| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cam mult i-a luat lui Moise sa se plimbe prin desert, nu credeti?

15 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca pedeapsalaughing Moise a trimis 12 oameni sa investigheze Tinutul Promis pentru o perioda de 40 de zile. 10 din ei au fost dezamagiti, si au spus ca pamantul nu e bun pentru ei. Iehova a perceput gestul si ce au zis oameni ca pe o insulta si a decis ca pentru fiecare zi de iscoada sa petreaca un an ratacind prin pustie.

| SingleForOne a răspuns (pentru Wr3nch):

Cei 10 respectivi au fost pedepsiti pentru ca nu au ascultat de promisiunile lui Dumnezeu, si i-a rasplatit pe ceilalti doi care au ascultat. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru SingleForOne):

Dah, dovedint inca o data de ce e o idee proasta sa pedepsesti tot grupul pentru greselile unora.

| SingleForOne a răspuns (pentru Wr3nch):

Sigur i-a pedepsit, dar pana la moarte, ajungand in iad. Restul au invatat din greseli, au trait, au avut bogatii pamantesti, si pace intre ei, posibil si viata vesnica in rai. La fel si generatiile fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bineînțeles că au fost pedepsiți și copii, dar cei din generația care au făceau figuri, și nu alegeau o cale mai bună de viață. Alt exemplu ar fi marea inundație. big grin
P.S. Da, cei care nu meritau, au murit în deșert.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Da, dar a fost pentru a-i pedepsi pe israeliti pentru neincredere si continuau sa faca fite.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moise a stat 40 de zile pe muntele Sinai, iar 40 de ani au fost porunciti sa rataceasca si sa moara prin desert pentru neascultare, cei care au fost neascultatori, drept consecinta toti aveau de suferit pentru a invata o lectie. Gasesti pe wikipedia amanuntele. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

A durat mult că sa îi pedepsească pe Israeliții pentru răzvrătire.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, asta a fost porunca Domnului.

Răspuns utilizator avertizat