| muffy1 a întrebat:

Cand credeti ca va dispare religia?
in opinia voastra, care e momentul cand omenirea ajunge la punctul in care nu mai va crede in zei? inceperea colonizarii altor planete, contactul cu alte civilizatii, cand vom ajunge sa traim sute de ani? spun asta deoarece exista in teste clinice pastile ce prelungesg viata umana cu pana la 40 la suta. sau alte idei pe care le aveti ca un punct semnificativ in istorie.
sau din potriva, de ce nu va dispare niciodata religia in societatea umana? chiar si atei si crestini pot fi de parere ca mereu va exista o credinta in forte superioare...de ce?
pun aceasta intrebare observand ce se intampla in lume, daca acum 100 de ani doar nicaieri in lume nu se gandea cineva ca ar fi natii ce nu cred si nu se considera avand populatie religioasa, acum in europa aproape tot continentul este ateu, in procente variabile, dar in afara de romania si inca maxim 2 3 tari procentul de atei din fiecare tara este de peste 60 la suta, unele tari avand 90 la suta populatie atee, in america chiar si cu crestinii fundamentalisti care sunt mai rai decat talibanii, numarul de atei creste exponential de la an la an, asia are buddismul care se mareste, si eu ca ateu incerc sa fiu budist deoarece nu e o religie e doar o filozofie a cum e mai bine sa iti traiesti viata, deci si ei pot fi considerati atei, ( pentru cei care sunt prea inculti si vor incepe cu buddha e zeul lor, nu e adevarat, buddha chiar a existat, sunt dovezi, si buddha insusi nu a zis niciodata ca ar fi zei sau ceva de genu, a fost doar un om care a cautat calea spre iluminare, dar intreaga lor filozofie exclude existenta zeilor)

deci, de credeti ca va fi un punct sau o limita de timp pentru religie in lume, care e? sau de credeti ca mereu va fi nevoie de religie, de ce?

38 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns (pentru Artesano):

Bine poate este timpul sa citesti si ceva din sec. 21. Si bine inteles ca in stiinta nu toti sunt de acord, iar asta nu este un lucru rau, sunt oameni care au sustinut o teorie o viata intreaga, iar cand li s-a aratat ca au gresit au acceptat fara probleme.
Acum daca vrei sa fie acceptabila teoria ta creationista, pune miliarde de ani. Ai vorbit despre John Lennox, dar sunt sigur ca nu l-ai auzit niciodata vorbind, deoarece el crede in evolutia stiintifica, doar ca a avut si mici interventii din partea divinitatii.
Ti-am cerut niste nume de oameni de stiinta, ca sa ii caut pe net, sa vad pe ce se bazeaza, sa vad studiile facute, ca eu nu cred fara sa cercetez putin.Nu imi pasa ca Einstein a zis sau Isus a zis, daca eu nu vad o demonstratie nu pot sa cred.
Apropo de celula, deja un om de stiinta lucreaza l-a creearea unei celule intr-un laborator, care simuleaza conditiile in care prima celula s-a format.Stiu ca sansele sa apara sunt foarte mici, dar existenta noastra este o dovada ca a fost posibil.
Acum daca ai fi fost deist, nu prea as fi avut ce sa combat, dar tu crezi in YHWH, un Dumnezeu personal care se implica in vietiile oameniilor.Eu nu exclud posibilitatea unui zeu, desii nimeni nu este capabil sa explice cum a aparut acel zeu, deci suntem la acelasi nivel de nestiinta, doar ca noi putem sa explicam mai usor o lume fara Dumnezeu, pe cand voi trebuie sa explicati ceva atat de complex cum ar fi un Dumnezeu.
Sa lasam deoparte toata stiinta "irelevanta" si spune-mi pe ce te bazezi cand spui ca Dumnezeul evreilor este singurul Dumnezeu adevarat, iar restul sunt inventii. De unde stii ca Dumnezeul evreilor nu a fost creat de evrei? Ca daca te uiti in biblie poti vedea ca acel Dumnezeu este unul tribal, odata iti spune iubeste-ti aproapele, iar cand dai pagina vei gasi, "omoara, distruge, celalat popor, pentru ca nu are aceleasi obiceiuri ca tine, nu are acelasi Dumnezeu ca tine, si nu are acelasi tip de cultura ca tine".
Hai sa spunem ca accept ideea unui Dumnezeu(desii nu poti sa mi-l explici), demonstreaza ca Dumnezeul in care tu crezi este Dumnezeul adevarat. Nu vreau sa imi spui de trairi personale, ca toate religiile sustin ca au avut trairi personale.
Apropo, vad ca esti foarte sensibil, cand am zis ca esti "ridicol".Dar m-am referit la faptul ca tu crezi ca acum ~4000 de ani, a avut loc un potop care a distrus 99, 98% din toate vietuiitoarele pamantului care au existat pana in acel moment, cand avem mii de dovezi(daca vrei iti dau cateva mii de pagini sa citesti) ca disparitia multor fiinte s-a petrecut la nivelul milioanelor de ani.Nu am spus ca oamenii care au o credinta intr-o divinitate sunt ridicoli, ca nu ar fi fost deloc adevarat, cateodata si ateii devin foarte ridicoli.
Tu pana la urma ce esti un literalist cand vine vorba de biblie, sau stii ca ea trebuie citita metaforic?
Ca daca esti literalist, vreau sa discutam putin de crearea pamantului, plantelor si a luminii inainte de aparitia soarelui.

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns (pentru lolosaurus):

Tu ești mama-omida sau bei fără măsură? Cum și cine-ți permite să postezi astfel de aberații? Nu ar fi mai bine să te ascunzi?!? După ce că formulezi răspunsurile agramat(sau se va migra!)mai faci și speculații.Eu cred doar că ești un nesimțit.

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns (pentru lolosaurus):

M-ai convins! Se pare că tu ești buricu'

Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns (pentru lolosaurus):

La fel cum nici eu nu stiam că dumneata ai pus monopol pe înțelepciune.Scuză-mă,mă duc puțin pe la oameni normali.

Răspuns utilizator avertizat