Isus.