| RobertG101 a întrebat:

Cam ce credeți că va mai fi anul acesta, din punct de vedere profetic? (Doar pentru cei ce au habar despre ce vorbesc.)

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tot ce a scris colegul "unvecin" este corect inclusiv ORDINEA evenimentelor totusi primul din lista este si ultimul pana la care mai putem face ceva pentru soarta noastra ( terminarea timpului de har).
Incepand cu al doilea totul este HOTARAT asa ca practic mai este un singur semn pana la "sfarsit", acela care marcheaza incheierea timpului.

| RAY a răspuns:

Evanghelia după Ioan a fost scrisă, după părerea lui Harris, între anii 90 și 100.[12] Ea este astfel cea mai târziu scrisă dintre evangheliile canonice.[12][13]
Această evanghelie nu susține că ar fi fost scrisă de martori direcți la evenimentele relatate:[3][10][11]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Ioan
nici anul asta nici anul viitor nici vreodata basmele nu vor deveni realitate ca si conform bibliei apocalipsa e un basm, citeste vechiul testament vei vedea apoi noul testament sa vezi ca apocalipsa deja a fost de fapt cel putin asa credeau primi crestini

| RAY a răspuns (pentru RAY):

34 Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta pînă se vor întîmpla toate

| danut a răspuns (pentru RAY):

Este corect, Apocalipsa a fost scrisa prin anii 90 cand Ioan era pe insula Patmos apoi a fost eliberat. Ioan a fost Ucenicul cel mai apropiat de Hristos si avea cca 17 ani cand a fost crucificat acesta, deci prin anii 90 avea cca 75 de ani, avand in vedere ca a trait cca 92-95 de ani tot ce e posibil ca sa fi scris Epistola catre Ioan prin anii 90-100 deci CEL MAI DIRECT MARTOR posibil.

| RAY a răspuns (pentru danut):

34 Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta pînă se vor întîmpla toate
apocalipsa deja a fost, era cand crestini erau prigoniti si omorati si speranta ca vor domina lumea simplu

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cumva au disparut crestinii sau evreii de atunci? Asa sti tu? Pe ce lume traiesti?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Stie iisus,nu eu am afirmat aia, cum sa dispare crestini daca domina lumea cu razboaie,ura,violenta, crime, sclavie, nici vorba ei inca sunt cancerul care omoara popoare pentru petrol, aur

| danut a răspuns (pentru RAY):

Deci Apocalipsa ESTE. Apocalypse now.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Apocalipsa este basme trecute si atat, acum va veni 3 versiuni de mesia
1, cel evreiesc =ca si iahve, va pune evrei pe primul lor in lume
2, cel islamic va trimite crestini in iad ca ei cred ca el e mesia
3, cel crestin o sa vina sa se lupte cu cei doi si cu satanel =slujitorul lui dumnezeu
o sa vina si mahomed care o sa isi duca mulsulmani in paradis
ce frumos

| danut a răspuns (pentru RAY):

Delirezi, de unde ai scos astea. rolling on the floor rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Din cele 3 mari religi teistilor

| danut a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor tu vrei sa cred ce spune un site al hastag rezist? rolling on the floor rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Citeste TORA si Coranul daca nu crezi

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan botezătorul l-a botezat pe Isus.
Tu pui semne de râs la fiecare răspuns/întrebare ca semn de aroganță sau de ignoranță?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RAY):

Tora este Vechiul Testament fara profetii mici. Coranul citeste-l tu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este. Ioan avea 17 iar Isus avea 32.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan Botezatorul, nu Ioan Ucenicul. Ioan Botezatorul a fost omorat inca de la inceputul misiunii lui Hristos. Irod i-a taiat capul. Citerste Biblia sa nu devi stupid.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oau, asta cine mai este ca n-am auzit de el. Biblia nu minte ci niste handicapati mintali care au mai descoperit cine stie ce carte Apocrifa facuta acum 10 ani. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numele Ioan este un nume comun dar erau doi care au avut actiuni diferite in perioade diferite.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu esti o aberatie?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Repet, nu ma intereseaza siteuri scrise de hastag rezist, sunt doar gunoaie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan, ucenicul lui Hristos a murit dupa exilul pe insula Patmos din anii 90, adica aproape 100 de ani de viata a avut, deci a murit mdincolo de anii 100 en.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan Botezatorul NU a scris nici o carte.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect, dar Epistola catre Ioan a fost scrisa de Ucenicul lui Isus, Ioan Botezatorul NU a fost uncenicul lui Hristos ci ANTEMERGATORUL Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| GoldenZenith a răspuns:

Nu scapam nici anul asta de dragnea. sad

| Steregoi a răspuns:

Necredinta se va raspandi mai mult precum virusul din filmele cu zombie. Hristos a intrebat profetic daca va mai gasi credinta pe pamant la a doua venire. Va fi foarte rara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profetiile,cele mai mari minciuni

| unvecin a răspuns:

Nu mai avem în Biblie profeții care să indice un an anume.

Dar sunt multe pasaje care încă sunt în viitor.

De exemplu, din profeția făcută de Isus:
„oamenii își vor da sufletul de groază, în așteptarea lucrurilor care se vor întâmpla pe pămant; căci puterile cerurilor vor fi clătinate. Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare." (Luca 21:26-27)

Înțeleg de aici că înainte de revenirea lui Isus lucrurile nu vor fi deloc calme pe pământ. Probabil putem lega de versetul care vorbind tot despre acea perioadă de timp zice: „Neamurile se mâniaseră, dar a venit mânia Ta; a venit vremea să judeci pe cei morți, să răsplătești pe robii Tăi proroci, pe sfinți și pe cei ce se tem de Numele Tău, mici și mari, și să prăpădești pe cei ce prăpădesc pământul!" (Apocalipsa 11:18)

Cum pot oamenii să prăpădească pământul? probabil că se întreba Ioan când a scris Apocalipsa. Acum știm de Ceasul Apocalipsei, de exemplu (https://ro.wikipedia.org/wiki/Ceasul_Apocalipsei). Dar e și o făgăduință aici: că Dumnezeu va interveni înainte să ne autodistrugem.

Evenimente viitoare descrise în Biblie:
- terminarea timpului de har
- căderea celor 7 plăgi
- revenirea lui Isus (nu atinge pământul)
- învierea celor drepți (sunt luați la cer cu Isus împreună cu drepții în viață)
- o mie de ani pământul e pustiu, cei drepți sunt în cer - se face judecata celor pierduți
- apoi Isus și sfinții se întorc pe pământ cu Noul Ierusalim
- are loc învierea celor pierduți și judecata lor (moartea a doua)
- cer nou și pământ nou

Trăim la finalul judecății de cercetare, aproape de încheierea timpului de har. Asta presupune:
- lupta dintre bine și rău va fi tot mai intensă
- fiecare om va decide pentru sine de ce parte să fie
- majoritatea lumii se va uni de partea răului și sfinții vor fi prigoniți

(N-am scris versete biblice prea multe. Pot să le adaug dacă e nevoie de clarificări. Ar ieși o carte... happy Mai bine studiază pe cont propriu Biblia, e mai simplu și mai sigur așa.)