| cnvv a întrebat:

Credeti ca Romania se va mai schimba din punct de vedere teriorial?
De ce?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teleormanistan - li se rupe...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Raspuns de maxima prostie.

| Vlach a răspuns:

Am auzit ca se va face un refferendum in rep.Moldova,asupra unirii cu Romania, deci cred ca da
Sper sa recastigam Dobrogea de sud, nordul Bucovinei, Rep.Moldova si acel petic de oamant Ucrainian dintre Moldova si mare...

| AFR81 a răspuns (pentru Vlach):

Lasa-te de glume laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Vlach):

Vise, taică, vise!

| Vlach a răspuns (pentru darrio2007):

Totusi,nu ar fi posibil? Cu un guvern bun...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vlach):

Imposibil.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vlach):

Care guvern bun? Nu vezi ca toti, indiferent de partid, cand ajung in Guvern, dau legi doar pentru ei? Uită de unde au plecat.

| AFR81 a răspuns (pentru darrio2007):

Despre ce vorbiti? Ce treaba are Guvernul, oricare ar fi el si fiind vorba de orice tara de pe mapamond, cu toata chestiunea asta cu anexarea teritoriala? Poti sa-mi explici si mie? Si tu si Aeonium. Cadrilaterul apartine Bulgariei, nordul Bucovinei apartine Ucrainei, iar Moldova e stat de sine statator si pare ca inclina inspre Rusia. Nu suntem o putere precum Rusia ca sa anexam ilegal teritorii. Pe langa toate astea, in ceea ce priveste problemele teritoriale, nu se mai tine cont de argumentul istoric, anume ca prin nu stiu ce izvoare gasite, datand de acum nu stiu cati ani, rezulta ca fasia respectiva de pamant apartine nu stiu carei tari. Se tine cont de etnia populatiei de pe respectivul teritoriu. Daca, prin absurd, istoricii ar demonstra ca Transilvania este a ungurilor, avand in vedere ca romanii sunt majoritari, nu s-ar putea face nimic. Ce rost are, deci discutia voastra si intrebarea asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru AFR81):

De obicei, istoria se repeta.

| Dumbi a răspuns:

Nu o sa se schimbe nimic in 20-30 de ani, poate dupa.
Noi trebuie sa scapam de hotii din Parlament si dupa sa ne mai uitam la dimensiunile hartii.
Si in plus, Presedintele Republicii Moldove, este unul cu origine ruse, deci slabe sanse in viitorii ani. Poate sa li se alature Rusiei.

Aeonium, daca tu vrei Dacia inapoi, trebuie sa ne apucam de al treilea mondial… Ce sa facem, si vezi ca Ucraina are militari si arme mult mai bune ca noi.

| HorneaDaniel2002 a răspuns:

Totul se afla intr-o continua schimbare... Dar odata ce exista Rusia si UE, granitele Romaniei ori vor ramane la fel, ori se vor micsora... sad