| anonim_4396 a întrebat:

Cand a venit Iisus, satana l-a dus pe un munte inalt sa ii arate toate imparatiile Pamantului.Si spune:"Daca faci o plecaciune si te inchini mie, iti voi da toate acestea." Observam cum satana{energia negativa} este Dumnezeul planetei Pamant inca din antichitate.Cum bine observam acum, pare ca aceasta Planeta este din ce in ce mai trista si plina de diavoliciune. Daca Dumnezeul adevarat pe aceasta lume este chiar diavolul? Chiar Iisus a zis catre cei ce il urmarea, ca Dumnezeul Lui nu este de pe aceasta planeta si imparatia Lui este undeva departe de acest loc.A fost oare Iisus Hristos un intrus?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.El a fost ispitit de satan, dar nu a reusit sa il faca sa pacatuiasca, pentru ca Domnul Isus i-a raspuns cu Cuvantul:Este scris!

| nesuferit a răspuns:

Nu crezi ca e cam puerila lupta asta bine rau, prezentata de tine. refuz sa cred ca dzeu si isus sunt miezu iar satan nu are nici o putere in fata lor. tinand cont ca nu se pot distruge reciproc, inseamna ca au aceleasi puteri, de la aparitie pana in prezent

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Vad ca este o adevarata incalcire de idei in mintea ta, de mitologie cu lucruri adevarate. Diavolul poate influenta omul cat ii este masura, insa nu trebuie sa uitam ca el a fost doar un inger la origine. Dumnezeu este Creator, al Cerului, al pamantului, al animalelor, plantelor, oamenilor. Si ce ai scris tu la sfarsit este ceva confuz, nu cred ca are vreo legatura cu originalul.
Nu trebuie sa adaugi Sfanta Scriptura cu toate mitologia, reiki, povestile sau imaginatii ale omenirii.

| florinmarius20 a răspuns:

La cum arata pamantul inca de la inceputuri, va dati seama ca oricine poate crede ca Satana impreuna cu fratii lui conduc totul.Sa nu folosim termenul de a imparati ca este vechi.
Lumea moderna nu mai stie ce-i aia neprihanire si e din ce in ce mai rea, ceea ce inseamna ca diavolii au pus stapanire pe toate semintiile si se identifica cu ei.Lumea moderna nu mai are nevoie de vreun dumnezeu si l-a inlaturat.

| DariaAlina a răspuns:

Și o luăm de la capăt cu întrebările de genul acesta...

| Mișika a răspuns:

Apropo de : "Daca faci o plecaciune si te inchini mie, iti voi da toate acestea.", Dostoievski face o interpretare foarte interesanta a celor 3 ispitiri intr-o maniera filosofica, si intr-un stil realist, face legatura intre ceea ce putea fi cu societatea dupa ce Hristos ar fi acceptat, sau care este motivul mai profund in spatele dezacordului. (F.M.Dostoievski - Fratii Karamazov "Marele Inchizitor"), daca te intereseaza iti pot oferi fragmentul, Romanul are 800 de pagini, fragmentul are 20.

| simo0393 a răspuns:

NU. Isus este Dumnezeul si pe acest pamant si in ceruri.El stapneste si peste Satan peste toata lumea. Dupa cum scrie in Biblie Iacov 2:19 '' Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!''

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru simo0393):

Pot să te întreb pe ce te bazezi când spui că Isus este Dumnezeu?

| simo0393 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca nu stiai Isus este Fiul lui Dumnezeu, tot ce are Tatal are si Fiul. Te rog citeste o Biblie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru simo0393):

Biblia am citit-o şi studiat-o şi ştiu că Isus este fiul lui Dumnezeu, dar nu am găsit dovezi că el este şi Dumnezeu. Cum ar putea fi o persoană în acelaşi timp şi fiu şi tată?