| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cam cat de mari au fost armatele care au fost in prima cruciada, dar in celelalte crudiade? Intreb asta pentru ca am citit undeva mai de mult ca cruciada era formata din mai multe armate din aproape toate tarile crestine; francezii, ungurii, germanii, englezii, irlandezii, italienii, spaniolii, bizantinii, polonezii dar nu stiu numarul lor exact de trupe trimise in toate aceste cruciade.

Cati soldati au fost detasati in cruciade estimat la un numar de soldati?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu se stie exact cati oameni au participat la prima cruciada dar se presupune ca erau aproximativ 30.000 - 40.000

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Dismally):

Deci atatia au fost in prima cruciada, dar in celelalte 7 ca doar au fost 8 in total?